ZNAMIONA OKIEM DERMATOLOGA

Znamiona okiem dermatologa

ZNAMIONA OKIEM DERMATOLOGA

Artykuł edukacyjny

Jak wyglądają znamiona okiem dermatologa i jak je skutecznie usunąć w gabinecie medycyny estetycznej? Poznaj jedną z metod –  laser CO2. Takie rozwiązanie jest możliwe tylko w przypadku zmian skórnych niezłośliwych. Zabieg prowadzi do koagulacji naczyń krwionośnych i usunięcia niechcianej zmiany. Po zabiegu na skórze pojawia się strupek, który po ok. 10 dniach powinien zniknąć. Dowiedzmy się więcej na temat znamion. 

 

Znamiona okiem dermatologa – czym są?

 

Są to plamy barwnikowe o różnej wielkości, które znacznie różnią się od zdrowej skóry. Wyróżniamy znamiona płaskie oraz wyniosłe. Znamiona płaskie nie wystają ponad poziom skóry i nie powodują dolegliwości. Natomiast znamiona wyniosłe wystają ponad poziom skóry.  

Jakie są przyczyny powstawania znamion? Są one wywołane nadmiarem lub niedoborem jednego ze składników tkankowych. Nie mają one podłoża genetycznego. Znamiona usuwa się ze względów estetycznych. 

Z kolei czerniak jest złośliwym nowotworem skóry, powstającym z barwnikowych komórek naskórka. Znamiona, które są narażone na częstą ekspozycję skóry na działanie promieniowania słonecznego, poparzenia słoneczne czy też oddziaływanie mechaniczne mogą przekształcić się w czerniaka złośliwego. Czerniaka można usunąć chirurgicznie. Następnie przeprowadza się badanie histopatologiczne, które pozwala ocenić, czy był to czerniak czy tylko zwykłe znamię. 

Specjalizacja, która zajmuje się diagnozą i leczeniem znamion jest dermatologia.

 

Laserowe usuwanie znamion przez dermatologa

 

Idealnym rozwiązaniem jest użycie lasera frakcyjnego CO2 do bezpiecznego usunięcia znamion na skórze. Jak działa laser? Laser emituje wiązkę światła, która pochłaniana jest przez wewnątrz- i zewnątrzkomórkową wodę. Energia dzięki absorbowaniu przez tkankę prowadzi do odparowania i koagulacji. Zabieg laserem frakcyjnym CO2 przede wszystkim cechuje się krótkim czasem gojenia i bezbolesnością. Co ważne, laser frakcyjny nie uszkadza tkanki wokół zmiany. Zabieg laseroterapii wyróżnia się pełną sterylnością, a także wiąże się z ograniczonym ryzykiem krwawienia. Wskazania do zabiegu laserowego usuwania znamion na skórze to włókniaki, pieprzyki, niektóre blizny, narośla skórne, naczyniaki rubinowe, brodawki wirusowe czy też kępki żółte powiek. 

 

Przeciwwskazania do laserowego usuwania znamion

    • aktywne infekcje
    • choroby nowotworowe 
    • zaburzenia krzepnięcia krwi
    • bielactwo 
    • stosowanie leków światłouczulających
    • cukrzyca
    • łuszczyca

 

Przebieg zabiegu laseroterapii

Pacjent zostaje zakwalifikowany do zabiegu po przeprowadzonej konsultacji. Laser frakcyjny CO2 to nieinwazyjny zabieg, który wykonywany jest w znieczuleniu w formie kremu. Często jednak wykonuje się go bez znieczulenia. Lekarz medycyny estetycznej czy dermatolog Warszawa kieruje wiązkę lasera frakcyjnego w obszar zabiegowy, co prowadzi do odparowania zmiany skórnej, a następnie zamknięcia naczyń krwionośnych. Usuwanie znamiona na skórze jest bardzo skuteczne dzięki precyzji lasera. Ponadto, pacjent nie odczuwa dyskomfortu podczas zabiegu laseroterapii poza pieczeniem i wzmożonym ciepłem w obszarze zabiegowym. Jak wygląda gojenie się rany po usunięciu znamion przez dermatologa z użyciem lasera frakcyjnego? Na początku pojawia się w nim brązowy strup, a całkowity proces gojenia trwa do 4 tygodni.  Ranę należy pielęgnować za pomocą wody z mydłem lub dezynfekcji preparatem spirytusowym. Po zabiegu lasera frakcyjnego należy unikać ekspozycji na światło słoneczne. 

 

Jakie zabiegi są najczęściej wykonywane w klinice medycyny estetycznej?



Data aktualizacji:08.02.2024

Szukaj

+48 600 380 741