Jak skutecznie usunąć zmarszczki?

Jak skutecznie usunąć zmarszczki

Jak skutecznie usunąć zmarszczki?

Jak skutecznie usunąć zmarszczki? Naturalne procesy starzenia dotyczą każdej osoby. Warto wiedzieć, że są sposoby na to, aby opóźnić powstawanie zmarszczek oraz obniżyć ich widoczność. Ogromne znaczenie w tym zakresie ma odpowiednia pielęgnacja, zdrowy styl życia, zbilansowana dieta, a także uwarunkowania genetyczne. Dowiedzmy się, jakie procesy powodują powstawanie zmarszczek i które zabiegi medycyny estetycznej mogą wesprzeć skórę w regeneracji i młodszym wyglądzie.

Jak skutecznie usunąć zmarszczki

Zmarszczki – czym są i dlaczego się pojawiają?

 

Zmarszczki powstają na skutek obniżenia się wiązań kolagenowych i elastyny w tkance. Za produkcję tych substancji są odpowiedzialne fibroblasty, które wraz z wiekiem mają obniżoną aktywność. Na skutek tego swoisty stelaż kolagenowy w tkance ulega poluźnieniu, a skóra traci na jędrności i ma tendencje do powstawania oznak starzenia. Szczególnie jest to widoczne na delikatnych obszarach, takich jak okolice oczu. Znaczenie mają również mięśnie mimiczne – które powodują serie powtarzalnych ruchów na twarzy i w konsekwencji powstają zmarszczki np. lwia zmarszczka czy zmarszczka palacza.

Przy procesie starzenia się istotne znaczenie ma nie tylko wiek, ale również inne czynniki:

– uwarunkowania genetyczne – niektóre osoby mogą wcześniej zauważyć na swojej skórze pierwsze zmarszczki, natomiast inne dłużej cieszą się młodym wyglądem,

– styl życia – stres, brak snu, picie alkoholu, palenie wyrobów tytoniowych to czynniki, które znacząco przyspieszają starzenie się skóry i powstawanie zmarszczek

– pielęgnacja – do profilaktyki anti-aging niezbędne jest nawilżanie skóry, regularny demakijaż, stosowanie odpowiednich preparatów, a także ochrona przed promieniami UV, które powodują fotostarzenie.

Choć powstawanie zmarszczek to naturalny proces, to można go opóźnić poprzez odpowiedni tryb życia oraz pielęgnację. Jak skutecznie usunąć zmarszczki?

Toksyna botulinowa – jakie ma zastosowanie przy zabiegach przeciwzmarszczkowych?

 

Toksyna botulinowa występuje naturalnie i jest wytwarzana przez laseczki Clostridium botulinum. Potocznie jest nazywana jadem kiełbasianym. Znajduje ona zastosowanie w zabiegach medycyny estetycznej dotyczących profilaktyki anti-aging. Botoks jest wykorzystywany również w leczeniu migren, nadpotliwości czy bruksizmu. Zastosowanie tej neurotoksyny powoduje czasowe porażenie zakończeń nerwowych i mięśni, które z kolei rozluźniają się. Skóra przestaje być silnie napięta i ma łagodniejszy wygląd. Zabiegi z botoksem pozwalają na przeciwdziałanie powstawaniu nowych zmarszczek. Sam zabieg  wstrzyknięcia neurotoksyny trwa bardzo krótko. Zanim dojdzie do kwalifikacji do zabiegu, należy wykluczyć przeciwwskazania: nadwrażliwość na botoks, ciąże, laktację, aktywne infekcje i stany zapalne. A także przyjmowanie leków obniżających krzepliwość krwi czy poważne choroby, w tym nowotwory. 

Jak skutecznie usunąć zmarszczki?

– przegląd zabiegów medycyny estetycznej

 

Wśród popularnych zabiegów przeciwzmarszczkowych, które można wykonać w gabinecie medycyny estetycznej wymienia się:

Wypełnianie kwasem hialuronowym

 

Usieciowany kwas hialuronowy to substancja o silnych właściwościach higroskopijnych, przez co może być stosowana do wypełniania zmarszczek. Preparat jest wykorzystywany nie tylko do redukcji oznak starzenia, ale także przy wolumetrii, powiększaniu i modelowaniu ust. 

Mezoterapia igłowa i nakłuwanie skóry

 

Mezoterapia igłowa w zabiegach przeciwzmarszczkowych polega na nakłuwaniu skóry twarzy oraz wprowadzaniu aktywnych preparatów śródskórnie. W ten sposób tkanka jest pobudzona do silnej regeneracji i dodatkowo wzmacniana substancjami, takimi jak stymulatory tkankowe czy kwas hialuronowy. Często stosuje się uzupełnienie terapii w postaci mikronakłuć oraz wprowadzaniu odpowiednio dobranych preparatów. Tak pobudzona skóra w naturalny sposób odbudowuje się i rewitalizuje. Przed wykonaniem takich zabiegów należy wykluczyć przeciwwskazania w postaci ciąży, laktacji, poważnych chorób, nowotworów czy aktywnych infekcji w obszarze zabiegowym. 

Stymulatory tkankowe

 

To preparaty silnie regenerujące tkankę i wspierające rewitalizację. Jednym ze stosowanych stymulatorów tkankowych jest preparat z roztworem polikaprolaktonu, który jest wykorzystywany przy redukcji oznak starzenia, wiotkości skóry oraz poprawie owalu twarzy. Podczas zabiegu z tym stymulatorem tkankowym nie jest wymagane znieczulenie, a sama substancja jest wprowadzana przez serie 10 nakłuć. Natomiast dostępnym w naszej klinice zabiegiem jest autologiczne osocze bogatopłytkowe pozyskiwane z niewielkiej ilości krwi pacjenta. W ten sposób można uzyskać zniwelowanie widoczności zmarszczek, a także lepiej ukrwioną i jędrniejszą skórę.

Laser frakcyjny

 

Laser frakcyjny działa na zasadzie zjawiska fototermolizy selektywnej i powoduje kontrolowane uszkodzenia na tkance, przez co w naturalny sposób jest ona pobudzona do regeneracji. Zwiększają swoją aktywność również fibroblasty i  następuje produkcja kolagenu. 

Należy pamiętać, że zanim dojdzie do zabiegów z wykorzystaniem stymulatorów tkankowych, kwasu hialuronowego, nakłuwania skóry czy lasera frakcyjnego niezbędna jest wizyta kwalifikacyjna oraz wykluczenie ewentualnych przeciwwskazań, takich jak ciąża, aktywne nowotwory, cukrzyca, choroby autoimmunologiczne oraz inne zaburzenia.

Piśmiennictwo

 

Drożdżyńska M., Sobieraj-Garbiak O., Chlasta A., Jastrzębska M., Toksyna botulinowa i jej zastosowania, Journal of laboratory Diagnostics.



Data aktualizacji: 20.11.2023

Icon

Szukaj

+48 600 380 741