20.11.2023 Kiedy widać efekty mezoterapii igłowej?
Mezoterapia igłowa to remedium na wiele wskazań. Pozwala w bezpieczny sposób pozbyć się cieni pod oczami, odmłodzić skórę czy skutecznie walczyć z utratą kolorytu skóry. Alternatywą do klasycznej mezoterapii jest mikronakłuwanie twarzy z udziałem specjalistycznego urządzenia. Wielu pacjentów zastanawia się nad efektami procedury. W artykule postaramy się odpowiedzieć, ile trzeba będzie czekać na efekty mezoterapii, choć jest to zależne od indywidualnych wskazań pacjenta.
Na czym polega mezoterapia igłowa?
Mezoterapia to powszechnie stosowana metoda w medycynie estetycznej, która jest wykonywana na różne wskazania medyczne: łysienie, bliznowce, zmarszczki, rewitalizację skóry, odmłodzenie, utratę kolorytu, cienie pod oczami. Terapia polega na wykonywaniu serii kontrolowanych mikronakłuć oraz śródskórnym podaniu substancji aktywnych w wybranym obszarze. Jakie znaczenie ma wykonywanie urazu za pomocą rollera czy specjalnego pistoletu, umożliwiającego seryjne wkłucia? Uraz przyczynia się do stymulacji odbudowy kolagenu w skórze pacjenta, co uruchamia procesy regeneracyjne i starą skórę zastępuje nową. Z kolei substancje aktywne indywidualnie dobierane do problemu medycznego pacjenta podczas konsultacji, wzmagają efekt terapeutyczny np. poprawiając odżywienie skóry czy stymulując mikrokrążenie. Każda wizyta poprzedzona jest wywiadem lekarskim i odrzuceniem ewentualnych przeciwwskazań do zabiegu.
Jakie m.in. preparaty do mezoterapii wykorzystuje się w gabinecie medycyny estetycznej?
– aminokwasy
– kwas hialuronowy
– polinukleotydy
– witamina C
– krzemionka
– kwasy nukleinowe
– koktajle do mezoterapii, będące mieszanką starannie dobranych substancji
Jak działa mezoterapia igłowa?
Mezoterapia mikroigłowa jest zabiegiem o wysokiej skuteczności. Wynika to z uznanej w medycynie procedury, która po raz pierwszy została opisana w kontekście leczenia blizn już w 1995 roku (Orentreich D.S. i Orentreich N). Pierwsze urządzenie do mezoterapii, posiadające kształt bębna wyposażonego w system igieł, zaprojektował kardiochirurg, Dr. Des Fernandes.
Metoda działania mezoterapii igłowej opiera się na uszkodzeniu skóry. Mikronakłucia prowadzą do kontrolowanych uszkodzeń skóry, która jest gęsto dziurkowana. Towarzyszące im mikrokrwawienia aktywizują trombocyty, co prowadzi do wydzielania się cytokin i wpływa na procesy regeneracji skóry. Podczas zabiegu uwalniają się czynniki wzrostu, co ma dobroczynne właściwości dla skóry pacjenta.
Proces stymulacji podczas mezoterapii możemy podzielić na 3 etapy:
1. stan zapalny (produkcja czynników wzrostu, stymulacja fibroblastów i keratynocytów do podziału, co w konsekwencji zapewnia produkcję kolagenu i elastyny).
2. Powstanie kolagenu, elastyny i nowych tkanek oraz naczyń krwionośnych.
3. Remodeling kolagenu, który przekształca się do typu I. W wyniku procesów tkanki zwiększają elastyczność i wytrzymałość.
Mezoterapia z udziałem specjalistycznych urządzeń do mikronakłuwania
Mezoterapię można wykonać u pacjenta z nie tylko z pomocą igły, pistoletu, ale i penu, czyli urządzenia przypominającego długopis, które posiada system sterylnych igieł (od 9 do 36). Kartridż urządzenia wykonuje do 1920 nakłuć na sekundę, co prowadzi do pożądanych efektów, skracając czas leczenia przy zachowaniu komfortu pacjenta. Nasze urządzenie do mikronakłuwania umożliwia regulację głębokości nakłuć co 0,1 mm, co zapewnia precyzję zabiegu i idealnie dopasowuje się do grubości skóry. Ergonomiczne urządzenie zapewnia również możliwość regulacji igieł w zakresie od 0,25 do 2,5 mm oraz dopasowanie prędkości pulsacji igieł. Mała powierzchnia urządzenia umożliwia mikronakłuwanie twarzy na małej powierzchni, dlatego idealnie sprawdza się w leczeniu cieni pod oczami, usuwaniu zmarszczek w obrębie ust.
Kiedy pacjent może liczyć
na mezoterapia – efekty?
Rekomenduje się serię od 3 do 6 zabiegów w gabinecie medycyny estetycznej dla uzyskania pożądanych efektów. Jednak efekty mezoterapii są zależne od indywidualnych wskazań i uwarunkowań pacjenta. Terapia drobnych zmarszczek czy odmłodzenia cery u młodego pacjenta zapewnia szybkie efekty (już po 1-2 zabiegach). Zaawansowane starzenie się skóry czy widoczne zmarszczki mogą wymagać większej liczbie zabiegów. Nie bez znaczenia będzie dobranie odpowiedniej substancji aktywnej. Przy mezoterapii skóry głowy, która jest remedium na łysienie, na efekty trzeba będzie poczekać dłużej. Na pytanie, „kiedy widać efekty mezoterapii igłowej?”, najlepiej odpowiedzieć – jest to zależne od wskazań i indywidualnych uwarunkowań pacjenta. W klinice medycyny estetycznej podczas konsultacji, pacjent otrzyma szczegółowe informacje na temat procedury od lekarza.
Efekty mezoterapii igłowej pojawiają się stopniowo – zabieg prowadzi do stymulacji fibroblastów oraz wzmożonej produkcji kolagenu, elastyny i peptydów. Już od razu po wykonaniu procedury widoczne są zaczerwieniania czy lekka opuchlizna, które nie powinny stanowić powodów do niepokoju. Warto odnotować, że efekty mezoterapii igłowej są naturalne. Pacjent może liczyć na odświeżenie i odmłodzenie skóry, redukcję przebarwień czy usunięcie zmarszczek. Pełne efekty są zauważalne często po 5-6 miesiącach. Dlaczego? Bo tyle trwa proces remodelingu kolagenu i przebudowy skóry. Pacjenci mogą czuć się komfortowo, bo zabieg w klinice medycyny estetycznej jest bezpieczny, małoinawazyjny i bezbolesny (stosuje się znieczulenie w formie kremu). Od razu po wykonaniu procedury, pacjent może wrócić do domu.