02.07.2023 JAKI ZABIEG PO 40. ROKU ŻYCIA?
Jaki zabieg po 40 ? To jedno z najczęściej zadawanych pytań przez pacjentki, które skończyły 40 lat, albo w najbliższych miesiącach będą obchodziły 40. urodziny. Zastanawiają się, jaki zabieg wybrać? Odpowiedź na to pytanie nie jest łatwa, bowiem dostępna ilość zabiegów oferowanych przez medycynę estetyczną jest wręcz porażająca. Co wybrać? Jaki zabieg mi pomoże?
Jaki zabieg po 40?
Strategia wybory tego jednego, najlepszego zabiegu była doskonałym rozwiązaniem w trzeciej dekadzie życia. Bowiem wtedy wystarczało wykonanie jednego zabiegu od czasu do czasu.
W czwartej dekadzie życia należy podejść do terapii holistycznie i długofalowo.
W pierwszej kolejności powinniśmy zdefiniować, co jest naszym priorytetem. Poprawa napięcia skóry, stymulacja kolagenu, a może odbudowa utraconej objętości tkanek miękkich.
U pacjentek w tym wieku, szczególnie jeżeli do tej pory nie wykonywały żadnych zabiegów, procesy starzenia są już bardziej zaawansowane. W wyniku fotostarzenia skóra traci składniki macierzy zewnątrzkomórkowej: kwas hialuronowy, włókna kolagenowe, elastynę, dodatkowo komórki macierzyste naskórka ulegają przyśpieszonemu starzeniu.
Jednocześnie pod skórą toczy się drugi proces, zaniku tkanek miękkich, głównie tłuszczu głębokiego oraz tłuszczu znajdującego się tuż pod skórą. Zatem strategia leczenia będzie zależna od tego, który proces jest bardziej zaawansowany.
Odbudowa utraconej elastyczności skóry
Jeżeli głównym problemem jest wiotka skóra, to nasze leczenie powinno być skierowane na poprawię nawilżenia skóry i pobudzenie syntezy kolagenu. W takim wypadku powinniśmy wybrać preparat zawierający w składzie kolagen lub aminokwasy z kwasem hialuronowym. Substancje te podane będą w formie mezoterapii igłowej. Najczęściej wiotkiej skórze towarzyszy jej wysuszenie – tu z pomocą przyjdą preparaty zawierające wysokie stężenie nieusieciowanego kwasu hialuronowego.
Warto wykonać te zabiegi w serii – np. 3 zabiegi w odstępach 2-3 tygodni. Niestety, wykonanie jednego zabiegu nie przynosi oczekiwanych przez pacjenta rezultatów.
Jest dość spora grupa pacjentek, które nie są zwolenniczkami igieł, mówiąc delikatnie. Dlatego propozycją dla tej grupy może być podanie substancji aktywnych w technice bolusowej (po 0,2 ml preparatu na iniekcję), dzięki czemu możemy zredukować ilość nakłuć skóry.
Niekwestionowanym numerem 1 jest mezoterapia mikroigłowa, zabieg polegający na wykonaniu tysięcy drobnych nakłuć skóry za pomocą jednorazowej głowicy wyposażonej w drobne igiełki. Zabieg ten można połączyć z jednoczesnym podaniem preparatów do mezoterapii lub aminokwasów.
Silną stymulację przebudowy skóry uzyskamy również za pomocą lasera frakcyjnego CO2. W przypadku lasera spora grupa pacjentek, bo około 30% zadowoli się jednym zabiegiem. Zabieg możemy połączyć z osoczem bogatopłytkowym, dzięki czemu uzyskamy efekt synergii i wzmocnimy procesy regeneracyjne zainicjowane laserem. Nowością jest też laser frakcyjny z technologią P.L.E.A.S.E.. To erbowo-yagowy laser nazywany zimnym laserem ze względu na brak efektu fototermicznego. Laser erbowo-yagowy z technologią P.L.E.A.S.E. daje dwie dodatkowe korzyści w porównaniu do lasera CO2: możliwość przezskórnego podania substancji aktywnych ze względu na brak karbonizacji tkanek oraz możliwość wykonywania zabiegów latem.
Poprawa napięcia skóry
U osób, które mają dość dobry wyjściowy stan skóry, można zmodyfikować naszą strategię działania i głównie skupić się na zwiększeniu napięcia skóry. Zatem odbudowa kolagenu i elastyny będzie u tych pacjentów celem drugorzędnym.
Skoncentrowane ultradźwięki (HIFU) to bardzo popularny zabieg posiadający pewną dodatkową zaletę: praktyczny brak okresu gojenia. HIFU to niemal lunchowy zabieg. Trwa około godzinę, po zabiegu – poza niewielkim zaczerwienieniem – nie ma żadnych śladów. Ostateczne rezultaty widać po 2-3 miesiącach chociaż pierwszy efekt widoczny jest już bezpośrednio po zabiegu.
Ostatnio modne są zabiegi endoliftu. To technologia oparta na radiofrekwencji, wykorzystująca wprowadzane pod skórę kaniule. Zabieg daje naturalny efekt liftingu, a pierwsze efekty widoczne są po 30 dniach. Oczywiście zabiegi laserem frakcyjnym opisane już wcześniej także poprawią nam napięcie skóry.
