Korekcja powiek dolnych – wskazania i rekonwalescencja

Korekcja powiek dolnych - wskazania i rekonwalescencja

Korekcja powiek dolnych – wskazania i rekonwalescencja

Korekcja powiek dolnych – wskazania i rekonwalescencja. Korekcję powiek dolnych najczęściej wykonuje się za pośrednictwem skalpela, a wskazaniem do zabiegu są worki pod oczami (przepukliny tłuszczowe), zmarszczki, wiotka skóra okolicy powiek czy dolina łez. Po zabiegu blefaroplastyki pacjent powinien stosować się do zaleceń lekarza – unikać ekspozycji na promieniowanie UV, nie nadwyrężać oczu przez 3 dni od zabiegu i unikać nadmiernego wysiłku fizycznego. Zdradzamy, jakie są zalecenia lekarskie po blefaroplastyce powiek dolnych i ile tak naprawdę trwa rekonwalescencja. 

Korekcja powiek dolnych - wskazania i rekonwalescencja

Korekcja powiek dolnych – wskazania

 

Podstawowym wskazaniem do plastyki powiek dolnych jest  powstawanie worków pod oczami. Dochodzi do nich na skutek procesów starzenia się, gdy w organizmie spada poziom kwasu hialuronowego, kolagenu i elastyny. Skóra wokół oczu zaczyna marszczyć się i opadać, tworząc zmarszczki pod oczami. Dodatkowo tłuszcz zgromadzony w oczodołach przesuwa się w okolice worków pod oczami, wypełniając je. Workom pod oczami często towarzyszą obrzęki. Zabiegowi mogą się poddać pacjenci z przepuklinami tłuszczowymi czy dermatochalazą, czyli schorzeniem powodującym wiotkość skóry powieki dolnej. Wskazaniem do korekcji powiek dolnych jest przerost mięśnia okrężnego oka czy dolina łez, czyli nieestetyczna bruzda obejmująca obszar od kącika oka do policzka, zlokalizowana w miejscu płynięcia łez. Zabieg korekcji powiek dolnych jest wykonywany u pacjentów, u których wystąpiła retrakcja lub wywinięcie powieki po poprzednim zabiegu korekty powiek. Deformacja powieki dolnej czy duża wiotkość okolic oczu są również wskazaniem do blefaroplastyki. 

Rekonwalescencja

– korekcja powiek dolnych

 

Po zabiegu może pojawić się obrzęk i zasinienie powiek, które ustępują po 3-5 dniach. Resekcja przepuklin tłuszczowych może wydłużyć ten stan do 14 dni. W razie występowania bólu można stosować środki przeciwbólowe. Należy zmieniać też opatrunki, którymi zostaje zabezpieczona rana po zabiegu chirurgicznym. Lekarz zaleca stosowanie zimnych kompresów na powieki oraz spanie na podwyższeniu, aby przeciwdziałać obrzmieniu i przyspieszyć gojenie. 

Czego nie można robić po zabiegu plastyki powiek dolnych? Z racji tego, że zabieg dotyczy okolic oczu, przez 3 dni należy unikać czytania czy oglądania telewizji oraz intensywnego wysiłku fizycznego. Nie można korzystać z sauny, solarium i należy odpowiednio się chronić przed promieniowaniem słonecznym i wiatrem, nosząc ciemne okulary. Po korekcie powiek dolnych warto chronić skórę twarzy kremami z filtrem SPF. Niewskazane jest spożywanie alkoholu, a także palenie papierosów. Kobiety przez okres 3 tygodni nie powinny nakładać makijażu. Pacjentom z wadą wzroku zaleca się zamianę soczewek na okulary korekcyjne na okres 3 tygodni od zakończenia blefaroplastyki. Okres rekonwalescencji po zabiegu plastyki powiek dolnych uzależniony jest od wskazań pacjenta. Stosowanie się do zaleceń lekarskich ma pozytywny wpływ na jej skrócenie i zagojenie się rany pooperacyjnej. 

Metody zabiegowe

– blefaroplastyka powiek dolnych 

 

Metoda chirurgiczna jest najczęściej stosowaną formą blefaroplastyki. Kwalifikuje do niej lekarz, po odrzuceniu wszelkich przeciwwskazań. Korekcję powiek dolnych w klinice medycyny estetycznej w Warszawie Kaczyńscy Clinic wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Cięcie wykonywane jest poniżej brzegu rzęskowego, następnie chirurg oddziela skórę wraz z mięśniem od przegrody oczodołu. Następuje resekcja nadmiaru skóry, po której chirurg napina mięsień. Ostatnim etapem korekty powiek dolnych jest usunięcie przepuklin tłuszczowych pod oczami, jeśli są do tego wskazania. Alternatywną metodą jest przesunięcie przepuklin tłuszczowych w rejon doliny łez, w celu wypełnienia jej. Chirurg po wykonaniu tych czynności zaszywa ranę, zakładając szwy. Blizna znajduje się na linii brzegu rzęskowego i bocznie od powieki co sprawia, że po zakończeniu rekonwalescencji, staje się niewidoczna.

Zabieg blefaroplastyki powiek dolnych trwa od 60 do 120 minut. Zabieg wykonywany jest w trybie ambulatoryjnym, dzięki czemu pacjent wraca od razu do domu. Pacjent przychodzi jedynie na zdjęcie szwów po 7 dniach, gdzie podczas wizyty lekarskiej lekarz ocenia stan obszaru zabiegowego. 

Przezspojówkowa plastyka powiek dolnych polega na wykonaniu cięcia chirurgicznego od wewnętrznej strony na spojówce oka. Ten rodzaj plastyki powiek jest wskazany u pacjentów z małą ilością wiotkiej skóry. Przezspojówkowa plastyka powiek dolnych nie wymaga zakładania szwów i nie pozostawia blizny. 

Laserowa plastyka powiek dolnych

– klinika medycyny estetycznej w Warszawie

 

W tej  technice blefaroplastyki skalpel zastępowany jest przez cięcie laserowe. Lekarz podaje pacjentowi znieczulenie, a procedura polega na nacięciu skóry wiązką lasera, które wykonywane jest 2 mm poniżej krawędzi dolnej powieki. Lekarz za pomocą precyzyjnej wiązki lasera frakcyjnego usuwa nadmiar skóry wraz z tkanką tłuszczową. Dzięki uruchomieniu procesu regeneracji i produkcji nowego kolagenu dochodzi do naprężenia mięśnia, zapewniając jędrność skóry w okolicach powiek dolnych. Podobnie jak w zabiegu chirurgicznym, podczas laserowej plastyki powiek dolnych można wykorzystać tkankę tłuszczową do wypełnienia nią defektu estetycznego, jakim jest dolina łez. Zwieńczeniem zabiegu jest założenie szwów. Zabieg cechuje się niską traumatyzacją, krótką rekonwalescencją i nie wymaga hospitalizacji.

 

Piśmiennictwo

 

L. Krajewski-Węglewicz, M. Banach, P. Skopiński, M. Dorobek, J. Sempińska-Szewczyk, E. Filipiak, Metody chirurgiczne leczenia opadania powiek w kontekście historycznym, Przegląd Lekarski, 2/2019.

ISAPS (2021). Global Survey 2021 [Dostęp online]. 



Data aktualizacji: 18.10.2023

Icon

Szukaj

+48 600 380 741