Jak się pozbyć rozstępów?

Jak się pozbyć rozstępów

Jak się pozbyć rozstępów?

Jak się pozbyć rozstępów? Rozstępy mogą się uwidocznić na skórze niezależnie od wieku czy płci. To rodzaj bliznowców, które pojawiają się poprzez uszkodzenie struktury skóry. Zazwyczaj powstają na skutek dojrzewania płciowego, gdy piersi czy biodra u kobiet zwiększają swoją objętość, podczas szybkiego przybierania masy ciała, ciąży czy jako efekt powiększających się mięśni od treningów. Dowiedzmy się więc, czym dokładnie są rozstępy oraz w jaki sposób można zredukować ich widoczność.

Jak się pozbyć rozstępów

Rozstępy – czym są oraz co je powoduje?

 

Wiele osób zastanawia się, czym są rozstępy oraz co je powoduje. Powstają one na skutek uszkodzenia włókien kolagenowych w tkance. Jest to spowodowane nadmiernym wzrostem objętości tkanki tłuszczowej lub mięśniowej. Wśród przyczyn takiego stanu rzeczy można wymienić:

– zmiany hormonalne, np. okres dojrzewania,

– nieodpowiednio zbilansowana dieta,

– spadek aktywności fibroblastów, co skutkuje mniejszą ilością włókien kolagenowych w skórze,

– ciąża,

– intensywne treningi, które powodują zwiększenie się objętości tkanki mięśniowej,

– uwarunkowania genetyczne.

Z początku rozstępy przybierają ciemny kolor, jednak z czasem bledną. Mają postać nieregularnych i podłużnych blizn na skórze. Warto jednak wiedzieć, że istnieją sposoby na ograniczenie ryzyka pojawiania się tych zmian oraz redukcji widoczności rozstępów.

Laserowe usuwanie rozstępów – laser frakcyjny CO2

 

Jednym z popularnych zabiegów na rozstępy jest wykorzystanie laseroterapii, a dokładniej lasera frakcyjnego CO2. Wśród wskazań do zastosowania go można wymienić:

– utrata jędrności i wiotkość tkanki,

– pojawienie się rozstępów oraz blizn,

– chęć redukcji przebarwień,

– pojawienie się oznak starzenia.

Zanim dojdzie do wykorzystania lasera frakcyjnego CO2 w celu redukcji widoczności rozstępów, niezbędne jest przeprowadzenie wywiadu z pacjentem. Ma to na celu wykluczenie przeciwwskazań:

– nowotwory i choroby autoimmunologiczne,

– aktywna cukrzyca,

– epilepsja,

– zażywanie ziół i leków światłouczulających,

– ciąża i laktacja,

– świeża opalenizna.

W trakcie zabiegu laserem frakcyjnym CO2 emitowane są krótkie impulsy o wysokim natężeniu energetycznym, przez co dochodzi do kontrolowanego uszkodzenia tkanki. W efekcie skóra naturalnie jest pobudzana do rewitalizacji oraz przebudowy. Wzrasta aktywność fibroblastów, co przekłada się na większą ilość wiązań kolagenowych oraz elastyny w tkance. Dzięki temu możliwa jest redukcja widoczności rozstępów. Ilość sesji koniecznych do uzyskania pełnego efektu terapeutycznego jest dobierana indywidualnie do pacjenta. 

Osocze bogatopłytkowe

– zabieg na rozstępy

 

Wykorzystanie autologicznych stymulatorów tkankowych, takich jak osocze bogatopłytkowe cieszy się coraz większą popularnością. Zabieg na rozstępy z ich zastosowaniem można wykonać w klinice medycyny estetycznej. Procedura polega na pobraniu niewielkiej ilości krwi od pacjenta oraz odwirowaniu osocza bogatopłytkowego. Taki stymulator tkankowy ma wysoką biokompatybilność, przez co można zminimalizować ryzyko ewentualnych reakcji alergicznych. Charakteryzuje się wysokimi właściwościami regenerującymi oraz odbudowującymi skórę. Ma zastosowanie nie tylko przy redukcji widoczności rozstępów, ale także w walce ze zmarszczkami, utratą jędrności skóry czy leczeniu wypadania włosów.  Choć zabieg jest bezpieczny, przed procedurą należy wykluczyć przeciwwskazania, takie jak przyjmowanie leków obniżających krzepliwość krwi, poważne schorzenia, ciąże czy laktację. 

Mezoterapia mikroigłowa na rozstępy

 

Pen z 16 igłami to urządzenie wyposażone w specjalną głowicę, za pomocą której są wykonywane mikronakłucia. W ten sposób stymulowana jest tkanka do odbudowy oraz wzmożonej produkcji kolagenu i elastyny. Dodatkowo podczas zabiegu podawany jest preparat z substancjami aktywnymi, które wspierają regenerację skóry. Mezoterapia mikroigłowa wspiera redukcję widoczności rozstępów. Zabieg można wykonywać u osób, które nie są w ciąży, nie karmią piersią, nie mają aktywnego trądziku, opryszczki oraz nie cierpią na ciężkie schorzenia i nowotwory. 

 

Przeczytaj Jakie zabiegi są najczęściej wykonywane w klinice medycyny estetycznej?

Piśmiennictwo

 

M. Jastrzębska-Więsek, J. Rychtyk, A. Partyka, B. Ludwikowska, A. Wesołowska, Współczesne możliwości leczenia rozstępów [w:] Farmakologia Kliniczna, Tom 74/nr 7/ 2018



Data aktualizacji: 20.11.2023

Icon

Szukaj

+48 600 380 741