07.12.2022 Cudowny gaz – karboksyterapia
Zabiegi medycyny estetycznej wykorzystujące dwutlenek węgla mogą zapewnić zadowalające rezultaty w zakresie procedur dotyczących anty-aging, redukcji blizn, leczenia wypadania włosów czy cellulitu. Karboksyterapia cieszy się nieustającą popularnością. Dowiedz się więc, na czym polega ta metoda i jakie są wskazania oraz przeciwwskazania do zabiegów.
Czym jest karboksyterapia?
Karboksyterapia to nic innego jak terapeutyczne zastosowanie sterylnego dwutlenku węgla. Polega ona na podskórnej iniekcji gazu. Ma on za zadanie stymulowanie silnej regeneracji skóry, jej usieciowienia oraz poprawę kolorytu. W ramach karboksyterapii można zaobserwować kilka rodzajów działań:
– rozszerzenie naczyń
Iniekcja dwutlenku węgla powoduje rozszerzenie się naczyń, co w efekcie wpływa na lepsze dotlenienie oraz ukrwienie obszaru zabiegowego.
– zwiększenie liczby nowych naczyń
Podczas karboksyterapii można zaobserwować także neowaskularyzację, czyli powstanie nowych naczynek krwionośnych.
– stymulowanie skóry do silnej regeneracji oraz odbudowy
Podczas iniekcji dwutlenku węgla dochodzi do pojawienia się lokalnego, kontrolowanego stanu zapalnego. W efekcie można zaobserwować większą aktywność fibroblastów oraz stymulację produkcji nowych włókien kolagenowych, a także elastyny. To przekłada się na lepszą regenerację skóry, lepszą jędrność i gęstość tkanki. Zabieg stosuje się także w przypadku wypadania włosów, a w klinikach medycyny estetycznej popularna jest karboksyterapia skóry głowy.
– wspomaganie metabolizmu tłuszczowego
Przy karboksyterapii pojawia się również redukcja złogów tłuszczowych i wsparcie metabolizmu tłuszczowego.
– drenaż limfatyczny
Poprzez rozszerzenie się naczyń krwionośnych możliwe jest sprawniejsze usuwanie toksyn z organizmu.
Poprawnie przeprowadzony zabieg karboksyterapii wspiera prawidłowe ukrwienie tkanki, detoksykację, regenerację oraz rozpad zalegających komórek tłuszczowych.
Karboksyterapia – dla kogo?
Choć terapeutyczne wykorzystanie dwutlenku węgla należy do procedur bezinwazyjnych, to konieczna jest wizyta kwalifikacyjna, podczas której lekarz medycyny estetycznej wykluczy przeciwwskazania:
– ciąża i laktacja,
– opryszczka,
– wirusowe infekcje i zakażenia bakteryjne,
– cukrzyca,
– choroby nowotworowe i autoimmunologiczne,
– zaburzenia krążenia krwi,
– niewydolność nerek,
– ciężkie choroby serca i wątroby.
Wśród wskazań do zabiegu można wymienić chęć redukcji zmarszczek, widoczności cellulitu, ujednolicenie kolorytu skóry, zwiększenie ujędrnienia skóry oraz gęstości tkanki. Karboksyterapia ma zastosowanie w profilaktyce anti-aging, leczeniu blizn czy wypadania włosów (karboksyterapia skóry głowy).
Jak wygląda zabieg karboksyterapii
w klinice medycyny estetycznej?
Karboksyterapia to bezinwazyjny zabieg, podczas którego za pomocą cieniutkiej igły następuje iniekcja sterylnego dwutlenku węgla podskórnie lub śródskórnie – w zależności od uwarunkowań pacjenta i wskazań. Proces ten nie powoduje silnego dyskomfortu, a pacjent czuje wkłucie oraz nacisk związany z przepływem gazu i uczucie rozpierania. Po zabiegu mogą występować: rumień, krwiaki czy uczucie wzdęcia, jeśli dwutlenek węgla był podawany w okolicę brzucha.
Należy pamiętać, że efekty karboksyterapii w dużej mierze zależą od nasilenia problemu związanego z np. zmarszczkami, cellulitem czy rozstępami. Odpowiednio do uwarunkowań pacjenta dobierana jest liczba sesji, którą należy wykonać dla pełnego rezultatu terapeutycznego. Karboksyterapia nie wymaga długiej rekonwalescencji, a ewentualne rumienie, obrzęki i siniaki powinny zagoić się w ciągu kilku dni. Warto wiedzieć, że terapia dwutlenkiem węgla ma zastosowanie nie tylko w medycynie estetycznej, ale również przy leczeniu skurczów nóg czy zaburzeniach krążenia. To zwraca uwagę na ogromny potencjał karboksyterapii.
Przeczytaj także: Jakie zabiegi są najczęściej wykonywane w klinice medycyny estetycznej?
Piśmiennictwo
M.Ruprich, zastosowanie karboksyterapii w redukcji tkanki tłuszczowej oraz niwelowaniu rozstępów, Kosmetologia Estetyczna 2 / 2018 / vol. 7, s. 157-163.
Przylipiak A. (red.). Medycyna Estetyczna. Podręcznik dla studentów kosmetologii. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2017.