Toksyna botulinowa – skuteczna odpowiedź na zmarszczki, bruksizm i nadpotliwość
Toksynę botulinową stosuje się w medycynie przy różnych schorzeniach np. w leczeniu nadpotliwości, bruksizmu i migren. W medycynie estetycznej zabieg z toksyną botulinową jest najskuteczniejszym sposobem na pozbycie się zmarszczek mimicznych. Toksyna botulinowa jest toksyną biologiczną wytwarzaną przez beztlenową pałeczkę Clostridium botulinum. Botulina działa na zasadzie blokowania przechodzenia bodźców z nerwów do mięśni twarzy. Zapobiega on skurczowi mięśni i marszczeniu się skóry, rozluźniając mięśnie. Dlatego jest to najlepsze remedium na zmarszczki bez zmiany mimiki twarzy. Jest też powszechnie stosowany w walce z bruksizmem i migreną.
Na skróty:
Zabieg z użyciem botoksu zaczyna się od wywiadu lekarskiego z pacjentem. Jeśli lekarz nie stwierdzi przeciwwskazań, można rozpocząć procedurę zabiegową. Polega ona na iniekcji botoksu w obszar zabiegowy po wcześniejszym odkażeniu skóry środkiem do dezynfekcji. Wstrzyknięcie toksyny botulinowej odbywa się za pomocą cienkiej igły. Można je wykonać po uprzednim znieczuleniu, co ogranicza ból do zera. Zabieg z toksyną botulinową trwa ok. 15 minut i nie wymaga rekonwalescencji, dzięki temu pacjent może wrócić od razu do codziennych aktywności.
Po zabiegu może pojawić się na skórze delikatne zaczerwienienie, które utrzymuje się zaledwie 20 minut. Przez 4 godziny po zabiegu nie można wykonywać ćwiczeń fizycznych ani się kłaść. Po zabiegu przez 14 dni nie powinno się nagrzewać twarzy, korzystać z sauny i solarium, opalać się na słońcu i wykonywać zabiegów kosmetycznych.
WSKAZANIA
PRZECIWWSKAZANIA
Efekty zabiegu z botuliną są widoczne po 14 dniach od momentu aplikacji toksyny botulinowej i utrzymują się do 4-6 miesięcy, aż mięśnie nie wrócą do pierwotnej siły skurczu. Po zabiegu skóra wygładza się stopniowo, zapewniając młody wygląd. Czas utrzymywania się botuliny zależy od indywidualnych predyspozycji pacjenta.
Zabiegi wykonuje dr Krzysztof Kaczyński
Data aktualizacji:07.08.2024