13.10.2022 Zaskórniki
Jest to problem skórny przybierający formę wykwitów skórnych, które występują na twarzy, najczęściej na nosie, brodzie czy też policzkach. Zaskórniki inaczej nazywane wągrami dzielą się na otwarte i zamknięte. W klinice medycyny estetycznej istnieje wiele bezpiecznych rozwiązań, które pozwalają na pozbycie się tego problemu.
Czym są zaskórniki?
Zaskórniki otwarte przybierają postać brązowych lub czarnych kropek, a zamknięte prześwitują spod skóry. Przyczyny zaskórników powiązane są z nadprodukcją sebum w okresie dorastania. Zaskórniki zamknięte powstają na skutek proliferacji komórek warstwy rogowej skóry (ich namnażania się), co powoduje zatykanie się ujścia gruczołu łojowego. W efekcie na twarzy pojawia się „kaszka”, która jest niczym innym jak warstwą rogową skóry wypchniętą na zewnątrz. Z kolei zaskórniki otwarte powstają na skutek zastoju łoju za sprawą nadkażenia przez bakterie gram-dodatnie Propionibacterium acnes. W efekcie masa złożona z komórek rogowych naskórka i łoju ulega utlenieniu, co przekłada się na ich ciemny odcień.
Zabiegi na zaskórniki
Laserowy Peeling węglowy Black Doll
Peeling węglowy wykorzystuje energię lasera emitującego światło. Kierowana jest ona na pokrytą maską węglową skórę twarzy i dekoltu. Dlaczego laserowy peeling węglowy przynosi korzyści w leczeniu zaskórników? Wykorzystywany u lekarza medycyny estetycznej innowacyjny laser Q-Switch Nd:YAG emituje promieniowanie o dużej mocy i o krótkim czasie impulsu, co zapewnia bezpieczeństwo i skuteczność zabiegu. Drobinki węgla podczas laserowego peelingu węglowego przenikają do nierówności skóry, pochłaniając energię światła laserowego. Synergia właściwości węgla aktywnego i promieniowania laserowego prowadzi do fotoablacji, czyli zjawiska zdolności bodźca cieplnego do odparowywania fragmentów tkanek i pigmentów. Dzięki zjawisku ma miejsce złuszczanie się warstw naskórka, co niweluje zaskórniki. Peeling black doll wykorzystuje też zjawisko fototermolizy, czyli wybiórcze niszczenie danych struktur na skutek działania ciepła powstałego poprzez pochłanianie przez tkanki energii świetlnej.
Mikrodermabrazja
Mikrodermabrazja jest jednym z najstarszych zabiegów medycyny estetycznej, która polega na mechanicznym złuszczaniu warstwy rogowej naskórka. Zasada działania mikrodermabrazji polega na wykorzystaniu specjalnej głowicy wytwarzającej różnicę ciśnień. Usunięty naskórek gromadzi się wraz z zużytym proszkiem w oddzielnym pojemniku. W klinikach medycyny estetycznej przeprowadza się różne rodzaje mikrodermabrazji: korundową, diamentową, wodno-tlenową i laserową. Najbardziej powszechna jest korundowa, która wykorzystuje nadtlenek glinu. Ta metoda nie może zostać wykonana u osób, które mają uczulenie na glin. Podczas zabiegu lekarz wykorzystuje mikrokryształki tlenku glinu (korund) oraz głowicę z dwoma końcówkami – jedna z nich zbiera zrogowaciały naskórek, a druga „piaskuje” skórę. Mikrodermabrazja diamentowa opiera się na głowicy stworzonej z diamentu, która zapewnia złuszczanie się naskórka i usunięcie zaskórników. Z kolei mikrodermabrazja wodno-tlenowa wykonywana jest za pomocą roztworu soli fizjologicznej i sprężonego powietrza i jest przeznaczona dla osób ze skórą alergiczną czy też naczynkową. Jedną z najnowocześniejszych metod jest mikrodermabrazja laserowa. Procedura opiera się na emisji wiązki lasera, który wykonuje kontrolowane mikrouszkodzenia skóry, które pobudzają tkankę do procesów regeneracyjnych.
Peelingi chemiczne – kontrolowane złuszczanie naskórka,
które prowadzi do redukcji wągrów
Peelingi chemiczne przynoszą duże sukcesy w leczeniu wągrów. Zabieg w klinice medycyny estetycznej polega na kontrolowanym złuszczaniu naskórka i oczyszczeniu skóry. Peelingi chemiczne to kwasy takie jak: trójchlorooctowy (TCA), kwas salicylowy lub migdałowy, kwas azelainowy, mlekowy, glikolowy i pirogronowy. Ich działanie polega na przenikaniu do głębokich warstw skóry i doprowadzenie do remodelingu kolagenu i elastyny, co zapewnia regenerację skóry. Zabieg w naszej klinice medycyny estetycznej polega na konsultacji lekarskiej, podczas której lekarz odrzuca potencjalne przeciwwskazania pacjenta. Następnie peeling chemiczny jest nakładany na powierzchnię twarzy – lekarz decyduje o odpowiednim stężeniu kwasu, który dopasowuje do indywidualnych wskazań pacjenta. Po zakończeniu procedury na twarz nakłada się preparat o właściwościach łagodzących. Po zabiegu peelingiem chemicznym pacjent może odczuwać uczucie napięcia skóry, pieczenie, ale jest to naturalne. W ciągu kilku dni skóra zaczyna się złuszczać, doprowadzając do zmiękczenia naskórka i wygładzenia skóry.
Przeczytaj także Jakie zabiegi są najczęściej wykonywane w klinice medycyny estetycznej?