Wypadanie włosów i łysienie u kobiet

Wypadanie włosów i łysienie u kobiet

Wypadanie włosów i łysienie u kobiet

Lek. Adrian Wiatrowski

Każda kobieta marzy o lśniących i gęstych włosach, które są jednym z atrybutów urody. Jednak aż 66% kobiet między 15 a 65 rokiem życia przyznaje, że miało problem z wypadaniem włosów. Przyczyn łysienia jest bardzo dużo. Najczęściej kobiety cierpią na łysienie androgenowe, rozlane, czy też plackowate. Utrata 100 włosów dziennie, to jeszcze nie objaw łysienia. Co jednak, jeśli tracimy większą liczbę włosów każdego dnia? Wówczas zalecana jest konsultacja u specjalisty i skorzystanie z szerokiej palety zabiegów medycyny estetycznej, wykorzystujących przebadane preparaty i urządzenia medyczne. 

Wypadanie włosów i łysienie u kobiet

Łysienie u kobiet – przyczyny

 

Łysienie to nie tylko męski problem. Często do gabinetu pacjentki zgłaszają się z problemem wypadania włosów- telogenowym, jak i androgenowym. Statystyki mówią, że ok 40% kobiet posiada problem androgenowego wypadania włosów. Przyczyną może być zaburzona gospodarka hormonalna (m.in. zbyt duże stężenie dihydrotestosteronu), lub nadwrażliwość receptora na DHT co jest kwestią dziedziczną. Drugą częstą grupą są kobiety z telogenowym wypadaniem włosów- czyli takiego, które występuje w przebiegu różnych chorób, min.: niedoczynności tarczycy, chorób skóry, jak łojotokowe zapalenie skóry, czy chorób z grupy kolagenoz, a także działań niepożądanych niektórych leków oraz przewlekłego stresu. Do innych przyczyn wypadania włosów należą między innymi: łysienie plackowate, łysienie bliznowaciejące powodujące trwałą utratę włosów, często trudne do zdiagnozowania i leczenia. 

Łysienie plackowate to choroba o nie do końca odkrytej etiologii – jedna z teorii naukowych przekonuje, iż dochodzi do niego za sprawą komórek układu odpornościowego, które niszczą cebulki włosów. Skutkiem tego jest powstanie reakcji zapalnej uruchamiającej wypadanie włosów. Przyczyną może być stres. Objawami łysienia są ogniska (okrągłe lub obłe), które mogą się rozszerzać i zlewać ze sobą. 

Zabiegi na wypadanie włosów u kobiet

 

W naszej klinice medycyny estetycznej w Warszawie oferujemy szeroki pakiet zabiegów, dających szansę na poprawę kondycji włosów. Każdy zabieg jest poprzedzony konsultacją lekarską. Warunkiem kwalifikacji jest odrzucenie wszystkich przeciwwskazań. 

Terapia peptydowa

 

Polega na podaniu drogą iniekcji specjalnie opatentowanego preparatu stanowiącego kompleks 7-peptydów i kwasu hialuronowego. Preparat posiada ważną funkcję: substancje aktywne uwalniają się dłużej niż w przypadku innych zabiegów. W efekcie terapia peptydowa przyspiesza odrost włosów, poprawia mikrokrążenie i ukrwienie skóry głowy oraz prowadzi do odżywienia mieszków włosów. Peptydy wpływają na zagęszczenie włosów i ich pogrubienie. Zabieg stosuje się u kobiet, które narzekają na nadmierne wypadanie włosów.

Osocze bogatopłytkowe

 

Autologiczny preparat pozyskiwany z krwi własnej pacjenta w gabinecie medycyny estetycznej to remedium nie tylko na oznaki starzenia, ale i łysienie. Po pobraniu krwi żylnej, poddaje się ją obróbce w wirówce, co pozwala na uzyskanie preparatu zawierającego różnorakie czynniki wzrostu tj. PRP, PDGF, VEGF. Osocze bogatopłytkowe wspiera procesy regeneracyjne tkanek, indukuje proliferację komórek brodawki włosa oraz prowadzi do wydłużenia fazy anagenu. 

Fibryna bogatopłytkowa

 

PRF to skrót od Platelet Rich Fibrin. Jest to również preparat pozyskiwany z krwi pacjenta, jednak różnica pomiędzy osoczem a fibryną polega na krótszym wirowaniu i mniejszej liczbie obrotów na minutę. Samo podanie preparatu charakteryzuje się mniejszą głębokością iniekcji. Właściwości fibryny hamują nadmierne wypadanie włosów. Zabieg zapewnia regenerację cebulek włosów i odbudowę mieszków włosowych. Włosy stają się bardziej wytrzymałe.

Mezoterapia koktajlami

 

Już od wielu lat mezoterapia skóry głowy stosowana jest na różne typy łysienia: telogenowe, androgenowe, nadmierne wydzielanie sebum czy też łojotokowe zapalenie skóry. Mezoterapia na łysienie polega na podaniu drogą iniekcji odpowiednio dobranego produktu. Lekarz używa cienkiej igły, aplikując koktajle pod powierzchnię skóry głowy. Zaletą procedury medycznej  jest pobudzenie mikrokrążenia, rewitalizacja cebulek włosów i pobudzenie porostu włosów. Wstrzyknięcia koktajli są płytkie, a ogromne znaczenie ma doświadczenie i precyzja lekarza medycyny estetycznej. Poza wyżej wymienioną substancją aktywną, dużym powodzeniem w mezoterapii skóry głowy cieszy się wykorzystywanie witaminy B5, kwasu hialuronowego, kofeiny, koenzymów, czy też mikroelementów.  