Odbudowa utraconej objętości tkanek
Procesy starzenia często przebiegają równolegle, dlatego u większości pacjentów po 40 musimy pracować jednocześnie nad poprawą jakości skóry oraz nad utraconą objętością twarzy. Zabiegiem nr 1 w odbudowie objętości jest tu stymulator tkankowy z kwasem hialuronowym. To idealny zabieg dla osób oczekujących naturalnego efektu i odświeżenia rysów twarzy. Polega na wykonaniu 10 nakłuć skóry środkowej i dolnej części twarzy w celu uzyskania repozycji tkanek i w konsekwencji przywrócenia świeżego wyglądu. Podany w objętości 2 ml kwas hialuronowy o wysokim stężeniu jest stabilizowaną termicznie hybrydą łańcuchów o dużej i niskiej masie cząsteczkowej. Oficjalny protokół zabiegowy wymaga wykonania dwóch procedur w odstępie 4 tygodni.
U osób z dużą utratą objętości tkanek miękkich i oczekujących bardziej trwałego efektu, musimy sięgnąć po usieciowany kwas hialuronowy o właściwościach wolumetrycznych. Najczęściej 2 ml kwasu wystarcza do przywrócenia oczekiwanych przez pacjenta rysów twarzy. Część pacjentów decyduje się na powtórzenie zabiegu po około trzech miesiącach, gdyż jest zainteresowana wzmocnieniem efektu uzyskanego podczas pierwszego zabiegu.
Jaki zabieg po 40 ? Obszary szczególnej troski
U pacjentów po 40. roku życia musimy zwrócić szczególną uwagę na poszczególne okolice twarzy. Pamiętajmy, że każdy starzeje się inaczej i nie zawsze wszystkie z opisanych poniżej okolic wymagają leczenia.
Okolica oka
Najczęstszy problem wszystkich pacjentów niezależnie od wieku. Skupiamy się tu głównie na poprawie napięcia skóry i odbudowy jej grubości (cienie i worki pod oczami) – terapia aminokwasami i laser frakcyjny. Kolejny problem w tej grupie wiekowej to opadanie powiek górnych. Nadreaktywność mięśni marszczących brwi i okrężnych oka leczy się najczęściej toksyną botulinową, a nadmiar fałdy powiekowej zimną plazmą medyczną lub laserem frakcyjnym.
Usta
Najczęstszym problemem jest utrata objętości i nawilżenia oraz opadanie kącików ust. Może już dojść również do wytworzenia trwałych zmarszczek wokół ust (zmarszczek palacza). Z pomocą przychodzi kwas hialuronowy i toksyna botulinowa. Należy zwrócić również szczególną uwagę na procesy starzenia wokół ust (bruzda poprzeczna brody, bruzdy nosowo-wargowe).
Zanik kości jarzmowej oraz tłuszczu głębokiego i podskórnego okolicy policzka prowadzi do pogłębienia się bruzdy nosowo-wargowej oraz utraty objętości policzków (stają się one płaskie i zapadnięte). Optymalnym rozwiązaniem przy dużej utracie objętości jest wykonanie wolumetrii policzków kwasem hialuronowym. Podanie 1ml kwasu już daje zauważalną dla pacjenta różnicę. Użycie 2 ml kwasu w większości przypadków rozwiązuje problem. Często u sporej grupy pacjentek wystarcza wykonanie zabiegu stymulatorem tkankowym z kwasem hialuronowym.
Czoło
Głównym problemem na czole są utrwalone zmarszczki poprzeczne. Dobre efekty daje zabieg toksyny botulinowej. U osób oczekujących naturalnych efektów warto wykonać mezobotoks. Zabieg ten da nawilżenie i stymulację skóry oraz jej relaksację z jednoczesnym spłyceniem zmarszczek.
Szyja
W przypadku szyi pracujemy głównie nad trzema problemami: utratą jędrności skóry, powstaniem utrwalonych zmarszczek okrężnych (naszyjnik Wenus) oraz wzrostem napięcia włókien platysmy (skóra indycza). Głównym orężem jest toksyna botulinowa podana we włókna mięśniowe platysmy oraz zmieszana z preparatem do mezoterapii (mezobotoks). Dobre efekty daje podanie kolagenu w formie mezoterapii. Bardzo dobre efekty poprawy napięcia skóry uzyskamy laserem frakcyjnym. Popularnym zabiegiem lunchowym tej okolicy jest zabieg stymulatorem tkankowym z kwasem hialuronowym, poprzedzony ostrzyknięciem włókien platysmy botoksem.
Jaki zabieg po 40. roku życia?
Podsumowując, po 40. roku życia musimy zwrócić szczególną uwagę na stymulację kolagenu i elastyny na skórze oraz ocenić i wyrównać utratę objętości twarzy, głównie w okolicy policzków, ale i kości jarzmowych oraz kątów żuchwy. Ważnym elementem jest relaksacja mięśni mimicznych botoksem.
Przeczytaj w jakim wieku wykonać pierwszy zabieg medycyny estetycznej.