Jak światło niebieskie wpływa na skórę?

Jak światło niebieskie wpływa na skórę

Jak światło niebieskie wpływa na skórę?

Obecnie trudno sobie wyobrazić funkcjonowanie bez tabletu, smartfona czy komputera. Natomiast należy wiedzieć, że takie urządzenia emitują promieniowanie HEV znane pod nazwą niebieskie światło. W efekcie dochodzi do niekorzystnych przemian w funkcjonowaniu organizmu i samopoczuciu. Dowiedzmy się więc, jak światło niebieskie wpływa na skórę. 

Jak światło niebieskie wpływa na skórę

Promieniowanie HEV – czym jest światło niebieskie?

 

Przed omówieniem wpływu światła niebieskiego na skórę, warto dowiedzieć się, czym ono właściwie jest. Promieniowanie HEV jest emitowane przez:

– słońce,

– komputery,

– laptopy,

– smartfony,

– tablety,

– monitory LCD/LED.

Co odróżnia światło niebieskie od ultrafioletowego? To pierwsze jest widzialne przez ludzkie oko, a długość jego fal wynosi od 380 do 500 nanometrów. Wykazano, że promieniowanie HEV ma negatywny wpływ na:

– wydzielanie melatoniny i jakość snu,

– dojrzewanie płciowe i płodność,

– kondycję siatkówki oka,

– nerwy wzrokowe,

– kondycję skóry.

Dlatego coraz popularniejsze są akcje uświadamiające, aby ograniczyć używanie urządzeń  emitujących niebieskie światło przed snem. 

Światło niebieskie a skóra

 

Promieniowanie HEV przyczynia się do powstania stresu oksydacyjnego, przez co skóra jest bardziej podatna na oddziaływanie wolnych rodników. W efekcie na tkance pojawiają się stany zapalne, a cera staje się przesuszona. Ponadto niebieskie światło ma negatywny wpływ na pracę i żywotność fibroblastów, które są odpowiedzialne za produkcję wiązań kolagenowych i elastyny. Zachodzi zjawisko fotostarzenia, a skóra traci na jędrności, pojawiają się przebarwienia, a także zmarszczki. Nadmierna ekspozycja na promieniowanie HEV przyczynia się także do uszkodzenia komórek DNA i osłabienia zdolności regeneracji tkanki. Wśród uszkodzeń, które powoduje niebieskie światło można wymienić:

– zaburzenie gospodarki hydrolipidowej,

– suchość skóry,

– zmiany w pigmentacji,

– pojawianie się stanów zapalnych i podrażnień,

– utrata jędrności,

zmarszczki.

Dlatego podobnie, jak zaleca się ochronę przed promieniowaniem UV, warto zadbać o zabezpieczenie skóry przed negatywnym oddziaływaniem niebieskiego światła

Ochrona skóry przed ekranem smartfona

– klinika medycyny estetycznej w Warszawie

 

Każdy, kto, chce uniknąć fotostarzenia spowodowanego nadmierną ekspozycją na promieniowanie HEV powinien pamiętać o zastosowaniu kilku wskazówek. Pomocne będzie:

– spożywanie zbilansowanej diety bogatej w antyoksydanty i witaminę C – to pozwoli zabezpieczyć organizm przed negatywnymi skutkami stresu oksydacyjnego,

– ograniczenie korzystania z urządzeń emitujących światło niebieskie,

– nałożenie fizycznych barier redukujących promieniowanie HEV na monitory,

– stosowanie kremów z filtrem ograniczającym światło niebieskie,

– wprowadzenie do pielęgnacji masek zawierających niacynamid, antyoksydanty i kwas hialuronowy.

Wsparciem dla skóry narażonej na promieniowanie HEV będą te zabiegi w klinice medycyny estetycznej w Warszawie:

– laseroterapia – pozwala na stymulację tkanki do regeneracji, redukcję zmarszczek i zmian w pigmentacji,

hydropeeling – działa detoksykująco, a przy tym oczyszcza cerę i złuszcza martwy naskórek,

– stymulatory tkankowe – odżywiają tkankę, nawilżą ją i pobudzają fibroblasty do większej aktywności,

mezoterapia igłowa i mikroigłowa – poprzez iniekcje odpowiednio dobranych substancji odżywczych skóra jest stymulowana do odnowy. 

Te zabiegi nie wymagają od pacjenta długiej rekonwalescencji, a przy tym wesprą naturalne funkcjonowanie skóry i jej zdolności do odnowy. Procedury są dobierane na podstawie indywidualnych uwarunkowań i potrzeb.

 

Piśmiennictwo

 

Durok A, Klasik-Ciszewska S, Rogalska M. Substancje czynne pochodzenia naturalnego o działaniu fotoprotekcyjnym. Aesth Cosmetol Med. 2023;12(2):65-72.

Mamcarz B., Prandecka D. Medycyna estetyczna w praktyce. Medical Education, Warszawa 2010

https://www.gov.pl/web/psse-aleksandrow-kujawski/jak-niebieskie-swiatlo-emitowane-przez-urzadzenia-cyfrowe-wplywa-na-nasz-organizm (dostęp 13.03.2024)



Data aktualizacji: 20.03.2024

Icon

Szukaj

+48 600 380 741