Wywabianie tatuażu

Wywabianie tatuażu

Wywabianie tatuażu

Obecnie medycyna estetyczna oferuje wiele skutecznych metod usuwania niechcianych tatuaży.  Może to być dermabrazja, salabrazja, zabieg chirurgiczny i zastrzyki z roztworu z soli fizjologicznej. Najbardziej skuteczną metodą wywabiania tatuażu stosowaną w naszej klinice medycyny estetycznej jest laseroterapia.

Wywabianie tatuażu

Technologia lasera neodymowo – yagowego a usuwanie tatuażu

 

Laserowe usuwanie tatuażu jest znane od wielu lat, a badania nad tym zabiegiem zostały rozwinięte przez L. Goldmana, M.L. Leubergera, H.L Levine’a. Jak działa laser neodymowo-yagowy na barwnik tatuażu? Dochodzi do jego odparowania poprzez wywołanie kontrolowanego mikrouszkodzenia światłem lasera. Promieniowanie laserowe zapewnia rozdrobnienie barwnika na drobne cząsteczki. Pozostała część barwnika rozprasza się w tkankach i jest wydalana z organizmu na drodze fagocytozy. Ważną zaletą laseroterapii jest niszczenie tylko obszaru tatuażu bez poparzeń czy destrukcji sąsiednich tkanek. Z całej palety dostępnych laserów, to właśnie laser neodymowo-yagowy jest przeznaczony do usuwania tatuażu. Dzieje się tak ze względu na to, iż emituje dwie długości fali (1064 nm i 532 nm). Długość fali 1064 nm przeznaczona jest do usuwania ciemnych kolorów barwnika, a 532 nm – kolorowych tatuaży. Zabieg w naszej klinice medycyny estetycznej umożliwia więc usunięcie każdego rodzaju tatuażu. Ilość zabiegów zależy od rodzaju tatuażu, zastosowanych barwników, ilości kolorów, wielkości i gęstości barwnika, a nawet głębokości przeniknięcia barwników. Wpływ ma także stan skóry pacjenta. Laser neodymowo-yagowy wysyła krótkie impulsy liczone w nanosekundach o dużej mocy, co zapewnia efektywną i bezpieczną procedurę. 

Przebieg zabiegu usunięcia tatuażu

 

Zabieg rozpoczyna się po kwalifikacji pacjenta do zabiegu i odrzuceniu przeciwwskazań: aktywna cukrzyca, choroby nowotworowe i autoimmunologiczne, opryszczka, przyjmowanie leków, preparatów, a także ziół zaburzających krzepnięcie krwi i o działaniu światłouczulającym, ciąża i laktacja, czy też stany zapalne i infekcje. Usuwanie tatuażu trwa od kilkunastu minut do godziny. Najpierw ma miejsce próba laserowa, która pozwala wyeliminować negatywną reakcję na światło lasera. Jeśli nie występują negatywne objawy na skórze, lekarz kieruje wiązkę lasera w tatuaż, a energia świetlna zamieniana jest w cieplną. Pacjent otrzymuje krem znieczulający, a na poprawę komfortu wpływa również system chłodzenia, w który wyposażony jest laser ND:YAG. Pacjent podczas laserowego usuwania tatuażu odczuwa  ciepło, a ból jest zredukowany do minimum. Do pełnego usunięcia tatuażu niezbędna jest seria zabiegów, którą ustala lekarz. Odstępy pomiędzy zabiegami powinny wynosić od 3 do 4 tygodni. 

Po każdej wizycie w klinice medycyny estetycznej następuje stopniowe blednięcie tatuażu, który na skutek rozbijania barwnika w końcu znika. Po zabiegu należy smarować miejsce zabiegu maścią dezynfekującą. Pamiątką po zabiegu są strupki, które w czasie 14 dni znikają z powierzchni skóry. Może pojawić się zaczerwienienie lub swędzenie. Po laserowym usuwaniu tatuażu następuje proces gojenia. Po zabiegu należy chronić obszar zabiegowy przed działaniem promieni słonecznych przez 6 miesięcy. Odradza się również korzystania z solarium.



Data aktualizacji: 20.11.2023

Icon

Szukaj

+48 600 380 741