22.05.2024 Jak usunąć rumień na twarzy?
Zaczerwieniona, a nawet piekąca skóra na twarzy. Czy ten problem Cię dotyczy? Jeśli tak nie lekceważ takich objawów. Rumień, który nie znika, może być objawem chorobowym. Często jest pierwszym etapem trądziku różowatego czy teleangiektazji (tzw. pajączków), które mogą być formą zaburzeń krążenia żylnego. W przypadku rumień leczenie skuteczne okazują się zabiegi medycyny estetycznej takie jak: laseroterapia.
Czym jest rumień?
Rumień na twarzy to charakterystycznie zaczerwieniony fragment skóry twarzy. Zaczerwienienie to nie jest często jedyna dolegliwość. Takiej zmianie może towarzyszyć łuszczenie, swędzenie skóry, popękane naczynka, a także uczucie gorąca. Przyczyn powstania rumienia może być wiele – od bardziej naturalnych jak warunki pogodowe i zmiany temperatur, poprzez ekspozycję na słońce, stres, aż po typowo medyczne przyczyny jak nadciśnienie, stany zapalne skóry i choroby skóry, niedobór witamin.
W przypadku pojawiających się charakterystycznych pajączków na twarzy naczyniowych mamy do czynienia z teleangiektazjami. Widoczne poszerzone żyłki śródskórne mogą występować na różnych częściach ciała (twarz, kończyny). Teleangiektazje czy pajączki na twarzy same w sobie nie są schorzeniem a jedynie objawem. Jedną z najczęstszych przyczyn ich powstawania jest przewlekła niewydolność żylna.
Natomiast trądzik różowaty to przewlekły stan zapalny skóry i najczęściej występuje na środkowej części twarzy w postaci rumienia i poszerzonych naczyń krwionośnych, grudek i krost. Pamiętaj, aby wszystkie niepokojące zmiany i zaczerwienienia na skórze zawsze skonsultować z lekarzem specjalistą, bo mogą one prowadzić do poważnych schorzeń takich jak: trądzik różowaty.
Jak sobie radzić z rumieniem?
Przy wrażliwej i skłonnej do pękających naczynek skórze istotna jest właściwa pielęgnacja i zaleca się stosowanie kosmetyków, które uelastyczniają naczynia krwionośne i zapewniają większą szczelność. Dodatkowo osoby ze skłonnościami do rozszerzania naczyń krwionośnych powinny unikać:
- gorących kąpieli
- zbyt intensywnego przebywania na słońcu
- nagłych zmian temperatury
- spożywania ostrych i gorących posiłków
Jedną z najpopularniejszych metod rumień leczenie oraz innych zaczerwienień jest laseroterapia. Jest to naświetlanie skóry wiązką promieni, które doprowadzają do zamknięcia poszerzonych naczynek.
W naszym gabinecie na rumień leczenie polecamy zabiegi żółtym laserem naczyniowym, który zamyka naczynka i leczy rumień. Działanie laseroterapii polega na wysokiej absorbcji żółtego światła przez hemoglobinę – wyższej aż o 40% od dostępnych na rynku, „zielonych” laserów. Laser żółty to bardzo bezpieczna i skuteczna metoda, a efekty leczenia rumienia i zamykania naczyń są trwałe. W zależności od rodzaju i ilości zmian potrzebnych jest kilka zabiegów. Metoda z udziałem lasera żółtego nie pozostawia na skórze żadnych śladów, może wystąpić obrzęk i zaczerwienienie skóry do kilku dni.