Jakie zabiegi na poprawę skóry?

Jakie zabiegi na poprawę skóry

Jakie zabiegi na poprawę skóry?

Utrzymanie pięknej i nawilżonej skóry wymaga zastosowania nie tylko dobrze dobranej pielęgnacji, ale i wdrożenia zdrowego stylu życia, a także zbilansowanej diety. Wraz z wiekiem w tkance zachodzą naturalne procesy starzenia się, a cera traci na jędrności. Warto jednak wiedzieć, że przy odpowiedniej stymulacji, możliwe jest utrzymanie jędrnej i młodej skóry na dłużej. Dowiedzmy się więc, jakie zabiegi na poprawę cery wykonuje się w klinice medycyny estetycznej w Warszawie.

Jakie zabiegi na poprawę skóry

Na jakie problemy jest narażona skóra?

 

Skóra jest narażona zarówno na czynniki zewnętrzne, jak i wewnętrzne. Jednym z istotnych elementów, który warto mieć na uwadze przy codziennej pielęgnacji, jest promieniowanie UV. Światło słoneczne przez cały rok dociera do skóry i może negatywnie na nią oddziaływać. Dlatego istotne jest nakładanie kremów z filtrem ochronnym UV bez względu na porę roku. W ten sposób zabiega się nie tylko zmianom nowotworowym, ale również przebarwieniom, przesuszeniu tkanki i fotostarzeniu.

Duże znaczenie mają zanieczyszczenia środowiskowe i grzyby. To one wpływają na rozszerzenie porów, powstawanie podrażnień czy też nawet schorzeń dermatologicznych. Zaleca się zatem na co dzień nie omijać oczyszczania twarzy rano i wieczorem.

Warto także zastosować odpowiednią pielęgnację do rodzaju cery, czyli:

– tłustej,

– mieszanej,

– suchej,

– naczyniowej,

– wrażliwej,

– dojrzałej.

Każdy z rodzajów cery wymaga zastosowania dopasowanych preparatów i innych rytuałów. 

Ogromny wpływ na kondycję skóry mają: styl życia i dieta. Źle zbilansowany jadłospis czy zbyt mała ilość spożywanej wody będą przekładać się na powstawanie wyprysków i przesuszeń. Ponadto picie alkoholu, palenie papierosów to elementy, które wpływają na osłabienie ścian naczynek krwionośnych, poziom kolagenu w skórze, koloryt i jędrność. Dlatego warto zadbać nie tylko o pielęgnację zewnętrzną, ale również zachowanie higienicznego stylu życia. 

Każdego dotyczy naturalny proces starzenia. Już przed trzydziestym rokiem życia zaczyna spadać aktywność fibroblastów, odpowiedzialnych za produkcję elastyny i wiązań kolagenowych w tkance. Pojawiają się zmarszczki mimiczne i grawitacyjne, skóra staje się wiotka i może opadać. Choć młodość nie jest wieczna, to istnieją zabiegi medycyny estetycznej wspierające tkankę w naturalnym pobudzaniu fibroblastów. 

Jakie zabiegi na poprawę skóry?

 

Choć medycyna estetyczna często kojarzy się z zabiegami korekcji kształtu ust czy wypełnienia zmarszczek, to nie jedyne usługi dostępne dla pacjentów. Dużą popularnością cieszą się procedury mające na celu poprawę kondycji skóry. 

Laseroterapia

 

Laseroterapia jest wykorzystywana przy usuwaniu pieprzyków, pękających naczynek, blizn, zmian trądzikowych, tatuażu czy nadmiernego owłosienia. Wśród popularnie stosowanych zabiegów w klinice medycyny estetycznej w Warszawie można wymienić:

laser frakcyjny CO2wykorzystuje zjawisko fototermolizy selektywnej i znajduje zastosowanie przy problemach związanych z widocznymi zmarszczkami, przebarwieniami, bliznami, wiotkością tkanki, rozstępami czy też rozszerzonymi porami;

– laser erbowo-yagowy – to medyczny laser frakcyjny, podczas zabiegu wykorzystywana jest nie tylko laseroterapia, ale też substancje aktywne dobrane do potrzeb skóry pacjenta, które wchłaniają się do mikroporów. Efekty zabiegu to: odmłodzona skóra twarzy, większa jędrność, redukcja przebarwień i zmarszczek;

– laser neodymowo-yagowy – zabieg jest oparty o zjawisko fototermolizy selektywnej, podczas laseroterapii generowane są fale o długościach: 1064 i 532 nm. Ten laser znajduje zastosowanie przy redukcji blizn, zmarszczek, rumienia, zamykaniu naczynek czy usuwaniu tatuaży. 

