Czym są i jak działają dermokosmetyki?

Czym są i jak działają dermokosmetyki

Czym są i jak działają dermokosmetyki?

Choć dermokosmetyki należą do tej samej kategorii co kosmetyki, to różnią się pewnymi zasadniczymi cechami. Dermokosmetyki są sprzedawane w aptece i gabinetach medycyny estetycznej. Mogą być remedium na przykład na trądzik różowaty. Na rynku dostępna jest linia marki Pharmann przeznaczona do łagodzenia skutków zabiegów medycyny estetycznej tj. laseroterapia czy też mezoterapia mikroigłowa. Natomiast dermokosmetyki Pharmann na przebarwienia obniżają poziom melaniny, co pozwala na zmniejszenie  przebarwień słonecznych czy zmian hiperpigmentacyjnych. Czym są i jak działają dermokosmetyki?

Czym są i jak działają dermokosmetyki

Dermokosmetyki – co to?

 

Dermokosmetyki to produkty przeznaczone do pielęgnacji skóry. Ich nazwa powstała z połączenia słów „kosmetyki” i „farmaceutyki”. Dermokosmetyki są inaczej nazywane kosmeceutykami. Mimo, iż dermokosmetyki wykazują często właściwości wspierające leczenie, to nie stanowią one odrębnej kategorii produktów i z całą pewnością nie mogą być traktowane jako leki.

Czym się różni kosmetyk

od dermokosmetyku?

 

Mimo, iż kosmetyki i dermokosmetyki należą do tej samej kategorii, podlegając tym samym regulacjom tzn. unijnemu rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady 1223/2009/WE oraz polskiej ustawie o produktach kosmetycznych, to jednak różnią się przeznaczeniem oraz składem. Czym się różni kosmetyk od dermokosmetyku? Dermokosmetyk znajduje zastosowanie w pielęgnacji skóry problemowej i wspomaganiu terapii. To, co różni je od kosmetyków, to hipoalergiczność oraz przeznaczenie do cer wrażliwych i problematycznych. Wybrane kosmeceutyki mogą być stosowane przez kobiety w ciąży, karmiące piersią, dzieci, a także noworodki.   

Produkty są często bezbarwne i bezwonne. Ich skład jest gruntownie przebadany, a proces produkcji jest zbliżony do produkcji leków, ponieważ podlega ścisłej kontroli (najwyższe normy). Dermokosmetyki dla zapewnienia najwyższego poziomu bezpieczeństwa najczęściej są poddane kontroli lekarzy, dermatologów czy chemików. Na etapie produkcji podlegają testom jakościowym i wytwarzane są w sterylnych warunkach. Różnią się też od kosmetyków dużą ilością składników aktywnych, których działanie musi zostać potwierdzone przez niezależne badania.

Jak działają dermokosmetyki?

 

Ich wyróżnikiem jest szczególne działanie, są dedykowane bowiem do skóry problemowej lub zmienionej chorobowo. Dermokosmetyki wspomagają leczenie atopowego zapalenia skóry, trądziku różowatego czy łuszczycy. Dobór składników aktywnych w dermokosmetyku jest ukierunkowany na dany problem skórny. Są to produkty sprzedawane w aptece i mimo, że nie są lekami, to przeważnie poddawane są szerszym i bardziej rygorystycznym badaniom. 

Dermokosmetyki – skład

 

Skoro wiemy już, jak działają dermokosmetyki, to skupmy się teraz na ich składzie. Znajdziemy w nim zarówno substancje syntetyczne, jak i wyciągi naturalne. Mogą mieć bogaty skład lub cechować się minimalistycznym doborem składników. Dermokosmetyki zawierają składniki wspierające problemy skórne: emolienty, humektanty, składniki łagodzące podrażnienia. Unika się substancji alergizujących, co podnosi bezpieczeństwo. Dermokosmetyki na trądzik różowaty często zawierają składniki aktywne: kasztanowiec, arnikę górską, miłorząb japoński, witaminę C i K oraz rutynę. 

Dermokosmetyki rekomendowane przez

naszą klinikę medycyny estetycznej

 

W naszej klinice oferujemy naszym pacjentom dermokosmetyki od renomowanych producentów. Laserat™ krem marki Pharmann to kosmeceutyk zalecany po zabiegach laseroterapii. Jest to produkt stworzony z myślą o pielęgnacji skóry i łagodzeniu efektów ubocznych tj. rumień, obrzęk, pieczenie czy też przebarwienia pozapalne. Obecny w składzie neuropeptyd dzięki technologii liposomalnej umożliwia dotarcie do głębszych warstw skóry. Laserat™ krem zawiera substancje aktywne jak: D-Pantenol, Alantoina, Masło Shea, Witamina E, przyspieszające regenerację skóry. Po mezoterapii mikroigłowej, która bardzo często jest wybierana przez pacjentów, zalecamy stosowanie dermokosmetyku Arnizen™. Krem pozabiegowy dzięki kompleksowi składników aktywnych np. kocanki włoskiej, oczaru wirginijskiego, neuropeptydu, łagodzi skutki uboczne i stymuluje regenerację po zabiegu mikronakłuwania lub mezoterapii igłowej. 

Maska chłodząca Cooling Face Mask przynosi ukojenie po zabiegach medycyny estetycznej – schładza skórę, niweluje opuchliznę, a także wszelkie zaczerwienienia. Podobnie jak w przypadku innych produktów marki Pharmann została zaopatrzona w składniki aktywne tj. mleczan metylu, algi, wyciąg z aloesu czy miłorząb japoński.

Dużą popularnością w naszej klinice medycyny estetycznej cieszą się dermokosmetyki na przebarwienia – krem i serum Lamelat. Kosmeceutyki od Pharmann dzięki składnikom aktywnym wpływają na obniżenie poziomu melaniny. W efekcie doprowadzają do rozjaśnienia przebarwień – zmian hiperpigmentacyjnych, plam starczych czy przebarwień posłonecznych. 

 

Sprawdź także: kwas hialuronowy i toksyna botulinowa.

Piśmiennictwo

 

Alam, H. B. Gladstone, R. C. Tung, Dermatologia kosmetyczna red. wyd. pol. A. Ignaciuk, wyd. Elsevier Urban & Partner, Wrocław 2011.

Mamcarz B., Prandecka D. Medycyna estetyczna w praktyce. Medical Education, Warszawa 2010



Data aktualizacji:26.01.2024

Szukaj

+48 600 380 741