Jak papierosy wpływają na skórę?

Jak papierosy wpływają na skórę

Jak papierosy wpływają na skórę?

Palenie papierosów negatywnie oddziałuje na funkcjonowanie organizmu. W trakcie procesu wytwarza się dym papierosowy, który zawiera kilka tysięcy szkodliwych substancji. Część z nich wykazuje właściwości rakotwórcze. Dlatego wiele się mówi o negatywnym wpływie palenia wyrobów nikotynowych na zdrowie człowieka. Warto jednak wiedzieć, że nałóg tytoniowy odbija się także negatywnie na wyglądzie. Dowiedzmy się, jak papierosy wpływają na skórę.

Jak papierosy wpływają na skórę

Papierosy a cera – patogenne działanie

nikotyny na skórę

 

Często zapomina się o negatywnym wpływie papierosów na cerę. Natomiast palenie papierosów jest zaliczane do jednego z zewnętrznych czynników odpowiedzialnych za starzenie się skóry. Dlatego w obecnych czasach należy zadbać nie tylko o ochronę przed promieniowaniem słonecznym, ale również przed negatywnym oddziaływaniem papierosów na skórę. Substancje obecne w dymie tytoniowym zawierają wolne rodniki, odpowiedzialne za niszczenie komórek i wiązań kolagenowych. 

Ponadto palenie wyrobów nikotynowych powoduje również proces o nazwie hydroksylacji estradiolu. W efekcie w organizmie obniża się poziom estrogenów, a skóra traci na gęstości i elastyczności. Tkanka staje się odwodniona, szarzeje i przesusza się. Ten proces również przyspiesza pojawianie się oznak starzenia.

Palacze wykonują powtarzalne ruchy podczas zaciągania się dymem nikotynowym, polegające na układaniu ust w charakterystyczny dzióbek. To przekłada się na pojawianie się pionowych bruzd wokół warg. Te oznaki palenia są znane pod nazwą zmarszczek palacza. 

Palenie papierosów przyczynia się do osłabienia kondycji i zwężania się naczyń krwionośnych. W efekcie u osób uzależnionych od nikotyny można zaobserwować:

– częściej pękające naczynka krwionośne,

– plamy,

przebarwienia.

Istnieje ogromny wpływ palenia papierosów na cerę i jej szybsze starzenie się. Obecne w dymie tytoniowym substancje, takie jak cyjanowodór, dibenzoakrydyna, arsen, benzopiren, fenole, formaldehyd działają kancerogennie i powodują degradację kolagenu. Według badań przeprowadzonych w Norwegii 2015 roku u palaczy zaobserwowano niższy wskaźnik syntezy kolagenu. 

To przekłada się na szybsze pojawiania się oznak starzenia, utratę jędrności tkanek.  Ponadto palacze nie tylko borykają się z problemami skórnymi, ale również z większym ryzykiem zapadnięcia na choroby nowotworowe, a także ze schorzeniami nerek czy układu krążeniowo-sercowego. Dlatego każdemu, kto ma słabość do używek nikotynowych, a chce zadbać o cerę – zaleca się rzucenie nałogu.

Co po rzuceniu palenia – zabiegi medycyny estetycznej

 

Rzucenie nikotyny to dobry sposób, aby zadbać o zdrowie i atrakcyjniejszy wygląd. Jednak po zerwaniu z nałogiem warto wesprzeć cerę w regeneracji. Wśród popularnych zabiegów w klinice medycyny estetycznej w Warszawie po rzuceniu palenia wymienia się:

mezoterapię igłową i mikroigłową – polega ona na stworzeniu kontrolowanych mikrouszkodzeń mechanicznych i zastosowaniu odpowiednio dopasowanego preparatu odżywczego do skóry,

– stymulatory tkankowe autologiczne – np. osocze bogatopłytkowe czy komórki macierzyste pozyskiwane z tkanki tłuszczowej,

hydropeeling – stosowany w celu ujędrnienia i oczyszczenia cery,

– laseroterapia – np. laser frakcyjny i neodymowo-yagowy, pomocne przy wyrównywaniu kolorytu i zamykaniu pękających naczynek. 

Dobór zabiegów zależy od indywidualnych uwarunkowań pacjenta.

 

Piśmiennictwo

 

https://www.termedia.pl/Wplyw-dymu-tytoniowego-na-skore,56,15761,1,0.html (dostępne 07.03.2024)

F. Kuros, K. Pinas, K. Skalska, J. Skupień, Świadomość młodego społeczeństwa na temat wpływu działania promieni UV oraz profilaktyka fotostarzenia się skóry, Kosmetologia Estetyczna 2019, vol. 8(4): 407

Mamcarz B., Prandecka D. Medycyna estetyczna w praktyce. Medical Education, Warszawa 2010



Data aktualizacji: 20.03.2024

Icon

Szukaj

+48 600 380 741