Dbasz o siebie, prowadzisz zdrowy tryb życia ale mimo wszystko obserwujesz tłuszczaki na swojej skórze. Planujesz usuwanie tłuszczaków w Warszawie ale nie wiesz do kogo się zgłosić.
POZBĄDŹ SIĘ TŁUSZCZAKÓW
Tłuszczaki należą do wywodzących się z tkanki tłuszczowej nowotworów łagodnych. Mają one charakter dobrze ograniczonego guza, wypełnionego tkanką tłuszczową i otoczonego torebką łącznotkankową. Nie maja zdolności naciekania tkanek ani tworzenia przerzutów. Mimo, że nie stanowią zagrożenia dla zdrowia pacjenta to mogą powoli rosnąć i stanowić defekt kosmetyczny.
Powstają zazwyczaj po 40 roku życia i lokalizują się najczęściej w obrębie tkanki podskórnej.
Do tej pory medycyna nie poznała jednoznacznych przyczyn powstawania tłuszczaków. Mówi się o czynnikach genetycznych, inna z teorii odwołuje do mechanizmu zapalnego.
Do czynników ryzyka powstawania tłuszczaków należą: wiek pomiędzy 40 a 60 rokiem życia, nadwaga, miejsce powstania zmiany może być związane z wcześniejszym urazem.
Budowa histopatologiczna tłuszczaków może być różnorodna, najczęściej mamy do czynienia z następującymi postaciami:
Naczyniakotłuszczak – guz tłuszczowy w obrębie, którego występuje bardzo duża ilość naczyń krwionośnych
Tłuszczak – ubogonaczyniowy guz łagodny zbudowany z tkanki tłuszczowej
Lipoblastoma – łagodny zbudowany z tkanki tłuszczowej, ale wymaga różnicowania z tłuszczakomięsakiem
Mięśniakotłuszczak – łagodny, zbudowany z tkanki tłuszczowej i tkanki mięśniowej
Mielolipoma – zbudowany z tkanki tłuszczowej i tkanki szpiku kostnego
Najczęściej wyczuwa się pod skórą miękki, niebolesny guz, który jest ruchomy pod względem podłoża i skóry. Rośnie powoli i może osiągać różne rozmiary, opisano nawet przypadki tłuszczaków o masie kilku kilogramów. W przypadkach wątpliwych wykonuje się badanie USG oraz po usunięciu zmiany wykonuje się badanie histopatologiczne.
Najbardziej skuteczną i podstawową metodą leczenia jest zabieg chirurgiczny. Wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym, w przypadku tłuszczaków mnogich konieczne jest wykonanie zabiegu w znieczuleniu miejscowym lub podzielenie go na etapy w taki sposób, by mógł zostać wykonany w znieczuleniu miejscowym.
Podczas zabiegu nacinamy tkanki skalpelem i usuwamy guza wraz z torebką łącznotkankową. Następnie zszywamy ranę. Usunięty guz poddawany jest badaniu histopatologicznemu.
Innym sposobem, ale posiadającym wady, jest ostrzykiwanie zmiany steroidami. Lek w formie zastrzyku podaje się bezpośrednio do zmiany, powodując zmniejszenie jej rozmiarów. Pierwsza wada to brak możliwości całkowitego usunięcia guza a druga wada to brak możliwości wykonania badania histopatologicznego.
Nie zwlekaj, zmiany te można usunąć leczeniem chirurgicznym.
Zapraszamy na konsultacje.
Tłuszczaki to dość częsty problem pacjentów w 4, 5 i 6 dekadzie życia. Najczęściej jest wynikiem gromadzenia się złogów tłuszczu. Z czasem zmiany robią się większe i bardziej widoczne. Usuwanie tłuszczaków w Warszawie można wykonać w Kaczyńscy Clinic.
Data aktualizacji:10.06.2023