29.06.2023 USUWANIE OWŁOSIENIA – EPILACJA
Depilacja laserowa jest najskuteczniejszą metodą usuwania włosów. W artykule przyjrzymy się depilacji z udziałem lasera epilacyjnego. Przeczytaj zatem na czym polega usuwanie owłosienia.
Czym jest epilacja laserowa?
Epilacja laserowa opiera się na zjawisku fototermolizy, kiedy to wiązka światła przenika do skóry i jest pochłaniana przez melaninę. Podczas epilacji laserowej cebulki włosa są niszczone, co w efekcie przekłada się na redukcję włosa.
Na czym polega fenomen lasera epilacyjnego?
Laser do depilacji hiszpańskiej firmy Cocoon Medical to najlepszy laser w swojej klasie. Wyróżnikiem tego lasera diodowego jest wysoka moc – 4800 W i wykorzystywanie emisji aż trzech fal: diodowej, blend, a także ND:YAG.
Dzięki technologii USP (Ultra Short Pulse) laser pozwala na uzyskanie maksymalnej mocy podczas emisji bardzo krótkiego impulsu światła. Technologia USP przekłada się na poprawę komfortu pacjenta podczas zabiegu depilacji laserowej i minimalizuje ryzyko bólu. Ten laser przeznacza się pacjentom z różnymi fototypami skóry – od 1 (włosy rude), II (jasny blond), III (ciemny blond, brązowe), aż po IV (ciemny brąz).
Laser epilacyjny pozwala na zabiegi impulsami od 3 ms, zapewniając optymalną temperaturę do trwałego usunięcia mieszków włosowych. Laser diodowy nie ma negatywnego wpływu na skórę, co zwiększa bezpieczeństwo podczas zabiegu. Innowacyjność tego lasera objawia się także w systemie chłodzenia Crystal Freeze (+ 5°C) pracującym w dwóch trybach: statycznym (1-3 HZ) I dynamicznym (5-10 HZ).
Usuwanie owłosienia – epilacja
Zasada działania lasera diodowego polega na zjawisku selektywnej fototermolizy, która polega na pochłanianiu wiązki lasera o danej długości fal przez chromofory znajdujące się w organizmie człowieka. Promieniowanie lasera jest absorbowane przez melaninę, co przekłada się na uszkodzenie termicznego włosa bez naruszania sąsiadujących tkanek. Przede wszystkim, zaletą zabiegu depilacji laserem z udziałem lasera diodowego do epilacji jest równomierne usuwanie włosów. W ciągu od 3 do 14 dni od zabiegu epilacji cebulka włosa zaczyna obumierać, co sprawia, że włosy wypadają. Później włosy odrastają nierównomiernie, a po 4-6 seriach zabiegów włosy zostają usunięte na zawsze. Włosy odrastają po ok. 18 miesiącach od serii zabiegów – wówczas należy przeprowadzić 1-2 zabiegi przypominające, które utrwalą efekt epilacji.
Wskazania do zabiegu z udziałem lasera do epilacji
- redukcja owłosienia w celach estetycznych
- redukcja owłosienia związana z zaburzeniami hormonalnymi (np. hirsutyzm)
- leczenie stanów zapalnych mieszków włosowych
Przeciwwskazania do epilacji
- przyjmowanie antybiotyków, hormonów czy sterydów
- stosowanie leków i ziół światłouczulających
- przyjmowanie retinoidów (niezbędna jest 6 miesięczna przerwa między zakończeniem terapii, a przeprowadzeniem zabiegu depilacji laserowej)
- nadciśnienie
- aktywne nowotwory
- epilepsja
- zmiany bakteryjne lub też wirusowe w miejscu depilacji
- bielactwo
- łuszczyca
- zmiany alergiczne w obszarze zabiegowym
- cukrzyca
- choroby autoimmunologiczne (RZS, toczeń rumieniowaty)
- otwarte rany
- wstawiony rozrusznik serca
- wszczepiony defibrylator
- świeża opalenizna
- ciąża i laktacja
- depilacja woskiem lub pęsetą na 2 tygodnie przed zabiegiem