21.05.2024 Wypełnianie bruzd nosowo-wargowych Warszawa
Jak powstają bruzdy nosowo-wargowe? Jakimi zabiegami medycyny estetycznej można je skutecznie usunąć?
Bruzdy nosowo – wargowe: objawy i przyczyny
Bruzdy nosowo – wargowe to fałdy skórne, które biegną od skrzydełek nosa w kierunku kącików ust. Tworzą wgłębienia, a ich występowanie wpływa na opadanie policzków i pogorszenie wyglądu owalu twarzy. Pojawianie się bruzd na twarzy jest normalne i najczęściej pacjenci starają się je zniwelować za sprawą kosmetyków pielęgnacyjnych. Jednak czasem robią się na tyle nieestetyczne, że warto zdecydować się na ich usunięcie w klinice medycyny estetycznej.
Ich występowanie związane jest ze starzeniem się skóry i działaniem grawitacji. Wraz z wiekiem w naszym organizmie dochodzi do spadku kolagenu i elastyny, które odpowiadają za naprężenie i ujędrnienie skóry. Efektem ubocznym bruzd nosowo-wargowych jest pojawienie się zmarszczek na twarzy. Występowanie defektu estetycznego jest ściśle powiązane z budową anatomiczną pacjenta – u niektórych osób mogą one wystąpić już w młodym wieku. Do tej grupy zaliczają się osoby uprawiające sport. Bruzdy nosowo-wargowe są zauważalne u osób, które mają częste wahania wagi.
Wypełnianie bruzd nosowo-wargowych kwasem hialuronowym
Kwas hialuronowy zapewnia efektywne wypełnienie twarzy, dzięki właściwościom łączenia cząsteczek wody, co prowadzi do nawilżenia skóry od wewnątrz oraz nadania jej jędrności i sprężystości. Wypełnienie bruzd nosowo-wargowych kwasem hialuronowym to skuteczny zabieg, który nie tylko redukuje zmarszczki i bruzdy, ale i zapewnia efekt wolumetryczny oraz poprawę gęstości skóry. Medycyna estetyczna oferuje zabiegi z udziałem innych wypełniaczy. Jednym z nich jest preparat wykorzystujący opatentowaną technologię i dużą dawkę kwasu hialuronowego. Wyróżnikiem zabiegu jest specjalna technika nakłuć – lekarz podaje preparat w specjalne 5 punktów (technika Bio Estetycznych Punktów Iniekcji BAP). Szybkie efekty są dostrzegalne również w wyniku procedury z udziałem hydroksyapatytu wapnia. Jest to minerał, którego właściwości wykorzystuje się do modelowania twarzy i usuwania bruzd. Jego główną zaletą jest uruchomienie produkcji kolagenu i elastyny, która ma korzystny wpływ na odbudowę skóry i poprawę wolumetrii twarzy.
Mikronakłuwanie i osocze bogatopłytkowe
Sposobem usuwania bruzd nosowo-wargowych jest mezoterapia mikroigłowa. Procedura mikronakłuwania to rodzaj mezoterapii, która polega na kontrolowanych uszkodzeniach skóry. Ich efektem jest stymulacja skóry do regeneracji, pobudzenie procesu produkcji kolagenu i elastyny, dzięki czemu skóra staje się naprężona i jędrna. W naszym gabinecie medycyny estetycznej zabieg przeprowadzany jest specjalnym penem – czyli opatentowanym urządzeniem, które wykonuje do 1920 nakłuć na minutę. Mikrourazy to nie jedyna zaleta mezoterapii mikroigłowej – podczas dziurkowania skóry aplikuje się substancje aktywne. Na wypełnienie bruzd nosowo-wargowych stosujemy osocze bogatopłytkowe oraz fibrynę bogatopłytkową. Jest to autologiczny preparat otrzymywany z krwi własnej pacjenta i poddany obróbce w wirówce. Osocze, które zawiera czynniki wzrostu, wykazuje udowodnione badaniami regenerujące i rewitalizujące działanie.
Laser frakcyjny i osocze bogatopłytkowe
Wypełnianie zmarszczek kwasem hialuronowym nie jest jedyną metodą radzenia sobie z bruzdami. Medycyna estetyczna na te schorzenie proponuje laser frakcyjny CO2. Ten typ lasera opiera się na technologii frakcyjnej, czyli wytwarzaniu kontrolowanych, mikroskopijnych uszkodzeń. Inicjują one procesy regeneracyjne i naprawcze. Dodatkowo, skóra na twarzy ulega przegrzaniu – tworzą się charakterystyczne kolumny, które otacza zdrowa tkanka, a dzięki temu proces gojenia indukowany jest z żywych, nieuszkodzonych komórek. Laseroterapia jest powszechnie stosowana w terapii anti-aging, jest mało inwazyjna, bezpieczna i nie wymaga długiej rekonwalescencji. Laser frakcyjny zapewnia lepszą gęstość, sprężystość skóry i poprawia jej napięcie. W naszej klinice medycyny estetycznej wprowadziliśmy terapię łączoną: laser frakcyjny i osocze bogatopłytkowe, których synergia przynosi pożądane efekty terapeutyczne.
Piśmiennictwo
Mamcarz B., Prandecka D.: Medycyna estetyczna w praktyce. Medical education, Warszawa 2010.