07.10.2024 Dla kogo zabieg HIFU?
Technologia HIFU to nieoperacyjny lifting, wykorzystujący falę ultradźwiękową. Działanie urządzenia prowadzi do podgrzania tkanki i kontrolowanych oparzeń, które wywołują procesy regeneracyjne. HIFU może być stosowany do wielu wskazań takich jak: opadający owal twarzy, chomiki na twarzy, zmarszczki na czole, kurze łapki, bruzdy nosowo-wargowe. Technologia HIFU to remedium na wiotką skórę oraz sprawdzona metoda modelowania sylwetki bez skalpela. Dla kogo jest zabieg HIFU?
Na czym polega technologia fali ultradźwiękowej?
Nazwa HIFU to skrót od „high-intensity focused ultrasound”. Jest to zabieg medycyny estetycznej wykorzystujący skupioną wiązkę fal ultradźwiękowych o dużym natężeniu. Technologia HIFU od kilkudziesięciu lat jest stosowana w medycynie w leczeniu guzów czy raka prostaty, dlatego z powodzeniem zaczęto wykorzystywać ją w gabinetach medycyny estetycznej.
Ultradźwiękowy lifting opiera się na działaniu fal o dużym natężeniu, które skupiają się punktowo na wybranych partiach ciała. HIFU wykorzystuje dwa zjawiska – efekt termiczny i mechaniczny. Efekt termiczny polega na kontrolowanym podgrzaniu tkanki za pomocą absorpcji fal ultradźwiękowych. W jego wyniku dochodzi do uruchomienia procesu ścięcia białek (koagulacji). Efekt mechaniczny polega na wywołaniu kontrolowanych uszkodzeń skóry, do którego dochodzi na drodze wzrostu ciśnienia w komórkach.
Zaletą ultradźwiękowego liftingu twarzy jest fakt, że energia dociera w głąb tkanek, doprowadzając do ruchu komórek tkanek na głębokość do 1,5 mm, 3 mm i 4,5 mm. Zasada działania technologii HIFU polega na przenikaniu fali przez 1-2 mm skóry i kumulacji na odpowiedniej głębokości. Efektem tego jest podgrzanie tkanki oraz pobudzenie do odbudowy włókien kolagenowych. Dzięki temu skóra staje się jędrna i napięta.
Dla kogo zabieg HIFU?
Nieoperacyjny lifting z wykorzystaniem fali ultradźwiękowej wykorzystuje się w terapii przeciwstarzeniowej. Zabieg HIFU jest rekomendowany dla pacjentów borykających się z utratą elastyczności i wiotkości skóry na twarzy, brzuchu czy pośladkach. Wskazaniem do zabiegu w gabinecie medycyny estetycznej będą pelikany czy chomiki na twarzy. Technologia HIFU jest z powodzeniem wykorzystywana do walki z utraconym owalem twarzy. Bardzo często terapia ultradźwiękami pozwala na efektywne modelowanie sylwetki, redukcję rozstępów. W klinice medycyny estetycznej zabieg HIFU bardzo często wykonuje się w celu korekty zwiotczałej skóry po ciąży. HIFU pozwala na nieinwazyjne usunięcie depozytów tłuszczowych z trudnodostępnych miejsc tj. kolana, ramiona, uda, brzuch. Zabieg jest wskazany u pacjentów z oznakami starzenia – pozwala usunąć zmarszczki mimiczne, kurze łapki, zmarszczki marionetki czy też bruzdy nosowo-wargowe. Doskonale radzi sobie z cellulitem czy rozszerzonymi porami.
Przebieg zabiegu HIFU
Każdy zabieg jest poprzedzony konsultacją lekarską, na której wyklucza się przeciwwskazania: aktywne nowotwory, choroby serca, zaburzenia krążenia, przyjmowanie leków przeciwzapalnych, skłonność do powstawania keloidów czy dermatozy. Na oczyszczoną skórę lekarz nakłada żel zabiegowy, a następnie przykłada głowicę do obszaru poddawanego terapii. O skuteczności HIFU decyduje również innowacyjna budowa urządzenia, składającego się z dwóch głowic – punktowej i liniowej. To dzięki nim wytwarzana jest fala ultradźwiękowa w kształcie stożka. Podczas zabiegu pacjent odczuwa komfort, ponieważ terapia ultradźwiękami nie powoduje większych dolegliwości bólowych. Zabieg HIFU wywołuje kontrolowane poparzenia skóry bez niszczenia zdrowej tkanki. Efektem działania urządzenia jest produkcja nowego kolagenu i uruchomienie procesów regeneracyjnych.
Nieoperacyjny lifting z udziałem fali ultradźwiękowej trwa zaledwie 30-40 minut. U niektórych pacjentów, rekomenduje się powtórzenie zabiegu po 1-2 miesiącach. Zabieg cieszy się dużą popularnością ze względu na swoją nieinwazyjność – pacjent po wyjściu z gabinetu może wrócić do codziennej aktywności, a rekonwalescencja nie jest wymagana.
Technologia HIFU – efekty
Od razu po zabiegu pacjent może liczyć na pierwsze, naturalne efekty odmłodzenia. Dzieje się tak z powodu podgrzania skóry do temperatury powyżej 65 stopni Celsjusza wywołującego natychmiastowy efekt koagulacji. Pełne efekty w postaci odmłodzenia, zagęszczenia skóry, usunięcia zmarszczek czy pozbycia się wiotkiej skóry na twarzy, brzuchu czy udach następują po 3-6 miesiącach. Tyle czasu organizm potrzebuje na przebudowę kolagenu.