Jak słońce wpływa na skórę?

Jak słońce wpływa na skórę

Jak słońce wpływa na skórę?

Nie należy lekceważyć wpływu promieniowania ultrafioletowego na skórę. Ekspozycja tkanki na kąpiele słoneczne przyspiesza procesy starzeniowe skóry. Fotostarzenie przyczynia się do pojawiania się mikrouszkodzeń, zmarszczek, przebarwień, a nawet oddziałuje na powstawanie przemian nowotworowych. Dowiedzmy się, jak słońce wpływa na skórę. 

Jak słońce wpływa na skórę

Wiele osób uwielbia przebywać na słońcu. Taki odpoczynek może ożywić samopoczucie, zwiększyć podaż witaminy D czy nadać cerze nieco ciemniejszego kolorytu. Warto jednak mieć na uwadze, że promieniowanie UV oddziałuje negatywnie na skórę. Dlaczego tak się dzieje? Dowiedzmy się, jakie są rodzaje promieniowania słonecznego:

– Promieniowanie UVA – zakres fali od 315 do 400 nm,

– UVB – ma fale o długości od 280 do 315 nm, 

– UVC – ma najkrótsze fale o długości poniżej 280 nm, są pochłaniane przez warstwę ozonową.

Choć promieniowanie UV pełni wiele istotnych funkcji dla życia na ziemi, to należy zadbać o stosowanie kremów z filtrem SPF. W innym wypadku może dojść do negatywnych skutków ekspozycji na słońce, takich jak:

– oparzenia słoneczne,

– reakcji alergicznych,

– pojawianie się nowotworów,

– powstawanie przebarwień,

– uszkadzanie włókien kolagenowych, co przekłada się na fotostarzenie.

Ponadto promienie UV wykazują nie tylko negatywny wpływ na tkankę, ale także na oczy – dlatego zaleca się noszenie okularów z soczewkami pokrytymi powłoką anty-UV.

Na czym polega proces fotostarzenia się skóry?

 

Niektórzy chętnie wystawiają skórę na słońce, aby uzyskać opaleniznę. Warto jednak zachować rozwagę, gdyż zbyt intensywne kąpiele słoneczne bez odpowiedniej ochrony SPF będą skutkować fotostarzeniem. Na czym polega to zjawisko? Otóż w wyniku ekspozycji tkanki na promienie UV dochodzi do elastozy słonecznej. Włókna kolagenowe się rozpadają, a poziom elastyny w skórze ulega zmniejszeniu. Ponadto dochodzi także do syntezy melaniny, co przekłada się nie tylko na pojawieniu się opalenizny, ale także plam posłonecznych. 

Jak skutecznie niwelować skutki negatywnego oddziaływania słońca na skórę? Klinika medycyny estetycznej w Warszawie

 

Po ekspozycji na słońce warto zadbać o odpowiednie nawodnienie – zarówno od wewnątrz, jak i za pomocą pielęgnacji. Przy oparzeniach słonecznych pomocne będą żele chłodzące i regenerujące. Takie preparaty zawierają w składzie aloes i pantenol. Najlepszym rozwiązaniem na to, aby uniknąć niebezpiecznego w skutkach rumienia posłonecznego, jest stosowanie ochrony przed promieniami UV w postaci kremów i żelów z filtrem SPF. Warto pamiętać również o złuszczaniu naskórka, dzięki czemu możliwe będzie przywrócenie jednolitego kolorytu cerze i stymulowanie tkanki do odnowy.

Wśród popularnych zabiegów wspierających regenerację i redukujących fotostarzenie, klinika medycyny estetycznej w Warszawie Kaczyńscy Clinic wykonuje:

mezoterapię igłową i mikroigłową – dzięki mikrouszkodzeniom i stosowaniu odżywczych preparatów skóra jest stymulowana do regeneracji, a aktywność fibroblastów wzrasta,

hydropeeling – zapewnia delikatne złuszczanie naskórka i pomaga ujędrnić skórę,

– laseroterapia – w zależności od wskazań lekarz medycyny estetycznej dobierze odpowiedni laser,

– stymulatory tkankowe – wspierają tkankę w regeneracji.

Zabiegi są dobierane po analizie potrzeb skóry pacjenta. 

 

Piśmiennictwo

 

F.Kuros, K.Pinas, K.Skalska, J.Skupień, Świadomość młodego społeczeństwa na temat wpływu działania promieni UV oraz profilaktyka fotostarzenia się skóry, Kosmetologia Estetyczna 2019, vol. 8(4): 407

Mamcarz B., Prandecka D. Medycyna estetyczna w praktyce. Medical Education, Warszawa 2010



Data aktualizacji:20.03.2024

Szukaj

+48 600 380 741