Karboksyterapia

 

Polega na śródskórnych iniekcjach dwutlenku węgla, które przeprowadza się cienką igłą. Karboksyterapia wykorzystuje terapeutyczne działanie dwutlenku węgla, którego efektem jest wzmocnienie i regeneracja cebulek włosowych oraz zahamowanie wypadania włosów. Zabieg medycyny estetycznej przyczynia się do powstania nowych kapilar oraz odżywienia tkanek czy też aktywacji mieszków włosowych. 

Mikronakłuwanie frakcyjne penem

+ egzosomy ASCE+

 

W leczeniu łysienia, tradycyjna mezoterapia igłowa ustępuje miejsca mezoterapii mikroigłowej. W naszej klinice medycyny estetycznej w Warszawie posługujemy się penem, oryginalnym opatentowanym urządzeniem wyposażonym w system pulsujących igieł, poprzez które wprowadzane są substancje aktywne wspierające porost włosów. Igieł jest 16, a pen opiera się na innowacyjnej technologii AOVN ™ (ang. Advanced Oscillating Vertical Needling), która decyduje o lepszej efektywności od mezoterapii igłą bądź rollerem. Igły są w stanie wykonać aż 19.000 nakłuć na sekundę, a głębokość nakłuć jest regulowana.

Mezoterapię mikroigłową penem na łysienie warto wesprzeć terapią egzosomami. 

Egzosomy ASCE+ to zewnątrzkomórkowe nanopęcherzyki, które są produkowane przez mezenchymalne komórki macierzyste. Podczas terapii podajemy specjalnie wyizolowane egzosomy zawierające 10 czynników wzrostu dla włosów, białka i 30 rodzajów składników odżywczych jak: biotyna, tripeptyd miedziany. Egzosomy są skuteczne w leczeniu nadmiernego wypadania włosów – partycypują w procesie regeneracji uszkodzonych i uśpionych mieszków włosowych, pobudzając ich ponowny wzrost. 

Mezoterapia mikroigłowa penem

+ czynniki wzrostu

 

Substancją aktywną, która znajduje zastosowanie w leczeniu wypadania włosów u kobiet, są czynniki wzrostu. Zabieg rozpoczyna się od mikronakłuwania skóry za pomocą pena wyposażonego w 16 pulsujących igieł, które z prędkością 1920 nakłuć sekundę dokonują kontrolowanych iniekcji. Mikronakłuwanie bezpiecznym i opatentowanym urządzeniem uruchamia w skórze naturalne procesy regeneracyjne i pobudzenie fibroblastów. Kolejnym etapem jest podanie czynników wzrostu, które otrzymywane są z krwi własnej pacjenta po odpowiedniej obróbce w separatorze. Czynniki wzrostu stymulują procesy tworzenia, odnowy i regeneracji komórek skóry. 

Implantacja nici PDO

 

Wprowadzenie pod skórę głowy nici polidioksanowych to jeden z zabiegów mogących poprawić kondycję włosów. Często wykonywany w procedurze łączonej z osoczem bogatopłytkowym. Efektem terapii jest zwiększenie gęstości włosów, a także poprawa ich jakości.

Komórki macierzyste na włosy

 

Jest to zabieg, w którym jest największe stężenie czynników wzrostowych i jest procedurą najbardziej zaawansowaną. Pobrana tkanka tłuszczowa od pacjenta jest poddawana odpowiedniemu przygotowaniu, aby uzyskać frakcję komórek macierzystych, które następnie są podawane techniką mezoterapii w skórę owłosioną głowy. Procedura minimalizuje ryzyko reakcji alergicznej, ponieważ wykorzystywany materiał pochodzi z organizmu pacjenta. 

Farmakoterapia

 

Farmakoterapia jest jednym z elementów całego planu leczenia wypadania włosów. Pacjenci po konsultacji z lekarzem, zleceniu badań i ich oceny otrzymują zalecenia odpowiednio dobranych leków i planu zabiegowego. Terapia polega na podawaniu leków ogólnodziałających i miejscowych – niektórych z nich nie można stosować u kobiet w ciąży. Rodzaj leku, dawkowanie i czas terapii jest ustalany indywidualnie przez lekarza w zależności od rodzaju łysienia i indywidualnych wskazań pacjenta. 

Jak widać problem wypadania włosów, jest problemem złożonym wymagającym indywidualnego podejścia oraz oceny na różnych płaszczyznach. Należy pamiętać, że każdy pacjent jest inny i nie ma uniwersalnego wzorca rozwiązującego każdy problem wypadania włosów. Dodatkową kwestią wymagającą zwrócenia uwagi, jest czas trwania terapii. Stosowane leczenie wymaga monitorowania, oceny i zaufania pacjenta do lekarza, gdyż pierwsze efekty wdrożonego leczenia są widoczne po około pół roku w zależności od zgłaszanego problemu i stopnia zaawansowania choroby. 



Data aktualizacji: 06.12.2023

Icon

Szukaj

+48 600 380 741