02.07.2023 Plamy na twarzy
Przebarwienia i plamy na twarzy to częsty problem naszych pacjentów. Te zmiany są najczęściej wynikiem niedoboru lub nadmiaru melaniny, czyli barwnika występującego w skórze. Takie zmiany pigmentacyjne można widocznie zmniejszyć lub nawet całkowicie usunąć głównie za sprawą zabiegów medycyny estetycznej z użyciem lasera.
Przyczyny powstawania przebarwień i plam na twarzy
Melanina jest polimerem wytwarzanym przez melanocyty i jej zadaniem jest przede wszystkim ochrona skóry przed słońcem i promieniowaniem ultrafioletowym.
Skąd w takim razie na naszej skórze biorą się wszystkie plamki, kropki, przebarwienia? Melanocyty, które odpowiadają za dystrybucję barwnika do komórek naskórka, mogą nieprawidłowo go rozprowadzać lub produkować za dużo. Dlaczego tak się dzieje? Przyczyny mogą być różne – od stanów zapalnych, poprzez zmiany hormonalne, nadmierną ekspozycję na słońce aż po uwarunkowania genetyczne i fotostarzenie się skóry. Plamy na twarzy powstają zazwyczaj w miejscach odsłoniętych, dlatego twarz jest jednym z miejsc, gdzie najczęściej obserwujemy tego typu zmiany i ze względów estetycznych są one mało komfortowe dla pacjentów.
Usuwanie przebarwień – metody
W naszej klinice mamy kilka propozycji dla osób pragnących pozbyć się przebarwień na twarzy. Jednym z nich jest zabieg Genesis laserem Q-Switch, polegający na ochronie normalnej skóry, ale niszczeniu i leczeniu zmian pigmentacyjnych. Zabieg Genesis rozgrzewa skórę i dzięki jego działaniu naczynia krwionośne obkurczają się, a ujednolica się koloryt skóry w wyniku redukcji zmian barwnikowych. Zabieg Genesis na przebarwienia na twarzy jest bardzo delikatny dla skóry i prawie nie powoduje bólu. Można go wykonywać cały rok i zalecamy wykonanie serii zabiegów laserem, w celu uzyskania lepszych efektów.
Kolejne metody na przebarwienia na twarzy:
Laser frakcyjny CO2 – jest skuteczny w usuwaniu większości przebarwień. Lekarz dobiera parametry wiązki lasera tak, aby jak najskuteczniej pobudzić głębokie warstwy skóry do regeneracji. Poprzez powstałe mikrouszkodzenia zdrowe tkanki przyspieszają odnowę obszarów zniszczonych czy przebarwionych. Najlepsze efekty są widoczne po kilku tygodniach, gdyż tyle trwa proces przebudowy kolagenu.
Laser erbowo-yagowy z technologią P.L.E.A.S.E. – czyli połączenie laseroterapii z podaniem substancji aktywnych do głębokich warstw skóry. Laser doskonale sprawdza się w likwidacji plam na skórze twarzy, gdyż oferuje dwie terapie w jednym zabiegu i pozwala na indywidualne dobranie odpowiedniej substancji czynnej. Podczas zabiegu laserem z technologią P.L.E.A.S.E. pacjent odczuwa drobne ukłucia i narastające ciepło, a po nałożeniu przez lekarza aktywnego preparatu pieczenie, które jest naturalnym objawem i mija po ok. 2 minutach.
Mezoterapia mikroigłowa – zabieg, który znacznie redukuje przebarwienia nabyte, poprzez pobudzenie skóry do wzmożonej regeneracji i regulacji procesów melanogenezy. System pulsujących igieł ułatwia dostarczenie odpowiednich substancji czynnych, a w odbudowanej strukturze skóry ujednolica się koloryt. Mezoterapia mikroigłowa efekty są widoczne po kilku tygodniach. Aby były one trwalsze zalecamy wykonanie serii zabiegów, które mogą być przeprowadzane o każdej porze roku.
Peelingi chemiczne – to zabiegi pobudzające złuszczanie skóry i procesy odnowy komórek, a stosuje się je m.in. przy leczeniu przebarwień. Poza poprawą wyglądu skóry twarzy peelingi chemiczne działają rozjaśniająco i depigmentacyjnie, dlatego wykonuje się je zimą lub wczesną wiosną. Podczas zabiegu lekarz nakłada na skórę odpowiednio przygotowaną i dobraną mieszaninę kwasów. Poprawa stanu skóry zależy przede wszystkim od głębokości powstałych zmian, ale systematyczne stosowanie peelingów chemicznych na pewno wzmocni oczekiwany efekt.
Jakie zabiegi są najczęściej wykonywane w klinice medycyny estetycznej?