20.11.2023 Zmysłowe usta
Zmysłowe usta – pełne, nawilżone usta są kojarzone z atrakcyjnym i młodym wyglądem. Wiele osób narzeka również na brak symetrii warg, co jest naturalnym zjawiskiem. Obecnie istnieją zabiegi medycyny estetycznej, za pomocą których możliwe jest powiększanie ust, korekcja ich kształtu lub nawilżenie. Dowiedzmy się więc, jakie są dostępne procedury w gabinecie medycyny estetycznej na zwiększenie objętości oraz modelowanie i odżywianie warg.
Zabiegi medycyny estetycznej na usta
– wskazania
Najczęściej wskazaniem do wykonania powiększania ust są względy estetyczne u pacjenta. Natomiast zabiegi medycyny estetycznej z wykorzystaniem kwasu hialuronowego na wargach są wykonywane także, gdy zaobserwowano:
– utratę objętości ust,
– zmianę konturu,
– asymetrie ust,
– oznaki starzenia wokół warg,
– zmarszczki palacza,
– opadające kąciki,
– nadmierne przesuszenie skóry ust.
Zniwelowanie defektu estetycznego wpływa często na wyższą samoocenę pacjentów a także na młodszy czy subiektywnie bardziej atrakcyjny wygląd, a w efekcie lepsze samopoczucie.
Najczęściej wykonywane zabiegi
medycyny estetycznej na usta – przegląd
W gabinecie medycyny estetycznej pacjenci mają możliwość skorzystania z różnego rodzaju zabiegów na usta z użyciem kwasu hialuronowego:
Powiększanie ust
Kwas hialuronowy usieciowany to substancja o silnych właściwościach wiązania wody, przez co jest stosowana jako naturalny wypełniacz. Do tego wspiera pracę fibroblastów, co przekłada się na większą produkcję wiązań kolagenowych oraz elastyny. Zanim dojdzie do powiększania ust, niezbędna jest wizyta kwalifikacyjna oraz przeprowadzenie wywiadu z pacjentem. Takie działanie ma na celu wyeliminować ewentualne przeciwwskazania, takie jak ciąża, karmienie piersią, indywidualne tendencje u pacjenta do powstawania blizn, poważne choroby, aktywne nowotwory, immunoterapia czy infekcje. Zabieg powiększania ust kwasem hialuronowym nie zostanie wykonany u osób z nadwrażliwością na składniki znajdujące się w preparacie. Wykluczenie przeciwwskazań jest niezbędne, aby zapewnić bezpieczeństwo podczas procedury.
Często pacjenci zadają także pytanie: czy powiększanie ust boli? Podczas zabiegu wykorzystywana jest maść znieczulająca, dzięki czemu możliwe jest ograniczenie dyskomfortu. Po powiększeniu ust kwasem hialuronowym pacjenci mogą zaobserwować opuchliznę, podrażnienie czy też niewielkie zasinienie. W zależności od indywidualnych uwarunkowań proces gojenia się warg trwa do ok. 14 dni i dopiero wtedy można zaobserwować efekt zabiegu.
Modelowanie ust
Modelowanie ust kwasem hialuronowym jest stosowane w przypadku asymetrii dolnej lub górnej wargi. Podobnie, jak w przypadku zabiegu powiększania ust, niezbędne jest wykluczenie przeciwwskazań przed przystąpieniem do procedury.
Nawilżanie ust
Nawilżanie ust kwasem hialuronowym nie ma na celu zmiany objętości warg, a zapewnienie odpowiedniego odżywienia tkance. Choć z początku po zabiegu można zaobserwować delikatną opuchliznę, to po wygojeniu się skóry, usta wracają do swojego pierwotnego rozmiaru. Przy nawilżaniu ust jest stosowany nieusieciowany kwas hialuronowy.
Efekt zabiegu w zależności od indywidualnych uwarunkowań utrzymuje się kilka miesięcy.
Kwas hialuronowy to substancja o szerokim zastosowaniu w zabiegach medycyny estetycznej. Nieusieciowany kwas wykorzystywany jest przy nawilżeniu czerwieni wargowej, natomiast usieciowany, mający zdolność unoszenia i wypełniania tkanek jest używany przy powiększaniu i modelowaniu kształtu ust.
Piśmiennictwo
A.Galęba, Ocena jakości życia pacjentów przed i po wybranych zabiegach z zakresu medycyny estetycznej, Praca doktorska, Poznań 2011