Zabieg z osoczem bogatopłytkowym na twarz

Zabieg z osoczem bogatopłytkowym na twarz

Zabieg z osoczem bogatopłytkowym na twarz

Zabieg z osoczem bogatopłytkowym na twarz – wykorzystanie stymulatorów tkankowych autologicznych cieszy się coraz większą popularnością w zabiegach medycyny estetycznej. Terapia osoczem bogatopłytkowym pozwala na wsparcie skóry w procesach regeneracyjnych, a do tego stymuluje fibroblasty do produkcji kolagenu oraz elastyny. Dowiedzmy się, w jakich zabiegach medycyny estetycznej wykorzystuje się ten naturalny stymulator tkankowy i czym on jest.

Zabieg z osoczem bogatopłytkowym na twarz

Osocze bogatopłytkowe –

czym jest i jak się je pozyskuje?

 

Osocze bogatopłytkowe jest autologicznym stymulatorem tkankowym pozyskiwanym z niewielkiej ilości krwi pobranej od pacjenta. Dzięki temu nie ma ryzyka pojawienia się reakcji alergicznej, gdyż jest to substancja biokompatybilna. Zazwyczaj wystarczy tylko 60 ml krwi, a następnie jej odwirowanie, aby uzyskać naturalny stymulator tkankowy. Wyróżnia się wiele rodzajów osocza bogatopłytkowego, a wśród nich można wymienić:

– PRP w jego przypadku niezbędne jest wprowadzenie specjalnych substancji, aby aktywować krwinki płytkowe,

– PRG – ma postać żelu i nie ma potrzeby wprowadzania aktywatorów,

– PRF – to fibryna bogatopłytkowa, czyli białko występujące naturalnie w osoczu.

Warto mieć na uwadze, że uzyskane osocze bogatopłytkowe ma znacznie większe stężenie płytek, niż można znaleźć w takiej samej ilości krwi. Dzięki temu jest to preparat silnie stymulujący i rewitalizujący skórę. Płytki zawarte w osoczu mają działanie aktywizujące różnicowanie się komórek naskórka, tworzenia się naczyń krwionośnych, pobudzające mikrokrążenie, wspomagające szybsze gojenie się ran. Do tego wpływa na stymulację fibroblastów do produkcji kolagenu, co wpływa pozytywnie na gęstość i jędrność skóry. Z tego powodu osocze bogatopłytkowe jest wykorzystywane w zabiegach medycyny estetycznej pozwalających na redukcję oznak starzenia, leczenia łysienia, blizn czy wzmocnienia włosów. 

Osocze bogatopłytkowe

– zabiegi medycyny estetycznej

 

Osocze bogatopłytkowe jest stosowane w zabiegu z fibryną i osoczem bogatopłytkowym  w naszym  gabinecie medycyny estetycznej. Podczas niego pobierana jest niewielka ilość krwi od pacjenta. Podczas odwirowywania pozyskiwane jest skoncentrowane osocze bogatopłytkowe oraz fibryna bogatopłytkowa. Następnie skóra twarzy pacjenta jest znieczulana, a uzyskany preparat z 4 frakcjami bogatopłytkowymi wstrzykiwany. Do wskazań zabiegu fibryną i osoczem bogatopłytkowym można zaliczyć:

– szarą, przesuszoną cerę, która potrzebuje odżywienia,

– pojawienie się oznak starzenia,

– rozmycie owalu twarzy oraz wiotkość skóry.

Z tej procedury w gabinecie medycyny estetycznej korzystają także pacjenci, którzy chcieliby przeciwdziałać pojawianiu się nowych zmarszczek. Po wykorzystaniu osocza bogatopłytkowego, można liczyć na efekty takie jak pobudzenie tkanki do odbudowy, rewitalizacji, poprawa jej elastyczności, gęstości, a także ujednolicenie kolorytu. 

 

Osocze bogatopłytkowe jest również wykorzystywane przy mezoterapii twarzy, zabiegu ATR w roli naturalnego wypełniacza, a także w leczeniu łysienia oraz terapiach wzmacniających włosy. Choć preparat ten jest w pełni biokompatybilny i bezpieczny dla pacjenta, niezbędna jest wizyta kwalifikacyjna wykluczająca takie przeciwwskazania, jak:

– nowotwory,

– aktywna cukrzyca,

– schorzenia krwi,

– stany zapalne,

– choroby autoimmunologiczne,

– ciąża i laktacja,

– przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych,

– infekcje.

W zależności od potrzeb pacjenta lekarz medycyny estetycznej zaleci odpowiedni zabieg z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego

 

Przeczytaj także: Terapia osoczem bogatopłytkowym – co powinieneś wiedzieć o tym procesie?

Piśmiennictwo

 

Piszczorowicz Ł, Król D, Dyląg S. Autologous platelet-rich plasma therapy — a promising method for tissue repair/regeneration in many medical fields. J Transf Med 2020; 13(2): 135–148. DOI: 10.5603/JTM.2020.0004.

Przylipiak A. (red.). Medycyna Estetyczna. Podręcznik dla studentów kosmetologii. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2017.



Data aktualizacji:29.06.2023

Icon

Szukaj

+48 600 380 741