07.10.2024 Jak pozbyć się blizn?
Wyróżniamy wiele rodzajów blizn. Bez względu na przyczynę ich powstania, są one poważnym efektem estetycznym i mogą prowadzić do spadku samooceny pacjenta. Jak pozbyć się blizn? W artykule proponujemy konkretne zabiegi, które w skuteczny sposób pozwalają na usunięcie blizn.
Czym są blizny?
Blizny to zmiany, które różnią się swoją strukturą od skóry prawidłowej i mogą powstawać na skutek uszkodzeń mechanicznych (zabiegi chirurgiczne), po cesarskim cięciu, jako ślady po trądziku etc.
Jeśli blizna jest świeża, pomiędzy pobudzone fibroblasty wrastają naczynia włosowate, a taki stan rzeczy może utrzymać się nawet do 6 miesięcy. W pierwszej fazie blizna przybiera kolor czerwony. Z kolei blizna dojrzała wyróżnia się lśniącym kolorem. W tej fazie proces jej przebudowy ma związek m.in. z zahamowaniem procesu proliferacji fibroblastów, co prowadzi do degradacji włókien kolagenu III i zaburzeń gojenia.
Rodzaje blizn
Wyróżniamy 3 główne rodzaje blizn, z jakimi przychodzą pacjenci do klinik medycyny estetycznej. Blizny przerostowe to takie, które pojawiają się na skórze na skutek np. powikłań podczas procesu gojenia (ropienie, krwawienie) lub indywidualnych uwarunkowań organizmu. Cechują się wypukłym kształtem wykraczającym poza obręb skóry. Powstają na skutek zbyt dużej intensywności procesu naprawczego.
Drugim rodzajem blizn są blizny zanikowe (inaczej atroficzne), które powstają w wyniku nieprawidłowej syntezy nowej tkanki. Do blizn zanikowych zaliczamy blizny po trądziku czy po ospie wietrznej. Trzecim rodzajem są bliznowce. Są to twarde i przerośnięte blizny, które wyróżniają się przekroczeniem linii urazu. Przybierają sino-czerwoną barwę i z racji nieestetycznego wyglądu mogą być źródłem dyskomfortu i spadku samooceny pacjenta. Bliznowce mogą pojawiać się na twarzy i w innych partiach ciała.
Jak wygląda leczenie blizn
w klinice medycyny estetycznej?
Laser frakcyjny CO2
Laser frakcyjny znajduje się często na pierwszej linii frontu walki z bliznami potrądzikowymi w klinice medycyny estetycznej. Leczenie blizn laserem frakcyjnym przynosi pozytywne rezultaty terapii. Wiązka światła, która jest bezpieczna dla pacjenta, dociera w obręb blizny, wywołując kontrolowane mikrourazy, czyli tzw. „uszkodzenia wysypkowe” (kiedy uszkodzona skóra jest oddzielona pasami nietkniętej, zdrowej skóry). W wyniku tego uruchamia się proces regeneracji – najpierw blizna ulega skurczeniu, a potem przebudowie. Dzięki kontrolowanym mikrouszkodzeniom lasera frakcyjnego CO2 bardzo szybko można pozbyć się blizn, bo zniszczona skóra szybko upodabnia się do tej zdrowej. Zabieg usuwania blizn jest nieinwazyjny, bezpieczny, bezbolesny i nie wymaga hospitalizacji.
Osocze bogatopłytkowe
W naszej klinice medycyny estetycznej pacjentom z problemem blizn często rekomendujemy zabieg z udziałem osocza bogatopłytkowego. Ta procedura leczenia blizn, nazywana potocznie wampirzym liftingiem, wykorzystuje krew własną pacjenta, którą po podaniu znieczulenia, pobiera lekarz za pomocą specjalnego zestawu. Następnym etapem procedury jest umieszczenie materiału w obróbce, co pozwala na wyizolowanie osocza bogatopłytkowego, zawierającego czynniki wzrostu. Osocze bogatopłytkowe podaje się za pomocą mezoterapii igłowej. Zabieg osoczem bogatopłytkowym jest bezbolesny, szybki i nie wymaga żmudnej rekonwalescencji. Pacjent może liczyć na efekty terapii w postaci uruchomienia przebudowy komórek skóry, co prowadzi do ujędrnienia skóry i spłycenia blizn.
Mezoterapia mikroigłowa
Jest to opatentowane urządzenie m.in. do usuwania blizn, składające się z 16-pulsujących igieł, które za sprawą mikronakłuwania wywołuje kontrolowane uszkodzenia skóry. Procedura powoduje uruchomienie procesów naprawczych w skórze. Skutkiem tego jest indukcja kolagenu. Zaletą mikronakłuwania jest podawanie substancji aktywnych pod skórę (kwas hialuronowy, aminokwasy, peptydy etc.), które są indywidualnie dobierane podczas konsultacji. Substancje aktywne wnikają przez mikrootwory, dzięki czemu dochodzi do stymulacji aktywności fibroblastów. W efekcie skóra staje się naprężona, poprawia się jej gęstość i elastyczność.
Peelingi chemiczne
Peelingi chemiczne znajdują się często na pierwszej linii frontu walki z bliznami potrądzikowymi w klinice medycyny estetycznej. Odpowiedni kwas jest dobierany indywidualnie przez lekarza, a jego działanie prowadzi do złuszczania skóry i stymulacji intensywnych procesów regeneracyjnych. W efekcie uruchomiona zostaje produkcja kolagenu i elastyny, a dzięki temu blizna zostaje zastąpiona zdrową, jędrną skórą. Aby osiągnąć pełny efekt terapeutyczny, należy wykonać serię zabiegów.
Przeczytaj Jakie zabiegi są najczęściej wykonywane w klinice medycyny estetycznej?
Piśmiennictwo:
Bagłaj, prof. dr hab. n. med. Maciej Bagłaj, Blizny jako problem kliniczny w praktyce dermatologa estetycznego, Wrocław 2014.