02.07.2023 Rumień na twarzy – czy usuwać?
Rumień to choroba skóry, która nieleczona, może prowadzić do trądziku różowatego. Rumień na twarzy – czy usuwać? Dowiedzmy się, jakie są objawy rumienia i czy warto go usuwać z udziałem zabiegów medycyny estetycznej?
Rumień – definicja
Rumień – jest to choroba skóry, która objawia się czerwonymi plamami. Mają one nieregularny kształt i wyraźne brzegi. Najczęściej rumień występuje na twarzy, szyi i dekolcie. U pacjentów borykających się z problemem rumienia często występują teleangiektazje, czyli poszerzone naczynka śródskórne, które są problemem natury estetycznej. Nieleczony rumień prowadzi do trądziku różowatego, dlatego tak ważna jest konsultacja z lekarzem.
Przyczyny powstawania rumienia:
– uwarunkowania genetyczne
– zmiany hormonalne
– nieprawidłowa reakcja układu odpornościowego
– czynniki fizyczne (m.in. promieniowanie UV)
– przyjmowanie niektórych leków (np. retinoidy)
– konsumpcja niektórych pokarmów np. ostre przyprawy, produkty z histaminą (sery pleśniowe, łosoś), wątróbka
– nadmierne picie kawy, herbaty czy alkoholu
– czynniki chemiczne
Rumień – objawy
Jest to choroba skóry, która wymaga konsultacji z dermatologiem. Rumień występuje często u osób ze skórą wrażliwą np. u pacjentów z I i II fototypem skóry oraz u kobiet. Rumień nazywany też w piśmiennictwie naukowym „flushing”, to zaczerwienienie skóry, które ma przemijający charakter. W zaawansowanym stadium może przybrać charakter stały lub nawracający i prowadzi do rozszerzenia naczyń krwionośnych, które najczęściej występują na twarzy.
Laser na rumień na twarzy
– czy usuwać?
Leczenie rumienia może odbywać się z udziałem odpowiedniej pielęgnacji (dermokosmetyki) lub przepisanej przez dermatologa antybiotykoterapii. Jednak nie zawsze te metody, przynoszą zamierzone efekty. W naszym gabinecie medycyny estetycznej stosuje się laseroterapię, która pozwala na nieinwazyjne i skuteczne leczenie rumienia.
Żółty laser naczyniowy
Żółty laser naczyniowy to innowacyjny i jednocześnie najbardziej skuteczny laser wykorzystywany do usuwania zmian naczyniowych i leczenia rumienia. Urządzenie emituje wiązkę światła z dużą częstotliwością w formie ultrakrótkich impulsów. Laser żółty wykorzystuje długość fali o odpowiedniej długości, dlatego zabieg jest bezpieczny i nieinwazyjny dla pacjenta. Wiązka lasera jest kierowana w miejsce występowania rumienia – światło żółte jest pochłaniane przez hemoglobinę, co prowadzi do obkurczania i zamykania naczynek. Laser na rumień podgrzewa skórę w kontrolowany sposób (bezpieczeństwo), co prowadzi do zamykania naczyń krwionośnych (efekt koagulacji). Laser żółty jest wyposażony w regulację gęstości energii, którą lekarz dopasowuje indywidualnie do wskazań pacjenta.
Ważnym elementem urządzenia jest skaner, który ułatwia równomierne rozmieszczenie impulsów w obszarze zabiegowym i redukuje ryzyko obrażeń. To dzięki wykorzystaniu skanera, rumień jest skutecznie i praktycznie bezboleśnie usuwany. Pacjent nie musi się obawiać o uszkodzenie skóry, ponieważ laser dzięki odpowiedniej mocy i doświadczeniu lekarza, nie pozostawia śladów na skórze ani nie doprowadza do jej uszkodzenia czy krwawienia. Oczywiście każdy zabieg rozpoczyna się od konsultacji i zakwalifikowania pacjenta do zabiegu, które następuje po odrzuceniu przeciwwskazań. Laser żółty to innowacyjne urządzenie, które umożliwia pracę przy wykorzystaniu niższej mocy i osiąganiu wysokich efektów terapeutycznych. Brak konieczności rekonwalescencji i skuteczność – to dwa argumenty, które przekonują pacjentów do zdecydowania się na zabieg laseroterapii w naszym gabinecie medycyny estetycznej. Procedura jest skuteczna i przynosi wymierne efekty w usuwaniu rumienia.
Przeczytaj także: Wykorzystanie laserów w medycynie estetycznej.
Piśmiennictwo
Burdzy, D. Ozga, J. Kosydar-Bochenek, K. Burdzy, B. Lewandowski, Zastosowanie laserów w terapii wybranych problemów skórnych, Przegląd metod, [w:] Kosmetologia Estetyczna 6, 645-652.
Przylipiak A. (red.). Medycyna Estetyczna. Podręcznik dla studentów kosmetologii. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2017.