Baby botoks – co to jest i dla kogo?

Baby botoks - co to jest i dla kogo

Baby botoks – co to jest i dla kogo?

Pacjenci pragnący pozbyć się kurzych łapek, zmarszczek palacza, zmarszczek mimicznych czy też szukający naturalnych efektów bez zmiany mimiki twarzy powinni zainteresować się terapią Baby Botoks, która polega na wykorzystaniu mniejszej dawki rozcieńczonego preparatu toksyny botulinowej. 

Baby botoks - co to jest i dla kogo

Baby botoks – definicja

 

Toksyna botulinowa typu A to substancja szeroko stosowana w likwidowaniu zmarszczek. Botoks blokuje działanie acetylocholiny będącej neuroprzekaźnikiem, która to powoduje kurczenie i rozkurczanie się mięśni, prowadząc do powstawania zmarszczek. Toksyna botulinowa typu A ogranicza uwalnianie acetylocholiny i hamuje połączenia nerwowo-mięśniowe – dzięki temu zmarszczki zostają skutecznie usunięte. Toksyna botulinowa to toksyna pochodzenia bakteryjnego, która znalazła zastosowanie w leczeniu zmarszczek twarzy i szyi oraz nadpotliwości. 

Baby botox różni się od klasycznego zabiegu toksyną botulinową podawaniem mniejszej dawki tej substancji, przez co przez wielu lekarzy jest nazywany łagodniejszą wersją popularnego zabiegu. Baby botoks  to procedura medyczna polegająca na podawaniu mikrodawek rozcieńczonego botoksu w skórę twarzy lub szyi. Iniekcje wykonywane są śródskórnie, a efekty zabiegu są naturalne – twarz wygląda na wypoczętą i zyskuje odświeżenie. Mikrodawki botoksu działają mniej inwazyjnie od swojej klasycznej odmiany, dlatego zabieg wskazany jest u młodych pacjentów zmagających się z pierwszymi oznakami starzenia w postaci zmarszczek mimicznych czy kurzych łapek, a także osób, które nie mają wskazań do większej dawki leku. W klinice medycyny estetycznej w Warszawie Kaczyńscy Clinic baby botoks podawany jest przez doświadczonego lekarza dobierającego odpowiednią  dawkę botoksu do wskazań pacjenta. 

Procedura mikrobotoksu została po raz pierwszy opisana przez doktora Wofflesa Wu w 2015 r. Autor podkreślał, iż terapia polega na ostrzykiwaniu skóry twarzy i szyi setkami mikrokropel rozcieńczonego botoksu. Innowacyjna terapia bardzo szybko zyskała uznanie w świecie medycznym, wchodząc na stałe do kanonu bezpiecznych zabiegów medycyny estetycznej na całym świecie. 

Botoks – wskazania

 

Mikrodawki rozcieńczonego botoksu są remedium na zmarszczki mimiczne. Baby botoks doskonale niweluje zmarszczki poziome czoła czy pionową bruzdę zlokalizowaną w tym miejscu, nazywaną lwią zmarszczką. Mezobotoks to efektywna odpowiedź na kurze łapki – czyli zmarszczki wokół oczu stanowiące częsty defekt estetyczny naszych pacjentów. Jest to remedium na zmarszczki palacza (wokół ust). Zabieg jest wskazany u pacjentów z problemem zmarszczek wokół nosa (np. króliczych zmarszczek), zmarszczek na twarzy i skóry pozbawionej wiotkości w obrębie szyi (leczy zmarszczki poziome na szyi zwane „pierścieniami Wenus” czy „szyję indyczą”). Procedura doskonale wygładza twarz, pozbywając się małych zmarszczek i przywracając skórze jędrność i elastyczność. Wymierną korzyścią terapii jest zachowanie naturalnej mimiki twarzy.  

