Jakie zabiegi pod oczy?

jakie zabiegi pod oczy

Jakie zabiegi pod oczy?

Oczy to często pierwszy element, na który zwraca się uwagę przy poznawaniu człowieka. Warto jednak wiedzieć, że wraz z wiekiem skóra wokół nich staje się wiotka i skłonna do zmarszczek. Wynika to z tego, że tkanka w tym obszarze jest niezwykle delikatna. Dowiedz się więc, jakie są zabiegi medycyny estetycznej pod oczy.

Zabiegi pod oczy

Dlaczego skóra pod oczami się starzeje?

 

Starzenie się skóry to naturalny proces, który jest spowodowany obniżeniem się poziomu kolagenu. Jest on budulcem tkanki śródskórnej, a także odpowiada za jej jędrność, gęstość i elastyczność. Wraz ze spadkiem kolagenu oraz elastyny pojawiają się zmarszczki wokół oczu, wiotka skóra, a także fałdy na powiekach.

Warto jednak wiedzieć, że wpływ na wygląd skóry wokół oczu mają również inne czynniki:

– genetyka – osoby z delikatną, skłonną do przesuszeń i podrażnień cerą, są bardziej podatne na pojawianie się zmarszczek,

– nieodpowiednia pielęgnacja – niezmywanie makijażu, brak oczyszczania oraz nawilżania wpływa negatywnie na delikatną skórę pod oczami. Może także przyczynić się do jej szybszego starzenia się,

– źle zbilansowana dieta – warto wiedzieć, że sposób odżywiania się ma wpływ nie tylko na odpowiednie samopoczucie, zdrowie organizmu, ale także na wygląd skóry oraz włosów,

– nadmierna ekspozycja na promienie UV – cieniutka skóra wokół oczu szczególnie jest skłonna na poparzenia oraz przesuszenia pod wpływem promieni słonecznych, dlatego zaleca się używać kremu z filtrem oraz okularów przeciwsłonecznych,

– nałogi i niezdrowy tryb życia – palenie papierosów, niedosypianie, spożywanie alkoholu oraz stres to czynniki, które negatywnie wpływają na zdrowie oraz stan skóry.

 

Należy także pamiętać, że na stan skóry oczu i jej szybsze starzenie się ma wpływ także anatomia człowieka. Znajdujące się w pobliżu nich mięśnie codziennie się wielokrotnie obkurczają, przez co pojawiają się zmarszczki mimiczne. 

Cienie pod oczami – biostymulator z aminokwasami

 

Świeże spojrzenie przykuwa uwagę i podnosi atrakcyjność człowieka. Niestety część osób skarży się na tzw. cienie pod oczami. Mogą one być spowodowane utratą jędrności skóry, nieodpowiednią dietą, stresem, czy też niewystarczającą ilością snu. Zabieg z wykorzystaniem stymulatorów tkankowych – kwasu hialuronowego oraz aminokwasów stymulujących regenerację macierzy komórkowej, jest zalecany przy zmarszczkach i cieniach pod oczami. Stymulator tkankowy jest wstrzykiwany w obszar zabiegowy, a wśród efektów zabiegu wymienia się lepsze nawilżenie skóry, poprawa jej napięcia oraz redukcja widoczności zmarszczek. Z tego zabiegu nie mogą skorzystać pacjenci, którzy są w ciąży, karmią piersią lub cierpią na stany zapalne skóry oraz choroby autoimmunologiczne. 

Mezoterapia igłowa i mezoterapia mikroigłowa

– zabiegi pod oczy

 

Mezoterapia igłowa to zabieg przeciwzmarszczkowy, który cieszy się dużą popularnością wśród pacjentów. Wśród wskazań do wykonania go wymienia się utratę jędrności, wiotkość skóry czy też pojawienie się zmarszczek. Mezoterapię igłową można wykonywać na delikatnej tkance wokół oczu. Po wykluczeniu przeciwwskazań, takich jak ciąża, laktacja, choroby nowotworowe i autoimmunologiczne, alergia oraz stany zapalne, lekarz medycyny estetycznej dobiera odpowiedni preparat do potrzeb skóry pacjenta. W mezoterapii igłowej mogą być wykorzystywane stymulatory tkankowe, takie jak osocze bogatopłytkowe lub inne preparaty, zawierające np. kwas hialuronowy, który ma silne działanie nawilżające i działa jak naturalny wypełniacz. Zabieg jest przeprowadzany w  znieczuleniu kremem, a liczba sesji jest uzależniona od indywidualnych uwarunkowań. 

Często zaleca się uzupełnienie mezoterapii zabiegiem mezoterapii mikroigłowej. Podczas tego zabiegu na skórze pacjenta są wykonywane mikronakłucia oraz wprowadzane substancję stymulują regenerację tkanki, oraz produkcję kolagenu i elastyny. Może być stosowany na delikatnej skórze wokół oczu.

Osocze bogatopłytkowe i fibryna – zastosowanie w zabiegach medycyny estetycznej pod oczy

 

Ogromną popularnością cieszy się zastosowanie stymulatorów tkankowych autologicznych, takich jak osocze oraz fibryna bogatopłytkowa. Substancje te są pozyskiwane z niewielkiej ilości krwi pacjenta, przez co są biokompatybilne. Osocze bogatopłytkowe oraz fibryna działają silnie regenerująco na skórę. Przez to możliwe jest zredukowanie wiotkości tkanki oraz widoczności zmarszczek wokół oczu. Zabieg fibryną i osoczem bogatopłytkowym polega na iniekcji 4 frakcyjnego preparatu bogatopłytkowego. Jest on wskazany dla osób, które skarżą się na utratę jędrności skóry, wiotkość, szary koloryt, a także brak nawilżenia. Efekty, na które można liczyć to redukcja widoczności zmarszczek, lepsze ukrwienie oraz silna rewitalizacja tkanki.  

Piśmiennictwo

 

Piszczorowicz Ł, Król D, Dyląg S. Autologous platelet-rich plasma therapy — a promising method for tissue repair/regeneration in many medical fields. J Transf Med 2020; 13(2): 135–148. DOI: 10.5603/JTM.2020.0004.

Przylipiak A. (red.). Medycyna Estetyczna. Podręcznik dla studentów kosmetologii. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2017.

Aesthetic Cosmetology, Kosmetologia Estetyczna Dwumiesięcznik naukowy, 4/2017, vol.6

(dostęp 10.11.22, godz. 13:00, http://kosmetologiaestetyczna.com/ike/4.2017/files/assets/common/downloads/publication.pdf)



Data aktualizacji: 23.11.2022

Icon

Szukaj

+48 600 380 741