Znamiona Clarka – Pieprzyki Usuwanie Warszawa

znamiona

Znamiona Clarka – Pieprzyki Usuwanie Warszawa

Znamiona mogą być niegroźne lub stać się początkiem raka skóry. Z artykułu dowiemy się, jakie są rodzaje znamion oraz jak wygląda diagnoza i leczenie.

Znamiona – definicja

 

Znamiona stanowią nieprawidłowości w strukturze skóry. Mogą przybierać formę plamek lub wypukłości. Przyczynami ich powstawania mogą być uwarunkowania genetyczne lub mogą zostać nabyte. Najbardziej groźne znamiona mogą prowadzić do raka skóry – czerniaka, dlatego ich pojawienia się nie można bagatelizować. 

Poznajmy rodzaje znamion

 

Do najpopularniejszych znamion zaliczamy znamiona barwnikowe, potocznie nazywanymi pieprzykami. Wyróżniamy takie rodzaje znamion barwnikowych jak: plamy koloru kawy z mlekiem, plamy soczewicowate, plamy melanocytowe błon śluzowych. Innym rodzajem zmian barwnikowych jest znamię błękitne, czyli plamisto-grudkowa zmiana, która cechuje się niebieskim zabarwieniem. Z kolei znamię Clarka to znamię o brodawkowatej strukturze. Znamię atypowe cechuje się ciemniejszym zabarwieniem od reszty skóry i często wystaje ponad jej poziom. Warto mieć na uwadze, że znamiona barwnikowe mogą przeobrazić się w raka skóry.

Do innych rodzajów znamion zaliczamy: brodawki łojotokowe, włókniaki i naczyniaki. Naczyniaki są to znamiona naczyniowe płaskie, które powstają na skutek poszerzania się naczyń krwionośnych – mogą przybierać barwę różową i purpurową.  

Metody usuwania znamion

 

Wielu pacjentów pyta, czy usuwanie znamion jest bezpieczne? Oczywiście, że tak, jeśli zabieg wykonuje się w renomowanej klinice medycyny estetycznej przez doświadczonych lekarzy. W naszej klinice rekomendujemy sprawdzone metody usuwania znamion. 

Laser frakcyjny CO2

 

Kaszaki, kurzajki, tłuszczaki, torbiele, włókniaki i inne znamiona barwnikowe możemy   usunąć za pomocą lasera frakcyjnego CO2 u dermatologa. Lekarz przykłada promień lasera w miejsce występowania zmiany, co prowadzi do podgrzania skóry, kontrolowanych mikrouszkodzeń i pobudzenia skóry do regeneracji oraz produkcji nowego kolagenu i elastyny. Dzięki bezpiecznej terapii laserem frakcyjnym CO2 u dermatologa zmiana usuwana jest w całości, a pacjent szybko może wrócić do codziennych aktywności. 

Chirurgiczne usuwanie zmian skórnych

 

Innym rozwiązaniem jest chirurgiczne usuwanie zmian skórnych w klinice medycyny estetycznej. Zmianę wycina się w znieczuleniu miejscowym. Po zabiegu chirurgicznego usuwania zmian skórnych lekarz zakłada steril strip lub szwy chirurgiczne i opatrunek uciskowy. Po 7-10 dniach chirurg zdejmuje szwy. Często usuniętą zmianę poddaje się badaniu histopatologicznemu, które pozwala potwierdzić lub wykluczyć czy ma ona charakter nowotworu złośliwego. 

Elektrokoagulacja

 

Usunięcie włókniaka czy brodawki może zostać przeprowadzone z pomocą elektrokoagulacji. Zabieg usuwania znamion u dermatologa polega na wykorzystaniu prądu zmiennego o dużej częstotliwości. Za sprawą wysokiej temperatury dochodzi do ścinania białka z tkanki, co prowadzi do wypalania zmiany skórnej. Po zabiegu elektrokoagulacji może dojść do zaczerwienienia skóry i obrzęku, który szybko ustępuje. 

Badanie histopatologiczne znamion

 

Podczas zabiegu usuwania znamion, lekarz pobiera fragment tkanki ze zmianą w celu przeprowadzenia badania histopatologicznego. Jego celem jest określenie charakteru zmiany i to, czy zmiana ma charakter nowotworu. 

Najczęściej stosuje się biopsję wycinającą, polegającą na chirurgicznym wycięciu fragmentu skóry, by później umieścić go w specjalnym utrwalaczu. Następnie wycinek zostaje zbadany pod mikroskopem przez eksperta – lekarza patomorfologa, co pozwala określić charakter badanej zmiany. 

Badanie diagnostyczne przeprowadza się w diagnozowaniu chorób skóry, w tym czerniaka . Wynik badania histopatologicznego otrzymuje się po ok. 14 dniach, co pozwala na ewentualne podjęcie dodatkowego leczenia i określenie rokowań pacjenta. 

Czerniak – czym jest?

 

Czerniak jest nowotworem złośliwym skóry, błony śluzowej ust i nosa. Może występować też na paznokciach czy gałce ocznej. Nowotwór wywodzi się z melanocytów wytwarzających melaninę. Pojawia się na powierzchni skóry i wrasta w jej głąb, a następnie przenika do organizmu. Najbardziej groźną formą czerniaka jest czerniak przerzutowy, który cechuje się największą śmiertelnością. Wszelkie podejrzane zmiany i znamiona na ciele pacjenta, powinny być konsultowane u dermatologa, ponieważ wczesne wykrycie czerniaka zapewnia najlepsze rokowania.



Data aktualizacji:21.05.2024

Szukaj

+48 600 380 741