Co to jest botoks?

Co to jest botoks

Co to jest botoks?

Botoks jest kojarzony z zabiegami umożliwiającymi redukcję oznak starzenia. Warto jednak wiedzieć, że to nie jedyne zastosowanie tej substancji. Botoks jest także wykorzystywany w leczeniu bruksizmu czy nadpotliwości. Dowiedz się, czym jest ta substancja oraz w jakich zabiegach jest ona stosowana.

Co to jest botoks

Botoks – co to?

 

Botoks, a dokładniej toksyna botulinowa, to substancja wytwarzana przez laseczki Clostridium botulinum. Jej charakterystycznym działaniem jest czasowe sparaliżowanie mięśni. Jest to możliwe poprzez zablokowanie wydzielania się w nich acetylocholiny. W efekcie tkanka mięśniowa objęta działaniem toksyny botulinowej staje się rozluźniona. Spowodowanie czasowej nieaktywności mięśni pozwala na wykorzystanie botoksu w medycynie estetycznej, w tym także w leczeniu bruksizmu oraz nadpotliwości.  

Zmarszczki, bruksizm i nadpotliwość

– czym są i jakie są ich przyczyny?

 

Z biegiem czasu skóra produkuje coraz mniej kolagenu i elastyny. W efekcie tkanka zaczyna tracić na jędrności i gęstości, cera robi się wiotka, cieńsza, a na twarzy powstają będące źródłem kompleksów zmarszczki. Nie bez znaczenia w tej kwestii są także naturalne ruchy mięśni mimicznych twarzy. Okazywanie emocji jest rzeczą naturalną, jednak również przyczynia się do powstawania bruzd i oznak starzenia. W twarzy człowieka znajdują się 54 mięśnie, które intensywnie pracują i napinają skórę. Z czasem zmarszczki mimiczne utrwalają się, dodając wieku twarzy. 

Bruksizm to dolegliwość polegająca na niekontrolowanym oraz niezwykle silnym zaciskaniu, oraz zgrzytaniu zębów – najczęściej dzieje się to podczas snu. W efekcie może dojść nie tylko do starcia się czy utraty uzębienia, ale także do bólu głowy, szczęki czy oczu. 

Nadpotliwość objawia się wzmożoną pracą gruczołów potowych w obszarze twarzy, pach, dłoni czy stóp. Nierzadko ta dolegliwość je dziedziczona. Nadpotliwość, choć nie powoduje bólu, to jednak osoby zmagające się z nią narzekają na dyskomfort, a przy tym są bardziej podatne np. na infekcje grzybicze stóp.

Warto wiedzieć, że to, co łączy powstawanie zmarszczek, bruksizm i nadpotliwość, to możliwość leczenia lub łagodzenia ich oznak za pomocą toksyny botulinowej. 

Jak botoks wpływa na leczenie

zmarszczek, bruksizmu czy nadpotliwości?

 

Botoks pozwala na czasowe unieruchomienie i rozluźnienie się mięśni objętych obszarem zabiegowym. W efekcie nie dochodzi do ich skurczów, a skóra przestaje się silnie napinać. Nie zmienia się natomiast struktura twarzy, przez co rezultaty iniekcji toksyny botulinowej wyglądają naturalnie. W ten sposób możliwe jest wygładzenie istniejących zmarszczek w gabinecie medycyny estetycznej, ale także zapobieganie tworzenia się nowych. Wstrzyknięcie botoksu trwa nie dłużej niż 15 minut i nie wymaga rekonwalescencji. Pełne efekty są widoczne po około 14 dniach. Zabieg botoksem jest popularną procedurą w naszym gabinecie medycyny estetycznej. 

W przypadku bruksizmu toksyna botulinowa zostaje wstrzyknięta w mięśnie szczęki odpowiadające za zgrzytanie zębów. Dzięki temu możliwe jest zmniejszenie ich napięcia oraz ograniczenie objawów tej dolegliwości. W zależności od zaleceń lekarza, konieczne może się okazać powtórzenie zabiegu po około 6 miesiącach. Dzięki zastosowaniu toksyny botulinowej pacjent ma szansę na ochronienie zębów przed nadmiernym ścieraniem się oraz ograniczenie dotkliwości bólowych.

Botoks w leczeniu nadpotliwości polega na wstrzyknięciu toksyny botulinowej za pomocą cienkiej igły w obszar zabiegowy. Wcześniej lekarz wykonuje test jodowo-skrobiowy, dzięki czemu może precyzyjnie określić punkt iniekcji. Efekty terapii botulinowej w postaci ograniczenia nadmiernego wydzielania potu, powinny być widoczne już w ciągu kolejnych 14 dni. 

 

Przeczytaj także: Jakie zabiegi są najczęściej wykonywane w klinice medycyny estetycznej?

Piśmiennictwo

 

https://encyklopedia.pwn.pl/haslo/jad-kielbasiany;3916237.html. 

Przylipiak A. (red.). Medycyna Estetyczna. Podręcznik dla studentów kosmetologii. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2017.



Data aktualizacji:03.11.2022

Icon

Szukaj

+48 600 380 741