KIEDY WYKONAĆ PLASTYKĘ POWIEK?

Kiedy wykonać plastykę powiek

KIEDY WYKONAĆ PLASTYKĘ POWIEK?

Opadająca powieka to problem estetyczny i medyczny, który wywołany jest procesami starzenia. Pozbyć się problemu można za pomocą chirurgicznego zabiegu wycięcia opadającej powieki lub alternatywnych metod: plazmy medycznej i lasera frakcyjnego CO2. Sprawdźmy kiedy wykonać plastykę powiek.

 

Problem opadającej powieki

 

Opadająca powieka to problem, który powstaje na skutek procesów starzenia. Z racji tego, że skóra na powiece jest cienka, to właśnie tam szybciej widoczne są procesy starzenia niż w innych partiach ciała. Jest to nie tylko problem estetyczny, ale i medyczny, ponieważ opadająca górna powieka zawęża szparę powiekową, zawężając tym samym pole widzenia. 

 

Kiedy wykonać plastykę powiek?

Przyczyny opadającej powieki

 

Główną przyczyną tego schorzenia jest starzenie się organizmu. Czynnikami sprzyjającymi opadającej powiece może być praca przy niewystarczającym oświetleniu czy nadmiar skóry na powiece. Przyczyną opadania powiek może być osłabienie mięśni dźwigacza powieki i uszkodzenie nerwu okoruchowego, cukrzyca czy też zmiany nowotworowe. Na opadanie powiek może mieć wpływ nieprawidłowe dobranie soczewek. 

 

Chirurgiczny lifting powiek

 

Jedną z popularniejszych metod usuwania opadającej powieki jest chirurgiczny zabieg plastyki powiek (blefaroplastyka), który wykonuje się w klinice medycyny estetycznej. Po kwalifikacji pacjenta do zabiegu plastyki powiek rozpoczyna się procedurę medyczną. Pacjent jest znieczulany miejscowo. Przed zabiegiem blefaroplastyki lekarz wykonuje dokumentację fotograficzną i rysunek operacyjny na skórze. Zabieg polega on na nacięciu skóry na powiece i usunięciu nadmiaru skóry. Podczas zabiegu plastyki powiek dochodzi do obkurczenia i plastyki mięśnia okrężnego oka oraz zaopatrzenia przepuklin tkanki tłuszczowej okołogałkowej. Ranę zamyka się cienkimi szwami. Plastyka powiek dolnych polega na nacięciu skóry poniżej brzegu rzęs, by następnie odseparować wiotką skórę od dolnego brzegu oczodołu. Często nacina się też przegrodę oczodołową i przemieszcza nadmiar tkanki tłuszczowej. Na ostatnim etapie wycina się nadmiar wiotkiej skóry i zakłada szwy. 

 

Wskazania

 

  • ptoza rzekoma, czyli nadmiar skóry powiek i silnie rozbudowana część mięśnia okrężnego oka
  • przepukliny tłuszczowe
  • opadanie powieki górnej

 

Przeciwwskazania

 

  • ciąża
  • infekcje ropne w obszarze zabiegowym
  • zaburzenia krzepnięcia
  • przyjmowanie leków przeciwkrzepliwych
  • nadciśnienie tętnicze
  • cukrzyca

 

Alternatywne metody

Plazma medyczna

 

Alternatywą do skalpela jest lifting powiek przy użyciu plazmy medycznej.  Urządzenie składa się z igły,  która zapewnia precyzję zabiegu i szybki czas gojenia. Istotą zabiegu po znieczuleniu pacjenta kremem znieczulającym jest wytworzenie kontrolowanej wiązki mikroplazmy pomiędzy skórą pacjenta a urządzeniem. Lekarz wykonuje za pomocą igły chirurgicznej wiele niedużych punktów w odległości ok. 0,5 mm jeden od drugiego. Każdy z tych uzyskanych punktów powoduje sublimację powierzchownych korneocytów bez uszkadzania warstwy podstawnej skóry właściwej. Po zabiegu na skórze pacjenta pozostają strupki, które szybko ustępują. Po zabiegu może pojawić się niewielki obrzęk, który po paru dniach zniknie. Urządzenie posiada także głowicę z prysznicem plazmowym, której atutem jest zapewnienie regeneracji skóry i jej gęstości oraz działanie antybakteryjne czy sterylizujące. 

Efekty zabiegu plazmą medyczną to niechirurgiczny lifting powiek oraz okolicy oka i pozbycie się problemu opadającej górnej powieki. Zabieg wyraźnie wpływa na poprawę jakości skóry i jej odmłodzenie. Plazma medyczna może być stosowana także do zmian trądzikowych czy usuwania brodawek, kurzajek czy włókniaków.

 

Laser frakcyjny CO2

 

Wynikiem zabiegu liftingu powiek laserem frakcyjnym jest napięcie i ujędrnienie powiek, które zyskują lepszy wygląd. Zabiegi laserem frakcyjnym CO2 przywracają poprzedni autonomiczny kształt powiek. Jest to zabieg całkowicie bezpieczny, który nie wiąże się z ryzykiem powikłań. Zabieg liftingu powiek rozpoczyna się od znieczulenia w formie kremu, którym jest znieczulany pacjent. Następnie, gdy znieczulenie zacznie działać po około 40 minutach, można rozpocząć zabieg. Lekarz kieruje wiązkę lasera frakcyjnego CO2 w górną powiekę, co wywołuje kontrolowane mikrouszkodzenia, które powodują   regenerację i produkcję nowego kolagenu oraz elastyny. Gojenie trwa od 5 do 7 dni, a kompletny remodeling skóry następuje po 4-5 miesiącach. Przeciwwskazania do zabiegu to: aktywne nowotwory, skłonność do bliznowców czy problemy z krzepliwością krwi. 



Data aktualizacji: 02.07.2023

Icon

Szukaj

+48 600 380 741