Czym różni się laser tulowy od lasera frakcyjnego?

Czym różni się laser tulowy od lasera frakcyjnego

Czym różni się laser tulowy od lasera frakcyjnego?

Laseroterapia to technologia chętnie stosowana w medycynie estetycznej. Jest wykorzystywana przy profilaktyce anti-aging, redukcji blizn, zmarszczek, przebarwień, opadających powiek i wielu innych defektach. Dowiedzmy się, czym różni się laser tulowy od lasera frakcyjnego i kiedy są wskazania do zabiegów z nimi.

Czym różni się laser tulowy od lasera frakcyjnego

Laser tulowy i frakcyjny

 

Laser frakcyjny CO2 wykorzystuje zjawisko fototermolizy selektywnej. Energia jest pochłaniana przez chromofor, czyli np. melaninę, tatuaż, hemoglobinę czy wodę. W efekcie dochodzi do kontrolowanego uszkodzenia skóry, ale jedynie w obszarach wymagających laseroterapii. Podczas zabiegu laserem frakcyjnym CO2 dochodzi także do podniesienia temperatury tkanek. Skóra w naturalny sposób jest stymulowana do regeneracji i odbudowy.  

Natomiast laser tulowy generuje nieablacyjną wiązkę o długości 1927 nm i charakteryzuje się delikatniejszym działaniem od lasera frakcyjnego CO2. Jego zastosowanie pozwala na zredukowanie ryzyka pojawienia się powikłań w postaci rumienia, bliznowacenia czy przebarwień pozabiegowych. Podczas laseroterapii dochodzi do powstania niewielkich kanalików w obszarze zabiegowym, co ma celu wesprzeć wchłanianie się substancji aktywnych. 

Wskazania do zabiegów laserem tulowym i frakcyjnym

 

Laser frakcyjny ma zastosowanie przy redukcji:

zmarszczek,

– rozszerzonych porów,

przebarwień,

– brodawek,

– blizn,

– rozstępów.

Podobne wskazania występują przy zabiegu laserem tulowym. Jest on wykorzystywany przy zmianach fotostarzeniowych, trądzikowych, pigmentacyjnych, oznakach starzenia czy utracie gęstości tkanki. Natomiast przed każdym zabiegiem w gabinecie medycyny estetycznej w Warszawie wymagana jest wizyta kwalifikacyjna. Podczas niej lekarz przeprowadzi wywiad celem wykluczenia przeciwwskazań i może zlecić dodatkową diagnostykę.

Laseroterapia – jak wygląda zabieg?

 

Zarówno przy zastosowaniu lasera frakcyjnego, jak i tulowego wykorzystywany jest krem znieczulający. Dzięki temu podczas zabiegu pacjent nie odczuwa dyskomfortu. Następnie w wyznaczony obszar jest przykładana specjalistyczna głowica emitująca wiązkę lasera. W przypadku lasera frakcyjnego CO2 możliwe jest odczuwanie ciepła podczas terapii. Do normalnych objawów po laseroterapii należy zaliczyć delikatny rumień czy obrzęk. Często przy laserze tulowym wprowadzane są substancje odżywcze, które dodatkowo stymulują tkankę.

Laser tulowy – technologia

 

Laser tulowy renomowanego producenta wyróżnia się także posiadaniem 3 dedykowanych końcówek do różnych problemów skórnych: do zabiegów estetycznych na twarz,  przeznaczonych do rewitalizacji skóry oraz trądziku, blizn i rozszerzonych porów oraz skóry głowy. Jest to jedyne urządzenie na rynku o mocy 20W z profilem wiązki Top-Hat, co przyczynia się do poprawy efektywności lasera. Bogate funkcje lasera tulowego pozwalają na zabiegi z większą średnicą wiązki (200 μm i 350 μm) i rozmiarem skanowania (4 x 10 mm i 6 x 10 mm). Brak limitów strzałów lasera to przydatna funkcja, poprawiająca skuteczność w usuwaniu blizn, trądziku czy odmładzaniu skóry twarzy. 

Różnice pomiędzy laserem frakcyjnym i tulowym

 

Co różni laser frakcyjny od tulowego? Intensywność. W tym drugim ryzyko pojawienia się   rumienia czy kratki pozabiegowej jest znacznie mniejsza. Wynika to z głębokości pochłaniania wiązki, która wynosi jedynie 300 µm. Ponadto nie dochodzi do uszkodzenia warstwy rogowej skóry. Laser tulowy tworzy w tkance mikrokanaliki, a laser frakcyjny uszkodzenia o wielkości powyżej 120 mikrometrów.

Laser frakcyjny i tulowy – efekty

 

Efektem zastosowania obu tych laserów jest stymulowanie tkanki do regeneracji i zwiększona aktywność fibroblastów. Wzrasta poziom wiązań kolagenowych i elastyny. W rezultacie tkanka staje się bardziej promienna, napięta i jędrna. Na poprawę efektu terapeutycznego wpływa podanie substancji aktywnych podczas zabiegu laserem tulowym.

 

Piśmiennictwo

 

 

https://aesthetica.com.pl/clients/25/pdf/AE_23_064-068.pdf, dostępny 02.04.2024

Borges J, Manela-Azulay M, Cuzzi T. Photoaging and the clini- cal utility of fractional laser. Clin Cosmet Investig Dermatol. 2016 May 5;9:107-14.

Lee SJ, Chung WS, Lee JD, Kim HS. A patient with cupping- related post-inflammatory hyperpigmentation successfully trea- ted with a 1,927 nm thulium fiber fractional laser. J Cosmet La- ser Ther. 2014, 16(2):66-8.



Data aktualizacji:14.05.2024

Icon

Szukaj

+48 600 380 741