Profilaktyka przebarwień

Profilaktyka przebarwień

Profilaktyka przebarwień

Przebarwienia to zaburzenia barwnikowe o zróżnicowanej etiologii. Zaliczamy do nich: zmiany hiperpigmentacyjne, plamy soczewicowate, ostudę. Aby chronić się przed przebarwieniami warto stosować kremy np. specjalistyczne serum do twarzy i szyi Lamelat z filtrem SPF50. Czasem jednak domowa pielęgnacja to za mało – na ratunek w walce ze zmianami pigmentacyjnymi przychodzi laserowe usuwanie przebarwień na twarzy w gabinecie medycyny estetycznej w Warszawie. 

Profilaktyka przebarwień

Przebarwienia – charakterystyka

 

Przebarwienia to zaburzenia barwnikowe powstające na skutek wzmożonego fizjologicznego nagromadzenia pigmentu w skórze – melaniny. Barwnik odpowiada za ochronę organizmu przed promieniowaniem UV. Równomierne rozmieszczenie melaniny w komórkach zapewnia ładną opaleniznę. Jednak niedobór lub nadmiar melaniny powodują zaburzenia pigmentacji. Przebarwienia mają postać nieregularnych plam. Do czynników sprzyjających zaliczamy korzystanie z solarium czy ekspozycję na światło słoneczne. Przebarwienia mogą mieć również podłoże hormonalne (starzenie się skóry) czy stanowić następstwo trądziku lub stosowania niektórych leków. Warto zaznaczyć, że przebarwienia występują również u kobiet w ciąży. Zmiany pigmentacyjne mogą być objawem nadczynności tarczycy. 

Rodzaje przebarwień

 

Piegi to przebarwienia naskórkowe, które przypominają małe plamy o żółtej lub brązowej barwie. Mają charakter dziedziczny. Do przebarwień naskórkowych zaliczamy również melasmę. Występuje w ogniskach na twarzy, czole, ustach w formie nieregularnych i odgrodzonych od zdrowej skóry wykwitów o nieregularnych kształtach. Są to zmiany często występujące u młodych kobiet stosujących antykoncepcję lub kobiet w ciąży. 

Popularne są plamy soczewicowate, o wyglądzie przypominającym piegi i barwie jasno lub ciemnobrązowej. Występują na grzbietach dłoni, przedramionach i twarzy. Są wyraźnie odgraniczone od zdrowej skóry, ale znacznie większe od piegów oraz mogą występować w miejscach, które nie są poddane na działanie promieni UV. Pod względem klinicznym, zaburzenia barwnikowe hiperpigmentacyjne możemy podzielić na: miejscowe i rozlane. Te pierwsze powstają na skutek czynników mechanicznych czy fizycznych, a drugie są objawem towarzyszących im chorób. 

Profilaktyka przebarwień

 

Podstawę profilaktyki zmian barwnikowych stanowi skuteczna pielęgnacja skóry – zaleca się stosowanie kremów z filtrem SPF 50. Należy smarować nimi wszystkie fragmenty skóry: twarz, ręce i nogi. Pielęgnację kremami należy stosować parę razy dziennie. W letnich miesiącach nie zapominajmy o ponownej aplikacji kremu po kąpieli. W wiosenne dni, kiedy nasza skóra jest narażona na mocną ekspozycję na światło słoneczne, warto sięgnąć po specjalistyczne serum do twarzy i szyi  Lamelat z filtrem SPF50. Receptura kosmetyku została specjalnie opracowana z myślą o ochronie przed przebarwieniami. Zawarte w nim aktywne składniki: peptyd biomimetyczny, polisacharyd Exo-T, ekstrakt z korzenia lukrecji mają korzystny wpływ na obniżenie poziomu melaniny. Serum Lamelat pomaga w rozjaśnianiu przebarwień posłonecznych, plam starczych, piegów, ostudy, zmian hiperpigmentacyjnych. Uzupełnieniem profilaktyki przebarwień będą dermokosmetyki zawierające antyoksydanty np. witaminę C lub E. 

Laserowe usuwanie przebarwień – gabinet medycyny estetycznej

 

Laser neodymowo-yagowy zapewnia rewolucyjną terapię usuwania przebarwień posłonecznych, zmian hiperpigmentacyjnych czy plam soczewicowatych. Dwie długości fali, które są możliwe dzięki technologii lasera, zapewniają głęboką penetrację skóry i doskonałą absorpcję przez melaninę i hemoglobinę. Wyróżnikiem innowacyjnego lasera jest wysyłanie krótkich impulsów światła i wykorzystanie selektywnej fototermolizy – zjawiska, które pozwala niszczyć zmiany barwnikowe bez ryzyka naruszenia zdrowej tkanki. Laserowe usuwanie przebarwień laserem ND-YAG odbywa się po przeprowadzeniu wywiadu lekarskiego i kwalifikacji pacjenta. Laseroterapia jest bezbolesna i komfortowa. Lekarz kieruje wiązkę lasera w zmiany barwnikowe. Skóra jest podgrzewana, następuje stymulacja fibroblastów i przebudowa kolagenu, co prowadzi do uelastycznienia skóry. Laser neodymowo-yagowy rozjaśnia przebarwienia i usuwa zmiany barwnikowe. Jest to zabieg lunchowy, który trwa kilkanaście minut i nie wymaga rekonwalescencji. 

Laserowe usuwanie przebarwień na twarzy wykonuje się również laserem frakcyjnym CO2. Jest to laser frakcyjny ablacyjny, wykorzystujący zjawisko fototermolizy. Zabieg laserem pozwala na skuteczne usunięcie przebarwień skórnych czy ostudy. Zasada działania lasera opiera się na wykonywaniu kontrolowanych termicznych uszkodzeń, które stymulują skórę do wzmożonej regeneracji. Po terapii laserem następuje przebudowa kolagenu, co w konsekwencji przynosi długotrwały efekt w postaci ujędrnienia skóry. Dzięki temu zmiany barwnikowe mogą zostać skutecznie usunięte. Aby wyleczyć przebarwienia rekomenduje się serię 4-6 zabiegów. 



Data aktualizacji: 20.11.2023

Icon

Szukaj

+48 600 380 741