03.05.2023 Na czym polega mezoterapia igłowa?
Mezoterapia igłowa to najstarsza metoda mezoterapii, która opiera się na wykonywaniu iniekcji, prowadzących do usuwania defektów estetycznych tj. przebarwień, zmarszczek czy też leczeniu łysienia. Na skuteczność zabiegu w klinice medycyny estetycznej wpływają kontrolowane urazy i substancje aktywne stosowane w procedurze. Na czym polega mezoterapia igłowa i w jakich wskazaniach się ją stosuje?
Metody mezoterapii igłowej
W mezoterapii igłowej można wykorzystać szereg technik, które dobiera lekarz dopasowując je do wskazań pacjenta. Technika manualna odbywa się z pomocą strzykawki i igły o odpowiedniej grubości. W medycynie estetycznej znane są również techniki linijne i mechaniczne. Te ostatnie wykorzystują pistolety lub specjalne urządzenia tj. peny, które umożliwiają wykonanie nawet 80 tys. wkłuć na minutę oraz ustalenie głębokości wstrzyknięć. Mikronakłuwanie opatentowanym urządzeniem z systemem pulsujących igieł zapewnia precyzję i skuteczność zabiegu. W mezoterapii igłowej wykorzystuje się sterylne, jednorazowe igły o długości od 4 do 13 mm i grubości 27 G, 30 G, 32 G. Metoda śródnaskórkowa jest najczęściej stosowana do biorewitalizacji skóry i jest najbardziej powierzchowna. Technika mikropęcherzyków charakteryzuje się podawaniem substancji na granicy skórno-naskórkowej, a największe rezultaty przynosi w wypełnianiu zmarszczek. Nie można zapomnieć także o technice nappage, czyli śródskórnych wkłuć pod odpowiednim kątem, która znajduje zastosowanie w leczeniu łysienia. Lekarz proponuje technikę punktową, która charakteryzuje się wykonywaniem śródskórnych i podskórnych iniekcji (usuwanie cellulitu).
Wskazania mezoterapii igłowej
Mezoterapię igłową czy mikronakłuwanie stosuje się w celu biorewitalizacji skóry (odmłodzenie skóry, wypełnianie zmarszczek, redukcję przebarwień). Zapewnia ona regeneracyjny, rewitalizujący, ujędrniający efekt, dlatego stosuje się ją do redukcji oznak starzenia w wielu partiach ciała: twarz, szyja, dekolt, grzbiety dłoni. Jest z powodzeniem stosowana na nadmierne wypadanie włosów i łysienie oraz jako zabieg wyszczuplający (redukcja cellulitu, depozytów tłuszczowych).
Na czym polega mechanizm
mezoterapii igłowej?
Nakłuwanie skóry drogą iniekcji przez lekarza prowadzi do pobudzania produkcji kolagenu, który odpowiedzialny jest regenerację skóry i odnowę naskórka, dzięki czemu skóra nabiera jędrności. Mikrourazy powstałe podczas zabiegu aktywizują płytki krwi i pobudzają uwalnianie się czynników wzrostu, co ma niebagatelny wpływ na przyspieszenie i podział różnicowania się komórek oraz na wzmocnienie syntezy komórek macierzystych i fibroblastów. Mezoterapia igłowa przyczynia się do wzrostu poziomu kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego w organizmie.
Drugim etapem zabiegu jest aplikacja substancji aktywnych o dobroczynnym działaniu, których zadaniem jest spotęgowanie efektu terapeutycznego. W gabinecie medycyny estetycznej stosujemy preparaty na bazie kwasu hialuronowego, aminokwasów, witamin, peptydów, białek. Najczęściej podczas mezoterapii igłowej pacjentom podaje się kwas hialuronowy, kofeinę, witaminę C, kwasy nukleinowe, peptydy oraz koktajle, zawierające mieszanki tych substancji. Lekarz zaleca od 3 do 6 zabiegów mezoterapii igłowej w odstępach od 2 do 4 tygodni. Po zakończeniu serii zabiegów rekomenduje się zabieg przypominający po upływie 3-6 miesięcy. Procedura jest małoinwazyjna i nie wymaga rekonwalescencji, a sam zabieg jest komfortowy dla pacjenta po znieczuleniu kremem. Popularnym zabiegiem w gabinecie medycyny estetycznej jest mezoterapia igłowa twarzy, która pozwala redukować zmarszczki, poprawić strukturę skóry czy usunąć przebarwienia.
Piśmiennictwo
G.Osika, Niechirurgiczne metody opóźniające procesy starzenia się skóry, [w:] Farmacja Polska, t.76, nr. 2, 2020, s. 110-117.