Jak stres wpływa na skórę?

Jak stres wpływa na skórę

Jak stres wpływa na skórę?

Współcześnie trudno sobie wyobrazić wyeliminowanie stresu do zera. Tempo życia, praca czy sytuacja rodzinna to elementy, które mogą przyczyniać się do bardziej nerwowego samopoczucia. Ten stan oprócz zaburzania nastroju wpływa negatywnie na ogólne funkcjonowanie organizmu i przyczynia się do szybszego starzenia. Dowiedzmy się więc, jak stres oddziałuje na skórę. 

Jak stres wpływa na skórę

Jak stres wpływa na organizm i kondycję skóry?

 

Stres jest nieodłącznym elementem współczesnego życia człowieka. Stąd coraz więcej mówi się o zrównoważeniu emocji i zdrowym odreagowaniu. Wynika to z tego, że podczas stresujących sytuacji uwalnia się do krwiobiegu adrenalina i noradrenalina przez nadnercza. Następstwem tego jest wytwarzanie się kortykotropiny i kortyzolu. Ten ostatni jest nazywany hormonem stresu. Choć ma on za zadanie zwiększenie stężenia glukozy we krwi, aby dostarczyć organizmowi więcej energii, to jego nadmiar prowadzi do negatywnych skutków. Pod wpływem wyrzutu kortyzolu do krwi dochodzi do:

– problemów z zasypianiem,

– zaburzeń nastroju,

– rozregulowania apetytu,

– nadmiernego przyrostu tkanki tłuszczowej,

– rozwinięcia się problemów skórnych.

Zatem stres nie tylko wpływa negatywnie na funkcjonowanie organizmu, ale również na kondycję skóry. Nadmierne wydzielanie się kortyzolu osłabia układ odpornościowy i barierę ochronną cery. Tkanka jest bardziej narażona na oddziaływanie wolnych rodników, co przekłada się na degenerację struktur kolagenowych. Cera traci na jędrności, pojawiają się oznaki starzenia, stany zapalne, zmiany trądzikowe i przebarwienia.

Stres a skóra – czy kortyzol wpływa na choroby skóry?

 

Kortyzol może przyczynić się także do zaostrzenia stanów chorobowych, takich jak trądzik pospolity i różowaty. Wynika to z tego, że hormon stresu pobudza nadprodukcję sebum. Ponadto poprzez osłabienie bariery ochronnej, częściej występują w tkance stany zapalne

Osoby zmagające się z podwyższonym poziomem kortyzolu i chorujące na łuszczycę, również mogą doświadczyć negatywnych skutków nerwowych sytuacji. Ta choroba autoimmunologiczna ulega zaostrzeniu przy stresie i pojawiają się wtedy liczne stany zapalne spowodowane poprzez uwalnianie neuropeptyd.

Kolejnym stanem chorobowym zaostrzającym się przez uwalnianie kortyzolu jest atopowe zapalenie skóry. Stres przyczynia się do odwodnienia tkanki i zaburzenia bariery lipidowej skóry. W efekcie cera jest bardziej wrażliwa i podatna na pojawianie się zmian zapalnych czy reakcji alergicznych. 

Jak pomóc skórze obciążonej stresem?

 

Osoby zmagające się z wymienionymi chorobami skórnymi powinny przede wszystkim zminimalizować źródła stresu i zadbać o odpowiednie metody relaksacji. Aby ulżyć cerze, należy pamiętać o regularnej pielęgnacji, zbilansowanej diecie i nawadnianiu. Przy problemie stresu niezbędne jest wprowadzenie zdrowych nawyków do codzienności, takich jak aktywne spędzanie czasu i przesypianiu 7-8 godzin. 

W klinice medycyny estetycznej w Warszawie Kaczyńscy Clinic wykonywane są zabiegi pozwalające na wsparcie skóry do regeneracji:

hydropeeling – polega na delikatnym oczyszczeniu cery, może być stosowany nawet na wrażliwej skórze,

mezoterapia igłowa i mikroigłowa – dzięki mechanicznej stymulacji pobudza tkankę do odbudowy i poprawia ukrwienie cery,

– stymulatory tkankowe — mają zastosowanie nie tylko w stymulowaniu fibroblastów do zwiększonej produkcji kolagenu, ale pozwalają na odbudowanie bariery ochronnej skóry, przez co będzie mniej podatna na oddziaływanie wolnych rodników,

– laseroterapia – wykorzystanie lasera frakcyjnego CO2 jest wskazane przy pojawiających się oznakach starzenia i utracie jędrności.

Połączenie zabiegów medycyny estetycznej, technik relaksacyjnych i wdrożenie zasad zdrowego stylu życia pomoże w zredukowaniu negatywnego wpływu stresu na skórę

 

Piśmiennictwo

 

M. Pawlicka, Wpływ stresu na wygląd skóry, Kosmetologia Estetyczna 2019, vol. 8(4): 473.

Durok A, Klasik-Ciszewska S, Rogalska M. Substancje czynne pochodzenia naturalnego o działaniu fotoprotekcyjnym. Aesth Cosmetol Med. 2023;12(2):65-72.

Mamcarz B., Prandecka D. Medycyna estetyczna w praktyce. Medical Education, Warszawa 2010



Data aktualizacji:20.03.2024

Szukaj

+48 600 380 741