Jaki laser na pękające naczynka?

Jaki laser na pękające naczynka

Jaki laser na pękające naczynka?

Pękające naczynka mogą pojawić się u każdej osoby bez względu na wiek. Najczęściej są na nie narażeni pacjenci z wrażliwą lub dojrzałą skórą. Jednak to nie jedyne elementy, które przyczyniają się do powstania tego defektu kosmetycznego. Dowiedzmy się, czym są pękające naczynka i jaki zabieg z laserem zaleca się na ten problem.

Jaki laser na pękające naczynka

Pękające naczynka – co to takiego?

 

Pękające naczynka, znane inaczej jako teleangiektazje oraz wenulektazje, to zmiany w postaci pajączków i wybroczyn w odcieniu czerwonym, sinym czy granatowym. Ich pojawienie się jest spowodowane osłabieniem mięśni naczyń włosowatych i w konsekwencji poszerzania się oraz pękania naczynek. Wśród przyczyn występowania pajączków można wymienić:

– wahania hormonalne,

– wpływ wysokiej lub niskiej temperatury,

– ciążę,

– przeciążenie kończyn dolnych,

– stosowanie antykoncepcji hormonalnej,

– spożywanie alkoholu,

– zaburzenia krążenia krwi,

– zamiłowanie do pikantnych posiłków i napojów kofeinowych,

– palenie wyrobów nikotynowych,

– nadmierny wysiłek,

– niewłaściwie dobrane obuwie,

– nadwaga,

– uwarunkowania genetyczne.

Warto zatem zadbać o wprowadzenie odpowiednio zbilansowanej diety i ograniczenie alkoholu oraz wyrobów tytoniowych. Natomiast w przypadku uwarunkowań genetycznych i skłonności do pękających naczynek, z tym defektem kosmetycznym można radzić sobie za pomocą laseroterapii.

Jak leczyć popękane naczynka?

Klinika medycyny estetycznej w Warszawie

 

Istnieje wiele metod leczenia pękających naczynek, jednak to właśnie laseroterapia cieszy się dużą skutecznością. Wśród chętnie wykorzystywanych procedur w klinice medycyny estetycznej w Warszawie można wymienić:

Laser żółty

 

Żółty laser naczyniowy emituje fale o długości 577 nm i charakterystycznym kolorze. Ogromnym atutem zabiegu jest wysoka skuteczność spowodowana dużą absorpcją żółtego światła przez barwnik w naczynku, czyli hemoglobinę. Cała procedura opiera się na zjawisku fototermolizy selektywnej, dzięki czemu energia jest pochłaniana tylko przez zmiany naczyniowe. Podczas laserowego zamykania teleangiektazji pacjent nie odczuwa silnego bólu. Wśród wskazań do zabiegu wymienia się nie tylko pęknięte naczynka, ale także rumień, trądzik różowaty, naczyniaki gwiaździste i rubinowe.

Laser neodymowo-yagowy

 

Zamykanie naczynek na nogach laserem neodymowo-yagowym następuje poprzez emisję fal o długościach: 532 nm i 1064 nmW efekcie wiązka energii jest dopasowana do skóry pacjenta i koloru teleangiektazji. To pozwala również na ochronę skóry wolnej od zmian naczyniowych. Cała procedura oparta jest na zjawiskach fotokoagulacji i selektywnej fototermolizy. Zatem energia jest pochłaniana przez barwnik, czyli hemoglobinę w pękniętych naczynkach, które ulegają absorpcji. Podczas zabiegu zamykania naczynek emitowane są krótkie impulsy. Naczyniowy laser neodymowo-yagowy wykorzystuje się do leczenia pękniętych naczynek krwionośnych czerwonych i niebieskich, a także rumienia. Dzięki możliwości dostosowania długości fal lasera neodymowo-yagowego znajduje on zastosowanie przy usuwaniu tatuaży, wyrównywaniu kolorytu skóry i profilaktyce anti-aging.  Wykorzystaniu specjalnej platformy chłodzącej wpływa pozytywnie na komfort pacjenta.

Przed przystąpieniem do zamykania naczynek laserem niezbędna jest wizyta kwalifikacyjna. Podczas niej lekarz medycyny estetycznej przeprowadzi wywiad, mający na celu wykluczenie przeciwwskazań:

– ciąża,

– laktacja,

– aktywne nowotwory,

– zaburzenia metaboliczne,

– poważne schorzenia,

– uszkodzenia naskórka,

– zaburzenia krzepliwości krwi.

– świeża opalenizna,

– przyjmowanie leków światłouczulnych,

– epilepsja.

Wyeliminowanie przeciwwskazań pozwala na podwyższenie bezpieczeństwa zabiegu w klinice medycyny estetycznej w Warszawie Kaczyńscy Clinic. 

 

Piśmiennictwo

 

B. Kwiek, I. Walecka, Zastosowanie laserów w dermatologii. rekomendacje polskiego towarzystwa dermatologicznego. część ii. Leczenie zmian naczyniowych, [w:] Dermatol Rev/Przegl Dermatol 2022, 109, 165-184.  

Janda, O. Lach, Cera naczyniowa – przyczyny, pielęgnacja, leczenie [w:] Polski Przegląd Nauk o Zdrowiu 1/2014



Data aktualizacji:19.02.2024

Szukaj

+48 600 380 741