Skuteczna maść na blizny?

Skuteczna maść na blizny

Skuteczna maść na blizny?

Blizny to pamiątki po przebytym trądziku, urazach mechanicznych, termicznych czy też zabiegach chirurgicznych. Powstają w wyniku naturalnych procesów regeneracyjnych tkanki. Mogą jednak wpływać negatywnie na poczucie atrakcyjności, a nawet komfort funkcjonowania. Dowiedzmy się więc, w jaki sposób możliwe jest usuwanie blizn w klinice medycyny estetycznej w Warszawie.

Skuteczna maść na blizny

Jak powstają blizny?

 

Do powstania blizn doprowadza przerwanie tkanki. Wśród przyczyn pojawienia się ich można wymienić:

– zmiany chorobowe, np. blizny potrądzikowe,

– uraz mechaniczny,

– uraz termiczny,

– zabieg chirurgiczny.

Blizny to skutek naturalnych procesów gojenia się ran. Podczas nich dochodzi do reakcji chemicznych i biologicznych. Tkanka jest rozciągana, zmienia się jej sprężystość, dochodzi do jej przebudowy, odrostu nabłonka, obkurczania się, a następnie syntezy kolagenu. Blizny różnią się od skóry strukturą, sprężystością i gęstością. Warto wiedzieć, że niektóre osoby mają większą tendencję do pojawiania się tych defektów, poprzez uwarunkowania genetyczne, choroby, stosowaną farmakologię czy też nieodpowiednią pielęgnację rany. Istnieje wiele rodzajów blizn, w tym:

– zanikowe,

– linijne,

– przerostowe,

– bliznowce.

Te dwa ostatnie zalicza się do blizn upośledzających czynności tkanek.

Maść na blizny – jak działa?

 

Pierwszym krokiem u wielu osób, u których pojawił się ten defekt kosmetyczny, jest stosowanie maści na blizny. Takie preparaty są łatwo dostępne w aptekach, a ich stosowanie nie wymaga zbyt wiele czasu. Maść na blizny zwykle w swoim składzie ma witaminę A, C, E – które wspierają nawilżenie i regenerację skóry. Ponadto wiele preparatów zawiera naturalne ekstrakty. 

Żel silikonowy na blizny

 

Stosowanie żelu silikonowego jest popularnym działaniem w leczeniu blizn. Wykazano, że silikon wpływa pozytywnie na elastyczność i strukturę tych defektów skórnych. Dzięki zawartości atomów krzemu i tlenku żel zachowuje przepuszczalność tlenu, a przy tym chroni tkankę przed bakteriami. 

Alternatywne metody leczenia blizn w klinice medycyny estetycznej Kaczyńscy Clinic

 

Oprócz stosowania maści i żelów silikonowych na blizny, wiele osób decyduje się na zabiegi medycyny estetycznej. Oto lista procedur, które wspierają regenerację skóry. 

Mikronakłuwanie frakcyjne z osoczem bogatopłytkowym

 

Mikronakłuwanie penem wyposażonym w 16 wymiennych igieł stymuluje mechanicznie skórę do regeneracji. Terapia łączona z zastosowaniem osocza bogatopłytkowego dodatkowo odżywia tkankę i wspiera proces gojenia się ran oraz wzmaga podziały komórkowe. 

Radiofrekwencja mikroigłowa

 

Radiofrekwencja mikroigłowa wykorzystuje mikronakłuwanie i termiczne podgrzanie tkanki. Dochodzi do kontrolowanego uszkodzenia skóry, co stymuluje naturalne procesy naprawcze w organizmie. Wśród efektów pełnej terapii radiofrekwencją mikroigłową wymienia się poprawę napięcia tkanki, nawilżenia, wyrównanie kolorytu i redukcję widoczności blizn

Laser frakcyjny

 

Leczenie blizn laserem frakcyjnym CO2 polega na wywołaniu kontrolowanego uszkodzenia mechanicznego w obrębie zmienionej chorobowo tkanki. Zwykle pokrywa on do 30% powierzchni blizny. Efektem tego procesu jest pobudzenie skóry do remodelingu i regeneracji oraz wzmożonej produkcji wiązań kolagenowych. W rezultacie blizna staje się jaśniejsza i mniej widoczna. 

Leczenie blizn to proces wymagający co najmniej kilku sesji, aby uzyskać pełen efekt terapeutyczny. Przed dobraniem odpowiedniej procedury w klinice medycyny estetycznej w Warszawie, niezbędna jest wizyta kwalifikacyjna. Na niej lekarz wykluczy ewentualne przeciwwskazania i dobierze odpowiednią metodę usuwania blizn. 

 

 

Piśmiennictwo

 

https://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2021/02/acm-2021-01-przewlocka-pl.pdf, dostępne 29.05.2024

https://sutricon.pl/skutecznosc-silikonu-w-leczeniu-blizn/, dostępne 29.05.2024

https://kaczynscyclinic.pl/blizny/, dostępne 29.05.2024

https://kaczynscyclinic.pl/usuwanie-blizn-potradzikowych/, dostępne 29.05.2024Data aktualizacji:13.06.2024

Icon

Szukaj

+48 600 380 741