USUWANIE, BADANIE ZNAMION WARSZAWA

Znamiona barwnikowe

Znamiona barwnikowe powstają na skutek rozmnażania się melanocytów (komórek pigmentowych) pod wpływem promieniowania UV. Wyróżniamy łagodne i atypowe znamiona barwnikowe. Łagodne znamiona powstają zwykle w dzieciństwie. Znamiona barwnikowe atypowe cechują się asymetrycznym kształtem i mogą mieć złośliwy charakter, co oznacza, że mamy wówczas do czynienia z czerniakiem skóry. Stąd też konieczne badanie znamion w celu określenia ich cech.  Wyróżniamy różne rodzaje znamion barwnikowych: pieprzyki, znamiona naskórkowe, guzy i guzki podskórne, tłuszczaki i czerniak (nowotwór złośliwy melanocytów).

Badanie znamion barwnikowych za pomocą dermatoskopu

Diagnoza dokonywana jest przez dermatologa, którego dokonuje za pośrednictwem badania dermatoskopem. Dermatoskop to przyrząd o wyglądzie latarki z lupą, który pozwala powiększyć zmianę i dokładnie ją zdiagnozować. Badanie dermatoskopem umożliwia trójwymiarowy obraz i dostęp do głębszych warstw skóry. Dermatolog podczas badania określa, czy zmiana jest łagodna czy nowotworowa (czerniak).

Laser frakcyjny CO2 – Skuteczne usuwanie znamion barwnikowych

Lekarz medycyny estetycznej po zakwalifikowaniu pacjenta do zabiegu może przystąpić do zabiegu laseroterapii usuwania pieprzyków lub brodawek wirusowych. Lekarz kieruje wiązkę lasera frakcyjnego CO2 w obszar zabiegowy, co prowadzi do kontrolowanych mikrouszkodzeń i odparowania narośli skórnych np. znamion barwnikowych atypowych. Zmiana np. brodawki wirusowe lub pieprzyki zostaje usunięta bez krwawienia, a skóra zostaje pobudzona do regeneracji, dzięki czemu nie powstają blizny po zabiegu usuwania znamion laserem.

Chirurgiczne usunięcie znamion barwnikowych

Zabieg usuwania znamion barwnikowych atypowych i innych odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Chirurg wycina zmiany skalpelem z marginesem bezpieczeństwa. Usunięta zmiana jest poddawana badaniu histopatologicznemu, co pozwala na szczegółową diagnostykę i potwierdzenie lub wykluczenie jej złośliwości. Po zabiegu zakłada się szwy chirurgiczne, które zdejmuje się po 7-14 dniach. Zabieg pozostawia pacjentowi bliznę.

Efekty lasera frakcyjnego CO2

Zabieg usuwania znamion laserem usuwa całkowicie znamiona barwnikowe. Zabieg nie pozostawia blizn i wykonuje się go zwykle jednorazowo. Jedynie w przypadku większych znamion konieczne jest powtórzenie zabiegu.

WSKAZANIA

  • znamiona barwnikowe
  • tłuszczaki
  • włókniaki
  • brodawki wirusowe
  • prosaki
  • kłykciny kończyste
  • punkty rubinowe
  • pieprzyki

PRZECIWWSKAZANIA

  • aktywne infekcje miejscu zmiany np. opryszczka
  • skłonność do tworzenia się blizn przerostowych lub keloidów
Umów się na zabieg usunięcia znamion w Kaczyńscy Clinic, Warszawa Białołęka

Zabiegi wykonuje dr Jacek Korzeniowski

Data aktualizacji:10.08.2024

Szukaj

+48 600 380 741