Wolumetria twarzy polega na poprawieniu owalu twarzy oraz korekcji utraconej z wiekiem lub w efekcie schudnięcia objętości tkanek za pomocą kwasu hialuronowego. W przypadku wolumetrii stosuje się specjalnie do tego przeznaczone, gęstsze i bardziej usieciowane wypełniacze. Pozwalają one na modelowanie twarzy i policzków oraz na przywrócenie ich objętości. Niezmiernie ważne jest osiągnięcie naturalnego efektu, odzyskanie świeżości oraz wyrazu wypoczętej twarzy.
Na skróty:
Przed wykonaniem zabiegu modelowania policzków i wolumetrii twarzy pacjent jest znieczulany za pomocą specjalnej maści, dodatkowo część stosowanych preparatów zawiera w sobie lidokainę (substancję znieczulającą), dzięki czemu zabieg jest bezbolesny. Zabieg polega na bezpośrednim wstrzyknięciu głęboko w tkankę podskórną odpowiednio dobranego do potrzeb pacjenta kwasu hialuronowego za pomocą strzykawki z igłą lub kaniuli. Preparat wstrzykuje się w niewielkich ilościach, a zawarty w nim kwas hialuronowy wiąże wodę, zwiększając objętość, dzięki czemu wygładzają zmarszczki, unoszą owal twarzy oraz nawilżają skórę. Dla precyzyjnego rozprowadzenia preparatu lekarz wykonuje delikatny masaż.
Po zabiegu może wystąpić miejscowe zaczerwienienie, niewielkie siniaki i obrzęk, które ustępują zazwyczaj w ciągu 2-3 dni.
Zabiegi wykonuje dr Krzysztof Kaczyński
*konsultacja bezpłatna w przypadku wykonania zabiegu podczas tej samej wizyty.
Obecne trendy w medycynie estetycznej można podsumować krótko : „mniej znaczy lepiej”. Dzisiaj pacjent nie oczekuje odmłodzenia o 20 lat. Poza tym np. 40 letnia kobieta wręcz nie może wyglądać na 20 – latkę, bo będzie wyglądała sztucznie. Osoba w wieku 40 lat ma już jakieś niedoskonałości na twarzy a osoba w wieku 20 lat w większości przypadków nie. Naszym celem jest odmłodzenie rysów twarzy, nadanie jej świeżego wyglądu. Pacjent ma wyglądać na wypoczętego, młodszego niż jego wiek metrykalny ale wystarczy jak ktoś obcy odejmie nam 5 lat. Brzmi nieźle, prawda? W takiej sytuacji, by wykonać wolumetrię czyli odbudować utracony owal twarzy nie musimy zużywać dużych ilości kwasu hialuronowego. Dla osoby, która nie oczekuje drastycznej przemiany, naturalną poprawę rysów twarzy możemy już osiągnąć 1-2ml. Taka ilość kwasu po pierwsze nie sprawi, że nasze rysy będą przerysowane a po drugie, jest to bezpieczna ilość podanego materiału.
Zabieg wolumetrii twarzy należy do tych zabiegów, które pacjentki oceniają jako komfortowe. Podczas zabiegu używana jest igła więc pacjentka czuje ukłucie igłą a następnie lekkie rozpieranie. Osoby wrażliwe można znieczulić kremem znieczulającym.
W większości przypadków po zabiegu nie ma żadnych śladów i pacjentka może wrócić do swoich codziennych obowiązków. Na skórze, szczególnie wrażliwej, może utrzymywać się przez kilkanaście minut delikatny rumień po środkach do dezynfekcji skóry. Bardzo rzadko zdarzają się pojedyncze siniaczki w miejscu ukłucia igłą, które można zakryć korektorem.
Wszystko zależy od oczekiwań pacjenta. Trafia do nas wiele osób, które oczekują naturalnych efektów i dyskretnych zmian, często niezauważalnych dla osób postronnych. Kolejny czynnik to zaawansowanie zmian toczących się w skórze (utrata kolagenu i elastyny) oraz pod skórą (zanik tkanek miękkich a nawet kości w okolicy kąta żuchwy i kości jarzmowej). Dla osób oczekujących drobnych zmian 1 ml często wystarcza, by środkowa część twarzy nabrała świeżości. Optymalną dawką kwasu na początek jest ilość 1-2ml, szczególnie dla osób, które nie wykonywały jeszcze takiego zabiegu lub dla osób, które chcą go powtórzyć a nie oczekują metamorfozy całej twarzy.
Zabieg wykonuje się kwasami przystosowanymi do zabiegów nadających objętość tkankom. Najczęściej producenci mają zastosowane nazewnictwo swoich produktów w zależności od ich przeznaczenia (np. „volume”). Jeżeli naszym celem jest podparcie tkanek to wtedy podaje się kwas głęboko – w tłuszcz głęboki położony np. nad kością jarzmową lub np. nad kątem żuchwy. W takiej sytuacji wybieramy kwas o dużym stopniu sieciowania i mało elastyczny. Jeżeli zależy nam na odbudowie utraconej objętości i chcemy podać preparat płytko, pod skórę to wybierzemy plastyczny kwas o właściwościach wolumetrycznych, również sieciowany. Taki kwas po podaniu w tkankę możemy modelować a jego konsystencja sprawia, że nie jest wyczuwany podczas dotykania.
Data aktualizacji:10.08.2024