20.11.2023 Popękane naczynka – jak się ich pozbyć?
Problem popękanych naczynek może nasilać się pod wpływem zmian temperatur, stresu, silnych emocji czy też spożywania kawy i czerwonego wina. Czasem pękające naczynka mają podłoże chorobowe. Jaki jest podział pękających naczynek i dlaczego terapia laserem żółtym i neodymowo-yagowym Q-Switched jest najczęściej zalecana przez naszych lekarzy?
Popękane naczynka – charakterystyka
Jest to problem estetyczny objawiający się prześwitującymi przez skórę naczyniami krwionośnymi. Występują u osób z delikatną skórą, często problem jest związany z cerą naczyniową. Inaczej nazywamy je pajączkami na nogach. Pękające naczynia pojawiają się na skórze pod wpływem skrajnych temperatur – podczas zimy lub letniego upału. Wówczas rozszerzają się, stając się kruche i zaczynają pękać. Mogą mieć charakter nawracający lub stały. Często towarzyszy im rumień. Najczęściej kwalifikujemy pacjentów do zabiegu z pękającymi naczynkami na nogach. Problem może mieć medyczne podłoże – popękane naczynka są często objawem chorób tj. niewydolność żył, trądzik różowaty czy też alergia. Pękające naczynka na twarzy to również częsty problem, z którym zmagają się nasi pacjenci.
Pajączki na nogach – rodzaje
Wyróżniamy różne rodzaje pajączków – czerwone i niebieskie. Czerwone są położne zaraz pod skórą i zwykle zlokalizowane są na twarzy w obrębie płatków nosowych. Niebieskie zaś położone są głębiej i przybierają postać żylaków. Z pękającymi naczynkami związane są teleangiektazje, naczyniaki płaskie i rubinowe.
Popękane naczynka – przyczyny
Mogą mieć podłoże genetyczne, jednak istnieje szereg czynników zewnętrznych, które sprzyjają tej dolegliwości. Zaliczamy do nich zaburzenia hormonalne, nadwagę i siedzący tryb życia. Pękające naczynka występują również u kobiet w ciąży. Czynnikami sprzyjającymi są nie tylko zmiany temperatur, ale i silne emocje, stres, spożywanie kawy i alkoholu, aktywność fizyczna, sauna, solarium, ostre przyprawy.
Laser Q-Switch czy laser żółty w leczeniu pękających naczynek
na twarzy i nogach?
Laser neodymowo-yagowy z funkcją Q-Switched znajduje zastosowanie w leczeniu zmian naczyniowych, w tym pękających naczynek na nogach. Wiązka lasera pochłaniana jest przez hemoglobinę i zamieniana w ciepło. Dochodzi do krzepnięcia krwi w temperaturze ok. 70 stopni Celsjusza. Dzięki przeniesieniu ciepła na ściany naczynia dochodzi do jego koagulacji, późniejszego zamknięcia i wydalenia z organizmu na drodze fagocytozy. Naświetlanie laserem zmian naczyniowych zapewnia natychmiastowy efekt – naczynie ulega zbieleniu.
Laser Q-Switched emituje ultrakrótkie impulsy liczone w nanosekundach. Emisja fal odbywa się z dużą częstotliwością. Co ważne laser naczyniowy Q-Switched umożliwia dobór wiązki laserowej do rozmiaru i głębokości położenia zmiany naczyniowej. Gęstość energii może być zmieniana przez lekarza.
Nasz nowoczesny laser żółty został wyposażony w urządzenie skanujące, dlatego stanowi odpowiedź na zamykanie naczynek na twarzy. Zaletą rozwiązania jest rozprowadzenie impulsów po polu zabiegowym, co nie powoduje poparzeń, chroniąc jednocześnie obszary zdrowej skóry. System chłodzący chroni tkanki przed destrukcyjnym działaniem, eliminując powstawanie bodźca termicznego. Automatyczny system dopasowania parametrów wiązki lasera zapewnia efektywne zamykanie naczyń i skraca znacznie rekonwalescencję.
Laser Q-Switched został wyposażony głowicę, która zapewnia oddziaływanie wiązki laserowej pod kątem prostym i 45 stopni. Emituje dwie długości fali 532 (zielona) i 1064 nm (czerwona). Laser wyróżnia emitowanie wysokiej energii.
Laserowe usuwanie naczynek na twarzy laserem żółtym
– dlaczego warto?
Laser żółty to także urządzenie o potwierdzonej badaniami skuteczności w usuwaniu zmian naczyniowych stosowane w naszym gabinecie medycyny estetycznej. Laser wykazuje przewagę nad innymi laserami emitującymi światło zielone.
Laserowe usuwanie pajączków na twarzy laserem żółtym zapewnia lepszą absorpcję żółtego światła przez hemoglobinę aż o 40%, co wpływa na możliwość użycia niższej moc. Zapewnia to pożądane efekty, zachowując wyższe protokoły bezpieczeństwa. Żółta długość fali jest też mniej pochłaniana przez melaninę. Jego atutem jest fakt, iż działa tylko na chore tkanki, a zdrowe obszary pozostawia nietknięte. Laser żółty o długości fali 532 nm – to ikona precyzji, która jest jedną z ważniejszych cech podczas usuwania zmian naczyniowych. Laser w rękach doświadczonego lekarza umożliwia dotarcie do nawet trudno dostępnych miejsc. Przewagą lasera żółtego nad innymi laserami jest fakt, iż często tylko 1 zabieg wystarczy, by pozbyć się niechcianych zmian naczyniowych. To solidny argument dla pacjentów ceniących swój czas, którzy nie chcą poddawać się serii zabiegów np. laserowego usuwania pajączków.
Laser żółty w naszym gabinecie medycyny estetycznej został wyposażony w skaner frakcyjny, co umożliwia leczenie większych powierzchni np. teleangiektazji na nogach. Został zaopatrzony w system chłodzenia. Zamykanie naczynek to nie jedyne wskazanie, do jakiego można stosować laser żółty. Ten typ lasera doskonale nadaje się także do redukcji rumienia.