30.06.2023 NADMIERNE WYPADANIE WŁOSÓW
Mocne, gęste i zdrowe włosy są w naszej kulturze postrzegane jako bardzo atrakcyjny element wyglądu, zarówno u kobiet jak i u mężczyzn. Niestety, dla wielu z nas pozostają jedynie niespełnionym marzeniem. Na całym świecie jest mnóstwo osób, które z różnych przyczyn mają problem z nadmiernym wypadaniem włosów. Z pomocą przychodzi mocno rozwijająca się w ostatnich latach medycyna estetyczna, która daje narzędzia do skutecznej walki z tym problemem. Przeczytaj jakie mamy rozwiązania na nadmierne wypadanie włosów.
Nadmierne wypadanie włosów przyczyny i objawy
Każdy człowiek codziennie traci włosy. Problem zaczyna się wówczas, gdy te straty są zbyt duże i powodują wyraźne przerzedzenie, a nawet łysienie. Nadmierne wypadanie włosów przyczyny to:
- Geny. Stan włosów jest w dużej mierze dziedziczny, łysienie androgenowe też (częściej dotyczy ono mężczyzn niż kobiet).
- Niedobory mikro i makroelementów w organizmie.
- Zaburzenia hormonalne, np. nadmiar androgenów u kobiet.
- Choroby skóry głowy i choroby ogólnoukładowe.
- Efekt uboczny stosowania niektórych leków.
- Niewłaściwa pielęgnacja włosów np. farbowanie, częste używanie spinek i gumek, suszenie z użyciem wysokiej temperatury.
- Problemy natury psychicznej, stres.
- Obniżenie odporności organizmu.
Nadmierne wypadanie włosów po COVID-19
U wielu osób, które przechorowały koronawirusa, wystąpił problem z nadmiernym wypadaniem włosów, tzw. łysieniem telogenowym. Wirus często powoduje osłabienie, a czasem także autoimmunologiczną reakcję, przez którą nasz własny organizm zwraca się przeciwko mieszkom włosowym i w konsekwencji je niszczy. Po chorobie trzeba zadbać o odpowiednią regenerację, a w razie braku poprawy, rozpocząć leczenie nadmiernego wypadania włosów po Covidzie.
Nadmierne wypadanie włosów – co robić?
Nadmierne wypadanie włosów czy łysienie jest problemem dla obu płci i często nastręcza problemów w leczeniu. Zależnie od przyczyny, może przybierać wiele form. W przypadku nadmiernego wypadania włosów, najlepiej zgłosić się do dermatologa lub trychologa, który po odpowiednich badaniach będzie w stanie zdiagnozować przyczynę i wskazać leczenie wypadania włosów. Kluczem do sukcesu mogą okazać się odpowiednio dobrane zabiegi medycyny estetycznej. Z pomocą przychodzi mezoterapia igłowa, czyli wstrzykiwanie pod skórę różnych koktajli odżywczych. Jest ona w pełni bezpieczna, a po zabiegu można od razu wrócić do niemal wszystkich codziennych czynności – wyłączając jednak na krótki czas basen i aktywności, w których skóra byłaby narażona na możliwość nadkażenia.
Peptydowa terapia włosów
Zabieg na łysienie to innowacyjna, peptydowa terapia włosów. Koktajl odżywczy lekarz wstrzykuje w powierzchniowe warstwy skóry właściwej. W jedno miejsce podaje jego niewielką ilość. Pierwsze efekty są widoczne już po jednym zabiegu, ale w celach leczniczych, najlepiej wykonać 4 sesje w około dwutygodniowych odstępach, a później jednorazowy zabieg przypominając po około pół roku. Peptydowa terapia włosów nie tylko powstrzymuje wypadanie włosów, ale także aktywuje mieszki włosowe do ich produkcji. Dodatkowo odżywia skórę głowy i poprawia ukrwienie, co skutkuje zagęszczeniem i pogrubieniem włosów.
Osocze bogatopłytkowe
Podczas zabiegu mezoterapii igłowej popularne jest podawanie pod skórę osocza bogatopłytkowego. Osocze odwirowywane jest z własnej krwi pacjenta, dzięki czemu metoda jest wysoce skuteczna i bezpieczna. Ma za zadanie pobudzenie cebulek włosowych do intensywnej pracy. Efektem jest zagęszczenie włosów. Stają się one grube i zdrowsze, a skóra głowy silnie odżywiona. Bezpośrednio po zabiegu osoczem bogatopłytkowym może być pokryta małymi siniaczkami, które szybko ustępują. Dla jak najlepszego efektu najlepiej wykonać serię 3-5 zabiegów w 2-4 tygodniowych odstępach.
Komórki macierzyste
Mezoterapia igłowa daje też możliwość wstrzyknięcia pod skórę komórek macierzystych. Komórki macierzyste występują w naszym organizmie całe życie, ale z biegiem czasu ich liczba się zmniejsza. Mówi się, że są one kluczem do długowieczności i rzeczywiście coś w tym jest – mają ogromny potencjał. Materiał do przygotowania preparatu pobierany jest z tkanki tłuszczowej pacjenta, najczęściej z okolic brzucha lub ud. W związku z tym, że materiał pochodzi od samego pacjenta, wystąpienie alergii czy podrażnień jest wręcz niemożliwe. Komórki macierzyste wstrzyknięte w skórę hamują wypadanie włosów i pobudzają wzrost nowych. Po pierwszym zabiegu powinna wystąpić lekka poprawa, a z biegiem czasu i namnażania się tych komórek, jest tylko lepiej. Zabieg wymaga wykonania serii, by doprowadzić do skutecznego leczenia łysienia czy łysienia androgenowego.
Mezoterapia mikroigłowa
Do wykonania zabiegu wykorzystywane jest urządzenie przypominające długopis, z 16 bardzo cienkimi igłami, które wykonuje w skórze wiele wkłuć. Urządzenie robi to bardzo precyzyjnie, zawsze na ustawionych przez lekarza głębokościach. Oprócz zaaplikowania podskórnie odpowiedniego preparatu odżywczego, przez gęste nakłucia, wywoływany jest kontrolowany stan zapalny. Skóra w trakcie gojenia regeneruje się i pobudza mieszki włosowe do intensywnego działania. Zabieg jest małoinwazyjny. Bezpośrednio po nim występuje przemijające zaczerwienienie skóry. Mezoterapia mikroigłowa cechuje się wysoką skutecznością w leczeniu łysienia androgenowego, ale jak w przypadku reszty zabiegów, najlepiej będzie wykonać serię.
Zobacz suplementy dostępne w Kaczyńscy Clinic.