21.05.2024 Włókniaki przyczyny i leczenie
Na naszej skórze możemy zaobserwować różnego rodzaju zmiany, plamki i pieprzyki. Jedne z nich to włókniaki, czyli łagodne zmiany tkanki łącznej, będące niezłośliwą odmianą nowotworów. W jaki sposób można usunąć włókniaki na twarzy w klinice medycyny estetycznej? Czy są niebezpieczne dla zdrowia?
Czym są włókniaki?
Te niewielkie zmiany, przypominające wypukłe krostki lub nieregularne narośla możemy zaobserwować w okolicy różnych części ciała. Włókniaki nie stanowią zagrożenia dla naszego zdrowia, ale często umiejscowione są w widocznych miejscach, co raczej jest problemem natury estetycznej. Obok pieprzyków są najczęściej spotykaną zmianą skórną, ale żeby mieć pewność, co do rodzaju zmiany należy zawsze skonsultować się z lekarzem dermatologiem.
Rodzaje
Włókniaki dzielimy na włókniaki miękkie i twarde (podskórne). Włókniaki miękkie występują pojedynczo lub mnogo i zazwyczaj wyrastają bezpośrednio z powierzchni skóry, a są uwarunkowane genetycznie. Wielkość włókniaków miękkich nie przekracza raczej jednego centymetra.
Włókniaki twarde zazwyczaj występują na kończynach dolnych lub górnych, aczkolwiek mogą tworzyć się też w innych miejscach. Zmiana jest twarda w dotyku i może przemieszczać się pod skórą. Odmianą włókniaków twardych występującą w tkance kobiecych piersi są tzw. gruczolakowłókniaki wyczuwalne jako małe podskórne guzki. Te zawsze powinno się skonsultować z lekarzem. Zazwyczaj jednak ustępują samoistnie.
Włókniaki – przyczyny i leczenie
Skąd się biorą włókniaki? Prawdopodobnie winę ponoszą tylko nasze geny. Należy jednak pamiętać, że otyłość, cukrzyca, ciąża, zaburzenia hormonalne mogą predysponować do ich powstawania. Istnieją teorie, które mówią, że mechaniczne drażnienie skóry też może przyczyniać się do ich występowania. Jakie są inne włókniaki przyczyny? Włókniaki twarde mają charakter nabyty, ale nie znamy również wszystkich przyczyn ich powstawania. Najczęściej wymieniane to ukąszenia owadów, zapalenia mieszków włosowych czy przyjmowanie niektórych leków immunosupresyjnych.
Włókniaki usuwanie polega zazwyczaj na redukcji włókniaka, głównie ze względów estetycznych lub jego umiejscowieniu w miejscu, gdzie narażony jest na ciągłe podrażnienie. Włókniaki usuwanie są zazwyczaj laserowo lub chirurgicznie. Można oczywiście spróbować na początek domowych sposobów na włókniaki na twarzy jak smarowanie wacikiem nasączonym octem jabłkowym. Pod jego wpływem włókniak może wyschnąć i w konsekwencji odpaść.
Metody leczenia
W przypadku metod chirurgicznych, czyli wycięciu lub wymrożeniu zmiany ciekłym azotem, mogą niestety pozostać blizny na skórze. Dlatego doskonałym i sprawdzonym zabiegiem w klinice medycyny estetycznej na włókniaki usuwanie może być laser frakcyjny CO2. Zabieg wykonany w klinice medycyny estetycznej za pomocą lasera frakcyjnego jest nieinwazyjny i praktycznie bezbolesny. W miejscach, do których trafia laserowa wiązka, naskórek i część skóry właściwej ulegają odparowaniu, w ten sposób powstają mikrokolumny uszkodzeń. Tkanka pochłania wiązkę lasera i ulega spaleniu lub odcięciu, a zmiana zostaje usunięta. Zaletą procedury jest nie pozostawianie blizn i samoistne zniknięcie zaczerwienień po zabiegu.
Przeczytaj Jakie zabiegi są najczęściej wykonywane w klinice medycyny estetycznej?