BADANIE HISTOPATOLOGICZNE

badanie histopatologiczne

BADANIE HISTOPATOLOGICZNE

Termin „badanie histopatologiczne” mógł już większości „obić się o uszy”. Niemniej wciąż tylko nieliczna grupa osób korzystających z tradycyjnej formy leczenia wie, czym jest takie badanie i w jakich okolicznościach lekarz podejmuje decyzję, by je wykonać. Badanie histopatologiczne pozwala na wykrycie, czy pacjent cierpi na poważną chorobę np. nowotwór złośliwy. 

Badanie histopatologiczne – co to jest?

 

Nieraz nie jest łatwo jednoznacznie wskazać, dlaczego pacjent zachorował lub na co konkretnie. Za pomocą badania histopatologicznego można poznać odpowiedź na takie pytanie. Wykonuje się tę diagnozę poprzez analizę tkanki pobranej od pacjenta pod mikroskopem. Są dwie takie okoliczności, kiedy najczęściej lekarz decyduje się pobrać fragment tkanki – w czasie operacji, a także w ramach biopsji. Badanie histopatologiczne nie zawsze wykonuje się po to, by wiedzieć, jak przebiega proces choroby u pacjenta, którego się leczy. Często dzięki niemu udaje się ustalić, na co zmarła osoba, która była leczona.  

Chirurgiczne usuwanie zmian skórnych i badanie histopatologiczne

Chirurg Warszawa

 

Brodawki, kurzajki, plamy, włókniaki czy znamiona zaliczamy do defektów kosmetycznych. Jednak w niektórych przypadkach te zmiany skórne mogą być preludium poważnych schorzeń takich jak nowotwór złośliwy. Najlepszym sposobem na uzyskanie rzetelnej diagnozy jest chirurgiczne usunięcie zmian skórnych w naszej klinice. W efekcie prowadzi to do redukcji defektu kosmetycznego a także możliwości wykonania badania histopatologicznego wyciętej tkanki. Badanie pozwala stwierdzić, czy zmiana jest niegroźna czy ma charakter nowotworu.

Jakie choroby można wykryć po przeprowadzeniu

tego badania?

 

Najczęściej, gdy lekarz decyduje się wykonać badanie histopatologiczne wyniki, chce się dowiedzieć, czy pacjent choruje na nowotwór złośliwy, czy nie. Może również rozstrzygnąć za jego pomocą, czy osoba lecząca się cierpi na choroby zwyrodnieniowe bądź zapalne i na jakie konkretnie z takiej kategorii. Badanie histopatologiczne wyniki pozwala też stwierdzić, czy zastosowane leczenie daje spodziewane efekty. Jak już zostało wspomniane wyżej, lekarz po wykonaniu tego badania, może dowiedzieć się znacznie więcej o osobie zmarłej, z której pobrano próbkę do analizy. 

Na czym polega biopsja?

 

Biopsja to jeden ze sposobów, w jaki pobiera się tkankę pacjenta. Jest to właściwie dodatkowy zabieg, w wyniku którego udaje się pobrać fragment ciała pacjenta do badania z dokładnie określonego miejsca, w jakim może rozwijać się choroba. Następnie próbkę bada się pod mikroskopem, by udało się stwierdzić, czy faktycznie są jakieś zmiany chorobowe lub inne nieprawidłowości. 

Za pomocą biopsji lekarz ma „namacalny dowód”, że pacjent zmaga się z określoną chorobą. Wykonuje się ją wtedy, gdy inne badania kliniczne lub diagnostyczne nie rozwiewają takich wątpliwości. Pacjent nie powinien bać się, gdy usłyszy, że trzeba wykonać biopsję, ponieważ samo pobranie próbki w ten sposób nie wiąże się zwykle z żadnymi powikłaniami. Niemniej, jeśli dana osoba cierpi na przykład na niekrzepliwość krwi, czy alergie, powinna o tym poinformować lekarza. Podobnie, jeśli regularnie przyjmuje leki, gdy zmaga się z przewlekłą chorobą. 

Biopsja wykonana w klinice medycyny estetycznej ma pomóc wykryć i potwierdzić przykrą diagnozę. Zrozumiałe jest zatem, że to nie samym zabiegiem pacjent będzie się przejmować, a tym, co może ewentualnie usłyszeć, gdy lekarz przeanalizuje pobraną próbkę. 

Sprawdź na czym polega usuwanie pieprzyków i  usuwanie znamion

Przeczytaj jakie zabiegi małej chirurgii wykonujemy w Kaczyńscy Clinic.



Data aktualizacji: 26.05.2023

Icon

Szukaj

+48 600 380 741