30.06.2023 Jak radzić sobie z rozstępami?
Jak radzić sobie z rozstępami, czyli prążkowanymi zmianami skórnymi, które dotykają coraz większą grupę ludzi? Ten defekt w swej początkowej fazie może przybierać kolor różowo – fioletowy, który z biegiem czasu przechodzi w odcień srebrzysto – biały. Rozstępy wyglądają nieestetycznie, ale medycyna estetyczna oferuje kilka sprawdzonych metod radzenia sobie z rozstępami.
Jak radzić sobie z rozstępami?
– rozstępy i ich rodzaje
Rozstępy są rodzajem wrzecionowatych pasm, które w zależności od umiejscowienia mogą układać się w różne kształty. Na brzuchu rozstępy zazwyczaj układają się promieniście, podobnie jak na piersiach, a na udach poprzecznie. Przyczyn ich powstawania może być kilka, zaczynając od tych najbardziej powszechnych jak ciąża czy nagłe zmiany w wadze. Wpływ na ich powstawanie może mieć również zwiększona podatność na stres, zmiany hormonalne w okresie dojrzewania, predyspozycje genetyczne, a także niektóre choroby przewlekłe i nieprawidłowa dieta. Rozstępy pojawiają się w dwóch fazach. W pierwszej fazie mogą być czerwone, w drugiej zmieniają kolor na fioletowy, a z czasem przekształcają się w rozstępy białe.
Metody radzenia sobie z rozstępami
w klinice medycyny estetycznej Warszawa
Do niedawna na usuwanie rozstępów, dostępne były w gabinetach medycyny estetycznej, jedynie zabiegi złuszczające jak: kwasy chemiczne czy dermabrazja mechaniczna. Jak radzić sobie z rozstępami? Obecnie w klinika medycyny estetycznej Warszawa oferujemy nowe metody i technologie, w tym zaawansowaną technologię laserową, która umożliwia w sposób bezpieczny i kontrolowany korygować rozstępy na piersiach i w innych partiach ciała, a w przypadku świeżych pasm nawet całkowicie je usuwać. Oczywiście przed każdym leczeniem należy przeprowadzić dokładny wywiad z pacjentem, aby ustalić przyczynę ich powstania i wyeliminować czynniki tworzące nowe rozstępy.
Laserowe usuwanie rozstępów Warszawa
Bez względu czy chcemy pozbyć się rozstępów na udach czy rozstępów na piersiach, warto skorzystać z laseroterapii. Promieniowanie elektromagnetyczne podczas laseroterapii emitowane przez głowicę lasera wykorzystuje zjawisko emisji wymuszonej, która wzmacnia światło. Technika pracy np. laserem ablacyjnym polega na odparowaniu wody z tkanki, co powoduje odnowienie naskórka oraz regenerację i przebudowę włókien kolagenowych w górnej warstwie skóry właściwej. Tak działa właśnie laser frakcyjny CO2, który z powodzeniem wykorzystywany jest do usuwania rozstępów.
Efekty, jakie możemy uzyskać po pełnej terapii laserem frakcyjnym CO2 i serii potrzebnych zabiegów, zależą od kilku czynników. Ważną sprawą jest czas pojawienia się zmian na skórze, gdyż świeże rozstępy na udach, w których nie doszło do bliznowacenia usuwa się bardziej efektywnie. Zazwyczaj na całą kurację laserowego usuwania rozstępów Warszawa laserem frakcyjnym należy przeznaczyć około 6-12 miesięcy, a zabiegi w tym czasie powinny być wykonywane w odstępach co 4-6 tygodni. W przypadku dużych i głębokich zmian zazwyczaj nie jesteśmy w stanie ich całkowicie usunąć, ale zredukować i spłycić. Skóra i jej struktura, w miejscu poddawanym zabiegowi, zdecydowanie poprawia się i jest bardziej jędrna.
Mezoterapia mikroigłowa
Urządzenie do mikronakłuwania wyposażone w system pulsujących igieł, które wywołuje kontrolowane mikrourazy i dostarcza substancje czynne pod skórę. Zabieg prowadzi do stymulacji produkcji kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego. To prowadzi do regeneracji i poprawy elastyczności oraz odżywienia skóry. Mezoterapia mikroigłowa jest skutecznym remedium na rozstępy. Zaletą zabiegu jest komfort pacjenta, automatyczna kontrola głębokości iniekcji i krótki czas rekonwalescencji.
Osocze bogatopłytkowe
Osocze bogatopłytkowe jest to preparat pozyskiwany z krwi własnej pacjenta. Zabieg poprzedzony jest konsultacją i po zakwalifikowaniu pacjenta do zabiegu, lekarz pobiera krew z żyły kończyny górnej w obszarze zgięcia łokciowego. Następnie krew umieszczana jest w separatorze i w wirówce, co prowadzi do odseparowania erytrocytów i leukocytów. Dzięki temu otrzymujemy preparat z dużą ilością stężenia płytek krwi. Gotowe osocze bogatopłytkowe jest wstrzykiwane za pomocą iniekcji w obszar zabiegowy. Lekarz wykonuje serię precyzyjnych nakłuć w miejsce występowania rozstępów, co wywołuje efekt terapeutyczny.
Karboksyterapia na rozstępy
Istotą zabiegu karboksyterapii jest podskórne lub śródskórne podanie dwutlenku węgla w tkankę, czego efektem jest poprawa przepływu krwi, tlenu i substancji odżywczych. Zabieg karboksyterapii prowadzi do wywołania stanu zapalnego w organizmie, a w reakcji na niego ma miejsce wzmożona produkcja włókien kolagenowych. Dzięki temu skóra uelastycznia się i dochodzi do redukcji rozstępów. Metodę można stosować w przypadku świeżych rozstępów i tych w fazie zanikowej.
Przeczytaj także: Wykorzystanie laserów w medycynie estetycznej.