Mikronakłuwanie

 

Mikronakłuwanie specjalnym urządzeniem wyposażonym w opatentowany 16-igłowy kartridż to ciekawa alternatywa dla klasycznej mezoterapii igłowej. Wśród jego atutów wymienia się wysoki komfort podczas zabiegu. Ponadto dzięki zastosowaniu nowoczesnej technologii mikronakłuwanie charakteryzuje się podobną skutecznością, jak w przypadku mezoterapii igłowej. Ten zabieg jest wskazany dla osób, które chcą odmłodzić skórę twarzy, ujędrnić, nawilżyć a przy tym zredukować drobne zmarszczki

Radiofrekwencja mikroigłowa

 

Podczas radiofrekwencji mikroigłowej urządzenie wyposażone w niewielkie izolowane igły emituje energię do tkanki. Procedura opiera się na 50.000 punktów mikrokoagulacji. Zabieg pozwala na stymulowanie skóry do regeneracji i odbudowy wiązań kolagenowych. Radiofrekwencja mikroigłowa ma zastosowanie przy redukcji zmarszczek, ujędrnieniu skóry, a także leczeniu melanodermy i nadpotliwości.

Fala ultradźwiękowa

 

Zabiegi wykorzystujące falę dźwiękową o wysokiej częstotliwości mają na celu poprawienie gęstości tkanki. Procedura jest bezbolesna i nieinwazyjna – dlatego często funkcjonuje pod nazwą liftingu bez skalpela. Do wykonania zabiegu z falą ultradźwiękową wykorzystuje się urządzenie medyczne wyposażone w dwie głowice: liniową i punktową. W efekcie nawet nierówna powierzchnia skóry nie jest przeszkodą do wykonania terapii. Wśród wskazań do zabiegu falą ultradźwiękową wymienia się:

– nadmiar tkanki skórnej lub tłuszczowej,

– opadające powieki i policzki,

– wiotkość skóry,

– widoczne zmarszczki.

To odpowiednia procedura dla tych, którzy chcą wizualnego odmłodzenia skóry twarzy.

Peelingi chemiczne

 

Zasada działania chemoeksfoliacji polega na wywoływaniu kontrolowanego uszkodzenia skóry. W efekcie tkanka jest symulowana do odnowy i regeneracji. Zabiegi z wykorzystaniem peelingu chemicznego pozwalają na pobudzenie ukrwienia i oczyszczenie cery.  Chemoeksfoliacja jest wskazana na skórę z widocznymi przebarwieniami, zmarszczkami i niedoskonałościami. Do wykonania peelingu chemicznego wykorzystywane są odpowiednio dobrane kwasy np. salicylowy lub migdałowy. 

Stymulatory kolagenu

 

Zastosowanie stymulatorów kolagenu wpływa pozytywnie na aktywność fibroblastów. W efekcie dochodzi do wzmożonej produkcji kolagenu i elastyny. Wśród popularnie wykorzystywanych stymulatorów wymienia się kwas L-polimlekowy, aminokwasy czy też kwas hialuronowy. Pacjentom, którzy zastanawiają się jak ujędrnić skórę twarzy, zaleca się zabiegi z komórkami macierzystymi z tłuszczu.

Przed każdym zabiegiem niezbędna jest wizyta kwalifikacyjna, podczas której konieczne jest wykluczenie przeciwwskazań zdrowotnych, takich jak ciąża, laktacja, aktywne nowotwory, niewyrównana cukrzyca, choroby autoimmunologiczne czy zaburzenia krzepliwości krwi. 

 

Piśmiennictwo

 

Z. Gliński, D. Luft-Deptuła, Komórki macierzyste – korzyści i zagrożenia, Życie Weterynaryjne 2015 90(3)

Grządziel, A. Goździalska, Etiologia oraz możliwości spowalniania procesów starzenia się skóry [w:] Aesthetic Cosmetology and Medicine, 1 / 2022 / vol. 11, s.3-10.

Mamcarz B., Prandecka D. Medycyna estetyczna w praktyce. Medical Education, Warszawa 2010



Data aktualizacji: 22.02.2024

Icon

Szukaj

+48 600 380 741