Na co pomaga osocze bogatopłytkowe?

Na co pomaga osocze bogatopłytkowe

Na co pomaga osocze bogatopłytkowe?

Na co pomaga osocze bogatopłytkowe? Osocze bogatopłytkowe to autologiczny stymulator tkankowy, czyli taki, który jest pozyskiwany z krwi pacjenta. Ma zastosowanie w zabiegach medycyny estetycznej, ale także w dermatologii, ortopedii czy chirurgii. Ze względu na jego silne właściwości regenerujące, wykorzystywany jest przy leczeniu ran oparzeniowych lub rekonstrukcji ubytku kości. W medycynie estetycznej zabieg osoczem bogatopłytkowym jest wskazany w przypadku chęci redukcji zmarszczek, ujednolicenia kolorytu skóry czy nadmiernego wypadania włosów.

Na co pomaga osocze bogatopłytkowe

Osocze bogatopłytkowe – co to?

 

Osocze bogatopłytkowe to skondensowany preparat autologiczny w formie koncentratu. Zawiera w sobie płytki krwi. To produkt całkowicie naturalny, który jest odwirowywany z niewielkiej ilości krwi pacjenta. Dzięki temu charakteryzuje się pełną biokompatybilnością. Po wprowadzeniu preparatu aktywizującego, najczęściej trombiny, z płytek krwi są uwalniane cytokiny, czyli czynniki wzrostu, których funkcją jest:

– silna regeneracja tkanki,

– stymulacja procesów gojenia się ran,

– tworzenie nowych naczyń krwionośnych,

– wspomaganie angiogenezy,

– wzmocnienie mikrokrążenia,

– pobudzenie fibroblastów do produkcji kolagenu.

Osocze bogatopłytkowe nie tylko pobudza do regeneracji, wzrostu oraz gojenia się ran, ale także jest pełne antyoksydantów oraz witamin, przez co również ma właściwości ochronne. Dzięki zawartości proakceleryny oraz serotoniny ma działanie antybakteryjne, a także przeciwgrzybiczne. Ze względu na tak różnorodne właściwości pod względem odbudowy, regeneracji oraz procesu gojenia się, osocze bogatopłytkowe jest wykorzystywane przy zabiegach ortopedycznych, dentystycznych czy chirurgicznych. Ma zastosowanie także w leczeniu owrzodzeń, przewlekłych ran czy w medycynie sportowej. Z powodzeniem od wielu lat osocze bogatopłytkowe wykorzystuje się także w gabinetach medycyny estetycznej. 

Zabieg medycyny estetycznej z osoczem bogatopłytkowym

– wskazania i przeciwwskazania

 

Choć zabiegi medycyny estetycznej z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego charakteryzują się wysokim stopniem bezpieczeństwa, to niezbędna jest wizyta kwalifikacyjna mająca na celu zweryfikować wskazania do procedury oraz wykluczyć ewentualne przeciwwskazania. Zabiegi z osoczem bogatopłytkowym są kierowane do osób, które chcą:

– zredukować zmarszczki oraz oznaki starzenia,

– wzmocnić regenerację skóry po zabiegach,

– zastosować profilaktykę antyaging,

– zahamować wypadanie włosów,

– poprawić ukrwienie skóry,

– uzyskać większą gęstość i jędrność tkanki,

– poprawić wygląd oraz gęstość włosów,

– odżywić skórę.

Natomiast do zabiegu z osoczem bogatopłytkowym nie zostaną zakwalifikowane osoby w ciąży i karmiące. Przeciwwskazaniem będą także:

– choroby nowotworowe i autoimmunologiczne,

– infekcje,

– zaburzenia krążenia krwi i krzepnięcia,

– przyjmowanie antykoagulantów.

Wykluczenie tych przeciwwskazań ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa podczas zabiegów medycyny estetycznej z osoczem bogatopłytkowym.

Przebieg zabiegu

osoczem bogatopłytkowym

 

Po zakwalifikowaniu do zabiegu osoczem bogatopłytkowym, od pacjenta jest pobierana niewielka ilość krwi, z której będzie odwirowane osocze. W zależności od potrzeb pacjenta iniekcje mogą odbywać się na skórze twarzy, szyi czy też dekoltu lub głowy. Wśród efektów mezoterapii igłowej z osoczem bogatopłytkowym można wymienić:

– stymulację wzrostu włosów oraz ich odżywienie,

– lepsze ukrwienie skóry,

– większą gęstość i jędrność tkanki,

– redukcję widoczności zmarszczek,

– poprawę oraz ujednolicenie kolorytu skóry.

Silne właściwości regeneracyjne oraz stymulacja fibroblastów do produkcji kolagenu pozwalają na uzyskanie jędrniejszej i gładszej skóry, co prowadzi m.in. do redukcji zmarszczek. Pacjenci po serii zabiegów osoczem mogą zaobserwować ujednolicenie kolorytu skóry, jej regenerację, odmłodzenie skóry czy też zahamowanie procesu wypadania włosów. Dlatego zabieg osoczem bogatopłytkowym jest często rekomendowany pacjentom w naszym gabinecie medycyny estetycznej.

 

Przeczytaj także: Terapia osoczem bogatopłytkowym – prosty sposób na młodość.

Piśmiennictwo

 

Piszczorowicz Ł, Król D, Dyląg S. Autologous platelet-rich plasma therapy — a promising method for tissue repair/regeneration in many medical fields. J Transf Med 2020; 13(2): 135–148. DOI: 10.5603/JTM.2020.0004.



Data aktualizacji: 20.11.2023

Icon

Szukaj

+48 600 380 741