Baby botoks w Warszawie

– przebieg zabiegu

 

Zabieg mezobotoksem poprzedzony jest szczegółowym wywiadem lekarskim. Pacjent jest kwalifikowany do zabiegu po wykluczeniu przeciwwskazań tj: ciąża i laktacja, zakażenia skóry w polu zabiegowym, nadwrażliwość na substancje czynne lub pomocnicze zawarte w preparacie, zaburzenia neurologiczne, stosowanie leków wpływających na przekaźnictwo nerwowo-mięśniowe, osłabienie mięśni, stosowanie wybranych antybiotyków, choroby: zespół Eatona Lamberta, zespół stwardnienia bocznego zanikowego lub inne przewlekłe choroby mięśni.

Przed dokonaniem iniekcji należy dobrać odpowiednią dawkę botoksu (zwykle jest to ½ normalnej dawki) i zaplanować obszary podania. Ta terapia może być wykorzystywana jako mezobotoks twarzy lub do leczenia wiotkości szyi. 

Baby Botox jest wstrzykiwany z pomocą cienkiej igły. Preparat jest podawany śródskórnie, wielopunktowo –  mikrodawki rozcieńczonej toksyny równomiernie rozprowadzają się w leczonym obszarze. Jest to zabieg lunchowy trwający od kilku do kilkunastu minut, a pacjent od razu po ostrzykiwaniu botoksem może wrócić do aktywności zawodowej czy towarzyskiej. Argumentem przemawiającym za poddaniem się terapii baby botoksem w Warszawie jest brak konieczności rekonwalescencji.

Baby botoks – efekty

 

Baby botoks przynosi pożądane efekty, na które należy poczekać do 2 tygodni.  Efekt wypełnienia zmarszczek utrzymuje się od 3 do 6 miesięcy, po tym okresie wskazane jest powtórzenie zabiegu. Pozwala osiągnąć jednolite odmłodzenie skóry w postaci jej wygładzenia, co w literaturze nazywane jest efektem tzw. „baby face”. Baby botoks twarzy to nieinwazyjny sposób usuwania zmarszczek mimicznych i kurzych łapek (zmarszczki wokół oczu), lwiej zmarszczki czy zmarszczek poprzecznych czoła. Mniejsza dawka rozcieńczonego preparatu doskonale sprawdzi się u pacjentów przed 30 rokiem życia, chcących pokonać pierwsze oznaki starzenia czy szukających świadomej profilaktyki przeciwstarzeniowej. Jest to dobre rozwiązanie u osób poszukujących pierwszych zabiegów medycyny estetycznej i obawiających się zmiany mimiki twarzy. Skóra twarzy staje się odświeżona i wypoczęta, a zmarszczki stanowiące źródło kompleksów – znikają. Jest to remedium na fałdy i zmarszczki na szyi. Wykorzystanie mniejszej dawki toksyny botulinowej powoduje, że efekt utrzymuje się krócej od klasycznej botoksu, a efekt wygładzenia zmarszczek jest delikatny. 

 

Piśmiennictwo

 

M. Zbrojkiewicz, A. Lebiedowska, B. Błońska-Fajfrowska, Toksyna botulinowa w medycynie i kosmetologii – dwustuletnia historia i nowe perspektywy, [w:] Postepy Hig Med Dosw (online), 2018; 72: 278-289 e-ISSN 1732-2693

Bogucki A.: Toksyna botulinowa – budowa, preparaty, mechanizm działania, zastosowania kliniczne. [w]: Spastyczność, red.: J. Sławek. Via Medica, Gdańsk 2007, 112-117.

Barash J.R., Arnon S.S.: A novel strain of Clostridium botulinum that produces type B and type H botulinum toxins. J. Infect. Dis., 2014; 209: 183-191

Dressler D., Eleopra R.: Clinical use of non-A botulinum toxins. Botulinum toxin type B. Neurotox. Res., 2006; 9: 121-125



Data aktualizacji: 27.10.2023

Icon

Szukaj

+48 600 380 741