Na czym polega lipofilling?

Na czym polega lipofilling

Na czym polega lipofilling?

Na czym polega lipofilling? Lipofilling (przeszczep tłuszczu) przynosi szereg korzyści. Jest to przeszczep autologiczny, dzięki czemu nie wywołuje reakcji alergicznej pacjenta, utrzymuje się dłużej niż wypełnienia z udziałem innych wypełniaczy oraz stosuje się go na wiele wskazań. Zobaczmy, dlaczego lipofilling jest jednym z częściej wykonywanych zabiegów w klinice medycyny estetycznej. 

Na czym polega lipofilling

Lipofilling – przeszczep własnego tłuszczu

 

Lipofilling jest to zabieg polegający na pobraniu tłuszczu z obszarów, w których występuje jego nadmiar i przeszczepienie go w twarz, np. policzki, usta, czy okolice oczu. Tłuszcz zawiera komórki macierzyste o dobroczynnych właściwościach, co wykorzystywane jest w medycynie estetycznej jako remedium na wiele defektów estetycznych i dolegliwości. Podaje się go na przykład w okolice twarzy w celu wolumetrii, wypełniania zmarszczek, bruzd. Lipofilling jest sposobem modelowania ust, które ulegają powiększeniu czy w celu poprawy ich konturu. Blizny potrądzikowe także mogą być wypełnione za pomocą własnego tłuszczu. Pacjenci chcący wymodelować sylwetkę czy poprawić sprężystość skóry, również mogą poddać się procedurze lipofillingu w gabinecie medycyny estetycznej. Lipofilling twarzy jest powszechnie stosowany na redukcję oznak starzenia czy jako skuteczna odpowiedź na zanikanie tkanki tłuszczowej. Warto zaznaczyć, że ok. 30% podanego materiału ulega naturalnej absorpcji przez organizm, co jest uwzględniane podczas zabiegu przez lekarza, a mimo to efekty przeszczepu tłuszczu są zadowalające. 

Lipofilling – skuteczność potwierdzona badaniami

 

Ta naturalna metoda przeszczepu w celach estetycznych przynosi wiele korzyści dla pacjentów. Już w latach 1997-1998 opracowano dwie metody: LipoStructure i FAMI. Efektywność tych metod potwierdzono badaniami, które wykazały bezpieczeństwo lipotransferu oraz udowodniły jego skuteczność w wypełnianiu tkanek. Lipofillingu nie można zastosować u osób zbyt szczupłych, ponieważ z naturalnych względów nie ma możliwości pobrania tłuszczu. Nie jest to możliwe również u pacjentów ze zbyt dużą nadwagą, ponieważ nie jest to metoda leczenia otyłości. Przeszczep tłuszczu jest sposobem na modelowanie sylwetki czy wyszczuplenie. 

Jak wygląda zabieg lipofillingu?

 

Po kwalifikacji pacjenta do zabiegu, lekarz rozpoczyna procedurę. Procedura w gabinecie medycyny estetycznej jest trzyetapowa. Lekarz metodą liposukcji pobiera tkankę tłuszczową z miejsc, gdzie zwykle występuje ona w nadmiarze. Są to okolice kolan, brzucha czy bioder.  Wykorzystuje się do tego kaniulę i roztwór zawierający leki znieczulające. Następnie pobrany tłuszcz jest poddany obróbce w wirówce, co prowadzi do oczyszczenia tłuszczu, który zawiera komórki macierzyste. Materiał zostaje wypłukany z roztworu znieczulającego, krwi i zwłóknień. Metodę liposukcji dobiera lekarz – może to zrobić za pomocą strzykawki lub wykorzystać liposukcję wodną. Bez względu na jej wybór, pacjent otrzymuje znieczulenie miejscowe, które obniża dolegliwości bólowe. Przygotowany tłuszcz jest dopiero wstrzykiwany w wybrane miejsce, co wywołuje efekt terapeutyczny, zapewniając naturalny efekt. 

Zadaniem lekarza jest podanie odpowiedniej dawki tłuszczu, aby chronić pacjenta od asymetrii. Po zabiegu normalną sprawą są zasinienia, krwiaczki, które mogą się utrzymywać od 7 do 10 dni. Efekty lipofillingu utrzymują się do 10 lat, a pierwsze rezultaty pojawiają się już po 6-12 tygodniach. 

Jakie efekty wywołuje przeszczep tłuszczu?

 

– wypełnia zmarszczki i bruzdy na twarzy

wolumetria twarzy (podniesienie policzków, nadanie właściwego owalu twarzy)

– usuwa uszkodzenia skóry 

– odmładza i wygładza skórę 

– naprawia wiotkość skóry 

– modeluje sylwetkę

– rewitalizuje i nawilża skórę Data aktualizacji: 20.11.2023

Icon

Szukaj

+48 600 380 741