Znamiona barwnikowe
Znamiona barwnikowe powstają na skutek rozmnażania się melanocytów (komórek pigmentowych) pod wpływem promieniowania UV. Wyróżniamy łagodne i atypowe znamiona barwnikowe. Łagodne znamiona powstają zwykle w dzieciństwie. Znamiona barwnikowe atypowe cechują się asymetrycznym kształtem i mogą mieć złośliwy charakter, co oznacza, że mamy wówczas do czynienia z czerniakiem skóry. Stąd też konieczne badanie znamion w celu określenia ich cech. Wyróżniamy różne rodzaje znamion barwnikowych: pieprzyki, znamiona naskórkowe, guzy i guzki podskórne, tłuszczaki i czerniak (nowotwór złośliwy melanocytów).
Diagnoza dokonywana jest przez dermatologa, którego dokonuje za pośrednictwem badania dermatoskopem. Dermatoskop to przyrząd o wyglądzie latarki z lupą, który pozwala powiększyć zmianę i dokładnie ją zdiagnozować. Badanie dermatoskopem umożliwia trójwymiarowy obraz i dostęp do głębszych warstw skóry. Dermatolog podczas badania określa, czy zmiana jest łagodna czy nowotworowa (czerniak).
Lekarz medycyny estetycznej po zakwalifikowaniu pacjenta do zabiegu może przystąpić do zabiegu laseroterapii usuwania pieprzyków lub brodawek wirusowych. Lekarz kieruje wiązkę lasera frakcyjnego CO2 w obszar zabiegowy, co prowadzi do kontrolowanych mikrouszkodzeń i odparowania narośli skórnych np. znamion barwnikowych atypowych. Zmiana np. brodawki wirusowe lub pieprzyki zostaje usunięta bez krwawienia, a skóra zostaje pobudzona do regeneracji, dzięki czemu nie powstają blizny po zabiegu usuwania znamion laserem.
Zabieg usuwania znamion barwnikowych atypowych i innych odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Chirurg wycina zmiany skalpelem z marginesem bezpieczeństwa. Usunięta zmiana jest poddawana badaniu histopatologicznemu, co pozwala na szczegółową diagnostykę i potwierdzenie lub wykluczenie jej złośliwości. Po zabiegu zakłada się szwy chirurgiczne, które zdejmuje się po 7-14 dniach. Zabieg pozostawia pacjentowi bliznę.
Zabieg usuwania znamion laserem usuwa całkowicie znamiona barwnikowe. Zabieg nie pozostawia blizn i wykonuje się go zwykle jednorazowo. Jedynie w przypadku większych znamion konieczne jest powtórzenie zabiegu.
WSKAZANIA
PRZECIWWSKAZANIA
Zabiegi wykonuje dr Jacek Korzeniowski
Data aktualizacji:10.08.2024