Zastrzyki z kwasem hialuronowym w kolano stosuje się w celu leczenia choroby zwyrodnieniowej stawów. Jest to idealne rozwiązanie w przypadku nieskuteczności terapii z użyciem niesteroidowych leków przeciwzapalnych lub środków sterydowych.
Choroba zwyrodnieniowa stawów dotyczy aż 17% społeczeństwa i jest drugą najczęstszą przyczyną niepełnosprawności. Schorzenie najczęściej dotyczy stawów kolanowych i objawia się ich bólem, usztywnieniem i stanami zapalnymi. Następuje destrukcja chrząstki stawowej, które prowadzi do stałego bólu i ograniczenia ruchomości oraz stanów zapalnych stawów. Poważnym skutkiem choroby zwyrodnieniowej jest powstanie nieodwracalnych zmian w stawach.
Zastrzyki z kwasem hialuronowym w kolano stosuje się w leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawów, a także niekiedy w terapii różnego typu urazów i przeciążeń kończyny dolnej. Warto odnotować, że zwyrodnienie stawu kolanowego jest częstą przyczyną niepełnosprawności. Schorzenie polega na degradacji chrząstki stawowej, które skutkuje patologicznymi zmianami w strukturach kolana.
Ostrzykiwanie kolana kwasem hialuronowym
Jedną z bardziej efektywnych metod leczenia i profilaktyki jest ostrzykiwanie kolana hialuronianem sodu (solą kwasu hialuronowego). Efektem wstrzyknięcia kwasu hialuronowego w kolano jest zwiększenie ruchomości w stawie i łagodzenie obrzęku oraz bólu. Kwas hialuronowy oddziałuje na funkcjonowanie chrząstki stawowej długofalowo. Hialuronian sodu zapewnia właściwe nawilżenie i smarowanie powierzchni stawowych oraz zwiększa amortyzację obciążeń przenoszonych przez staw kolanowy w trakcie chodzenia. Wpływa na syntezę tzw.proteoglikanów (dużych cząsteczek zawierających rdzeń białkowy, które wchodzą w skład chrząstki stawowej).
Stabilizowane kompleksy hybrydowe kwasu hialuronowego
W łagodzeniu objawów choroby zwyrodnieniowej stawów stosujemy stabilizowane kompleksy hybrydowe kwasu hialuronowego, innowacyjną formułę hybrydy kwasu hialuronowego o wysokiej koncentracji 3,2% (64 mg w 2 ml) do uzupełnienia zawartości mazi stawowej. Podanie kwasu hialuronowego do stawu ma za zadanie odtworzenie prawidłowych funkcji mazi stawowej i chrząstki.
PRZEBIEG ZABIEGU
Iniekcje wykonuje się bezpośrednio do tkanki stawowej, co zapewnia maksymalny efekt i stanowi o skuteczności tej metody. Zabieg z udziałem kwasu hialuronowego jest nieinwazyjny i trwa kilka minut. Pacjent nie wymaga specjalnego przygotowania. Zastrzyki z kwasem hialuronowym na odbudowę chrząstki nie są bolesne – jedynie przebicie igły przez skórę może być trochę nieprzyjemne podobnie jak uczucie rozpierania w momencie podawania kwasu hialuronowego.
WSKAZANIA
PRZECIWWSKAZANIA
EFEKTY
Do najczęstszych efektów zastrzyków z kwasem hialuronowym na odbudowę chrząstki należą: zmniejszenie lub ustąpienie bólu w stawie, zwiększenie zakresu ruchu w stawie, zmniejszenie uczucia sztywności stawu, zapewnienie płynnego ruchu w stawie czy zwiększenie amortyzacji stawu podczas chodzenia.
Zabiegi wykonuje dr Jacek Korzeniowski
Data aktualizacji:10.08.2024