16.10.2022 Plamy wątrobowe
Plamy wątrobowe (plamy soczewicowate) są problemem natury estetycznej i można je skutecznie usunąć poprzez zabiegi medycyny estetycznej. To przebarwienie należy każdorazowo skonsultować z dermatologiem, ponieważ łatwo pomylić plamę wątrobową z czerniakiem, który pochodzi od złośliwej plamy soczewicowatej. W klinice medycyny estetycznej oferujemy zabiegi, które pozwalają na skuteczne usuwanie plam wątrobowych.
Plamy wątrobowe – definicja
Plamy wątrobowe to potoczna nazwa plam soczewicowatych (inaczej plam starczych), które są przebarwieniami skórnymi. Ich nazwa została zaczerpnięta od wyglądu przypominającego ziarna soczewicy. Można je sklasyfikować jako jasnobrązowe lub czarne plamy, które występują na grzbietowych powierzchni dłoni, przedramionach i twarzy. Plamy wątrobowe pojawiają się u kobiet i mężczyzn po 40 roku życia. U kobiet te przebarwienia często pojawiają się na podudziach, a u mężczyzn na odsłoniętej skórze głowy (łysina starcza, kark). Plamy soczewicowate mogą powstawać w wyniku fotochemioterapii – wówczas najczęściej samoistnie znikają z powierzchni skóry. Jednak najczęstszą przyczyną powstawania plam wątrobowych jest nadmierna i długofalowa ekspozycja na światło słoneczne. Plamy wątrobowe są defektem estetycznym, jednak każdy przypadek powinien być konsultowany z dermatologiem lub lekarzem medycyny estetycznej w klinice medycyny estetycznej w celu przeprowadzenia badania dermatoskopem w kierunku czerniaka i zaproponowania skutecznego leczenia.
Czynniki zewnętrzne i wewnętrzne
powstawania plam soczewicowatych
Badania dowodzą, że plamy starcze częściej występują u kobiet, które regularnie korzystają z solarium bądź opalają się. Czynniki zewnętrzne, które mają wpływ na powstawanie plam wątrobowych na twarzy i w innych partiach ciała to: ekspozycja na promieniowanie słoneczne, dieta, palenie papierosów, stosowanie innych używek oraz uszkodzenia fizyczne i chemiczne skóry. Czynniki wewnętrzne to: uwarunkowania genetyczne determinujące szybkość starzenia się i stan hormonalny organizmu.
Plamy wątrobowe – etiologia
Z racji tego, że plamy wątrobowe na twarzy lub dłoniach pojawiają się po 40 i 50 roku życia, ich przyczyną są procesy zachodzące w organizmie. Wraz z wiekiem dochodzi do obniżenia składników odżywczych naskórka, osłabienia tempa proliferacji keratynocytów i obniżenia zdolności samoregeneracji skóry. Ma miejsce spadek produkcji włókien kolagenowych, elastynowych i kwasu hialuronowego, co wpływa na utratę jędrności skóry. Ma miejsce dekonstrukcja warstwy rogowej skóry, osłabienie bariery ochronnej, co ma wpływ na to, że skóra jest cieńsza i mniej elastyczna. Wówczas te procesy dziejące się w organizmie w połączeniu z ekspozycją na światło słoneczne sprawiają, że u pacjentów w wieku 40-50 lat pojawiają się plamy wątrobowe. Plamy soczewicowate są związane ze spadkiem ilości dopa-dodatnich melanocytów w skórze, do czego dochodzi wraz z wiekiem.
Melanocyty to komórki umiejscowione w warstwie podstawnej naskórka, mieszkach włosowych i oczach, które wytwarzają i magazynują pigment (melaninę), która odpowiedzialna jest za barwę skóry i włosów oraz za kolor oczu. Spadek dopa-dodatnich melanocytów ma miejsce w obszarach narażonych na ekspozycję światła słonecznego, jak i w miejscach osłoniętych. Warto dodać, że spadek dopa-dodatnich melanocytów wynosi 10-20% na każdy rok życia.
Zabiegi na usuwanie plam wątrobowych
Laseroterapia w klinice
medycyny estetycznej w Warszawie
Pierwszym z laserów rekomendowanych na usuwanie plam wątrobowych jest laser Nd-YAG. Emituje falę o długości 1064 nm lub 532 nm w bardzo krótkim czasie, liczonym w nanosekundach, wykorzystując zjawisko selektywnej fototermolizy. W efekcie procedura w klinice medycyny estetycznej jest bezpieczna i prowadzi do usuwania zmian barwnikowych bez niszczenia sąsiednich tkanek. Procedura jest nieinwazyjna i skuteczna, a pacjent nie wymaga rekonwalescencji.
Peelingi chemiczne
Zabiegi z udziałem peelingów chemicznych mają za zadanie złuszczać warstwę rogową naskórka. Istnieje spektrum substancji, które wykorzystuje się do peelingu i są one dopasowane do indywidualnych wskazań pacjenta. Na plamy wątrobowe stosuje się peelingi na bazie kwasu glikolowego i migdałowego. Ich działanie polega na ograniczeniu kohezji korneocytów (martwych komórek w warstwie zrogowaciałej naskórka), czego efektem jest złuszczanie naskórka. Peeling ma silne właściwości złuszczające, ale i nawilża oraz odmładza skórę.
Inne metody usuwania plam soczewicowatych to krioterapia czy farmakologiczne leczenie miejscowe, które powinno być przepisane przez dermatologa po konsultacji i potwierdzeniu diagnozy.
Przeczytaj także Jakie zabiegi są najczęściej wykonywane w klinice medycyny estetycznej?
Piśmiennictwo
Aneta Hauzer, Jan Gnus, Willy Hauzer, leczenie zaburzeń barwnikowych skóry związanych z wiekiem.Przegląd metod, Katowice-Wrocław, 2017.
DERMATOLOGIA dla kosmetologów REDAKCJA PROF. DR HAB. N. MED. ZYGMUNT ADAMSKI PROF. DR HAB. N. MED. ANDRZEJ KASZUBA WYDANIE 3