07.10.2024 Laser frakcyjny nieablacyjny
Laseroterapia w medycynie estetycznej to obecnie najbardziej popularna i skuteczna metoda poprawy wyglądu. Użycie lasera w medycynie estetycznej prowadzi do wypełnianie zmarszczek, rozjaśnienia skóry i usuwanie blizn. W zależności od dolegliwości czy problemu skórnego lekarz dobierze odpowiednie urządzenie, laser i zabieg. Czym charakteryzuje się laser frakcyjny nieablacyjny i w jakich przypadkach najlepiej go stosować? Tego dowiemy się z artykułu.
Frakcjonowanie nieablacyjne
Laser frakcyjny nieablacyjny w przeciwieństwie do ablacyjnego, należy do kategorii zabiegów małoinwazyjnych. Działanie lasera frakcyjnego nieablacyjnego w gabinecie medycyny estetycznej jest zdecydowanie mniej „agresywne”, nie nakłuwa skóry i jedynie podgrzewa tkankę skórną, by ta stymulowała powstawanie nowych włókien kolagenowych. Podczas działania lasera frakcyjnego nieablacyjnego warstwa rogowa naskórka oraz skóra właściwa zostają nienaruszone. W związku z tym, że mniej ingeruje w skórę, jego zastosowanie wiąże się z szybkim powrotem do naturalnego wyglądu. Efektem działania lasera frakcyjnego nieablacyjnego jest: usuwanie zmarszczek, rozjaśnienie skóry czy usuwanie blizn.
Laser Nd-Yag Q Switch
Laser neodymowo-yagowy (laser Nd-Yag) będący laserem nieablacyjnym jest rozwiązaniem zaawansowanym technologicznie i działa na zasadzie selektywnej fototermolizy i rozdzielenia ciepła. Podczas emitowania fali laser Nd-Yag w gabinecie medycyny estetycznej przekształca energię optyczną w energię świetlną. To powoduje wyparowanie wody z tkanek, a specjalna głowica umożliwia głęboką penetrację w głąb tkanek. Zastosowanie lasera Nd-Yag poza odmłodzeniem skóry, sprawdza się w przypadku zamykania naczyń krwionośnych (nawet dużych pajączków naczyniowych), usuwaniu przebarwień, tatuaży i znamion, a także przy leczeniu grzybicy paznokci.
Podczas zabiegu pacjent odczuwa przyjemne ciepło, gdyż wiązka lasera rozgrzewa skórę i wpływa na jej regenerację. Zabieg jest bezbolesny i nie wymaga rekonwalescencji.
Efektem zabiegu w gabinecie medycyny estetycznej laserem Q-switch jest poprawa napięcia skóry i wypełnienie zmarszczek, zamknięcie niebieskich i czerwonych naczyń krwionośnych, rozjaśnienie skóry, usuwanie blizn i przebarwień czy rumienia, a także częściowe lub całkowite usunięcie tatuażu. Rezultaty zabiegu laserem Q-switch są zazwyczaj widoczne po ok. 4-6 tygodniach i żeby je zoptymalizować należy wykonać kilka zabiegów w odstępach co 4-6 tygodni.
Przeciwwskazaniem do użycia lasera jest świeża opalenizna, wszelkiego rodzaju stany zapalne skóry, opryszczka, zaburzenie krzepnięcia i przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych, a także leków światłouczulających, retinoidów oraz zmiany nowotworowe, ciąża i karmienie piersią.
Przeczytaj także Jakie zabiegi są najczęściej wykonywane w klinice medycyny estetycznej?