30.06.2023 Zabiegi na szyję – jak wybrać?
Często można usłyszeć powiedzenie, że skóra szyi zdradza prawdziwy wiek osoby. To właśnie ona starzeje się najszybciej, gdyż jest znacznie cieńsza niż skóra na twarzy. Warto jednak wiedzieć, że obecnie można opóźnić proces starzenia oraz zredukować jego oznaki na szyi, korzystając z zabiegów medycyny estetycznej. W ten sposób skóra na niej zyskuje na gęstości, a wiotkość jest zredukowana. Dowiedz się więc, jakie są zabiegi medycyny estetycznej na szyję.
Dlaczego skóra szyi tak szybko się starzeje?
Starzenie się to naturalny proces, który zachodzi poprzez obniżoną aktywność fibroblastów, które wraz z mijającym czasem, produkują coraz mniej wiązań kolagenowych. Skóra szyi jest niezwykle delikatna i cienka. Do tego ma niewielką ilość tkanki tłuszczowej, przez co jest podatna na przesuszenie i podrażnienia. Wraz z obniżającym się poziomem kolagenu i elastyny, tkanka zaczyna być wiotka i mało elastyczna. Do tego osłabieniu ulegają także włókna mięśniowe mięśnia szerokiego szyi. W efekcie skóra traci na jędrności i może obwisać, a także pojawiają się zmarszczki, nadając osobie starszego wyglądu.
Jakie są zabiegi przeciwzmarszczkowe
i ujędrniające na szyję?
Wiele osób zastanawia się, czy jest możliwa profilaktyka antyaging oraz redukcja już widocznych oznak na szyi. Wśród popularnych zabiegów na ten obszar ciała można wymienić:
Zastosowanie stymulatorów tkankowych
Stymulatory tkankowe to preparaty, które pobudzają skórę do silnej rewitalizacji oraz stymulują fibroblasty do produkcji kolagenu i elastyny. W zależności od potrzeb pacjenta może wystąpić wskazanie do przeprowadzenia zabiegu stymulatorem tkankowym zawierającym kwas polimlekowy, zabiegu stymulatorem tkankowym z naturalnym kolagenem, stymulatorem tkankowym z kwasem hialuronowym poprawiającego jędrność i napięcie tkanki czy biostymulator z aminokwasami z kwasem hialuronowym oraz aminokwasami stymulującymi regenerację macierzy pozakomórkowej skóry. Wśród efektów zastosowania stymulatorów tkankowych na szyi można zaobserwować lepsze nawilżenie, większą gęstość i jędrniejszą skórę.
Wykorzystanie osocza bogatopłytkowego
Osocze bogatopłytkowe to autologiczny stymulator tkankowy pochodzący z niewielkiej ilości krwi pacjenta. Wykazuje działania silnie rewitalizujące oraz pobudzające do produkcji wiązań kolagenowych. Zabiegi z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego, takie jak zabieg fibryną i osoczem bogatopłytkowym można stosować również na skórze szyi i dekoltu. Odwirowany preparat jest podawany w tkankę za pomocą iniekcji. Podczas zabiegu na szyję z osoczem bogatopłytkowym jest stosowane znieczulenie, przez co ewentualny dyskomfort jest ograniczony do minimum.
Laser frakcyjny CO2
Wykorzystanie laseroterapii jest niezwykle popularne w zabiegach odmładzających szyję i dekolt. Podczas niej dochodzi do powstania kontrolowanego uszkodzenia w skórze. W efekcie tkanka jest pobudzona do regeneracji oraz produkcji nowych włókien kolagenowych. Dzięki temu skóra zyskuje na gęstości oraz jędrności, a oznaki starzenia ulegają redukcji. Przed wykonaniem zabiegu laserem frakcyjnym CO2 na szyję należy wykluczyć przeciwwskazania, takie jak: opryszczka, zakażenia skóry, cukrzyca, ciąża i karmienie, nadciśnienie czy też choroby autoimmunologiczne. Laseroterapia laserem frakcyjnym CO2 jest przeprowadzana pod znieczuleniem. Bezpośrednio po zabiegu pacjent może zaobserwować zaczerwienienie i obrzęk na szyi.
Mezoterapia igłowa i mezoterapia mikroigłowa
Mezoterapia igłowa to jeden z popularniejszych zabiegów o działaniu stymulującym skórę do regeneracji. Podczas niej wstrzykiwane są śródskórnie odpowiednie substancje odżywcze oraz kwas hialuronowy. Iniekcje są przeprowadzane pod znieczuleniem, a wśród efektów mezoterapii igłowej wymienia się uzyskanie lepszego napięcia i gęstości skóry, ujędrnienie, a także nawilżenie. Wielu lekarzy medycyny estetycznej zaleca uzupełnienie mezoterapii igłowej zabiegiem mezoterapii mikroigłowej. Podczas tego zabiegu dochodzi do stymulacji fibroblastów do produkcji kolagenu i elastyny.
Nici APTOS
Osłabione włókna mięśniowe mięśnia szerokiego oraz niski poziom kolagenu i elastyny wpływają na to, że skóra szyi zaczyna być wiotka oraz pojawiają się zmarszczki. Zastosowanie nici APTOS pozwala na redukcję efektów starzenia, gdyż mają one specjalną konstrukcję, umożliwiającą zaczepienie się w tkankach oraz podtrzymanie ich. Dzięki wykorzystaniu nici APTOS można uzyskać efekt liftingu szyi, a dodatkowe wzbogacenie ich o kwas hialuronowy pobudza tkankę do regeneracji. Przed wykonaniem zabiegu niezbędna jest kwalifikacja. Należy wykluczyć schorzenia układu sercowego, choroby nowotworowe i autoimmunologiczne czy też zaburzenia pracy układu krwionośnego.
Choć starzenie się skóry szyi to naturalny proces, to za pomocą zabiegów medycyny estetycznej możliwe jest opóźnienie go i zredukowanie jego oznak.
Przeczytaj także: Jak zachować młody wygląd?
Piśmiennictwo
K.Nicer, Stymulatory tkankowe, jedna kategoria, wiele możliwości terapeutycznych, [w:] Dermatologia i Kosmetologia Praktyczna, Vol.11, nr.4 (44), Grudzień 2016,
Przylipiak A. (red.). Medycyna Estetyczna. Podręcznik dla studentów kosmetologii. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2017.